Artykuł sponsorowany
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.
Moskitiery to dodatkowy element, bez którego trudno wyobrazić sobie mieszkanie czy dom wśród zieleni. Chronią przed irytującymi owadami jak muchy czy komary. Jak jednak wybrać dobrej jakości moskitierę, aby być zadowolonym z efektu?
Zacznijmy od wypełnienia moskitiery. Dostępne na rynku rozwiązania najczęściej wykonane są z plastiku, ale także różnych rodzajów tekstyliów czy nawet włókna szklanego. Najlepiej sięgać po rozwiązania trwałe, które można z łatwością utrzymać w czystości. Niestety, ale tekstylne moskitiery tego nie zapewnią – tymczasem solidne siatki zamocowane w moskitierach Karnix mogą być szorowane szczotką z detergentem czy nawet urządzeniem emitującym parę wodną. Dzięki temu moskitiera pozostanie czysta, będzie prezentować się estetycznie i nie będzie szpecić danego wnętrza.
Kolejną kwestią jest oczywiście rama. Najbardziej praktycznym rozwiązaniem jest moskitiera ramkowa, którą montuje się bezinwazyjnie do środka ramy okiennej. Tym samym usunięcie moskitiery np. do umycia okna czy na okres jesieni i zimy nie sprawia problemów. Co więcej, możliwa jest łatwa wymiana moskitiery, gdyby z różnych przyczyn doszło do jej zniszczenia. Ramki wykonane są z lekkich profili aluminiowych, które malowane są proszkowo – tego typu ramki nie odbarwiają się pod wpływem promieni słonecznych, są odporne na zimno i wiatr, a do tego dobrze się prezentują.
Nowoczesne moskitiery mogą być montowane na rzepy, ale także na magnesy czy specjalne uchwyty. Markowe produkty zawierają dodatkowo uszczelki, dzięki którym z łatwością moskitierę dopasowuje się do ramy okiennej i zapobiega ewentualnym uszkodzeniom wnętrza okna przez ramę.
Zdecydowana większość moskitier jest prosta w montażu i nie wymaga interwencji fachowca. Jedynym przypadkiem, kiedy ewentualnie można zastanowić się nad zleceniem mocowania moskitiery profesjonaliście, jest moskitiera stanowiąca drzwi wejściowe (ruchoma). Najczęściej potrzebne jest wykonanie wtedy ramy na wymiar, a także dostosowanie zawiasów do elewacji i wnęki drzwiowej.
Niektóre moskitiery wykonane są z trwałej, sztywnej siatki, która nie tylko zapobiega przedostawaniu się do wnętrza insektów, ale również niewielkich gryzoni. W zwykłej moskitierze teoretycznie są one w stanie wygryźć dziurę, czego o tzw. moskitierach inwentarskich powiedzieć nie można. Mimo to, w zwykłym mieszkaniu w budynku wielorodzinnym czy nawet domu jednorodzinnym położonym pod miastem, zazwyczaj nie ma konieczności stosowania aż tak daleko idących środków bezpieczeństwa. Warto ewentualnie przemyśleć montaż moskitier inwentarskich w takich miejscach jak garaże czy pomieszczenia gospodarcze, jeśli mamy przypuszczenia, że jest to miejsce grasowania gryzoni.
Niektórzy obawiają się, że moskitiery zamontowane w oknach będą przeszkadzać w dopływie światła słonecznego do wnętrza pomieszczenia. Tymczasem nowoczesne moskitiery dostępne są w kolorach jasnym i ciemnym – dzięki drobnej strukturze są niemal niewidoczne i nie wpływają na komfort świetlny wewnątrz pokoju. Obecnie proponowane przez największe marki moskitiery ramkowe doskonale komponują się z takimi produktami jak żaluzje drewniane, rolety dzień i noc czy rolety ścienne. Bez wątpienia moskitiery zamontowane w oknach sypialni czy pokoju dziecięcego znacznie poprawiają jakość snu w okresie letnim. A dzięki temu, że ich montaż jest tak łatwy, a cena obecnie niewygórowana, najlepiej przekonać się o tym samodzielnie.
Materiały graficzne od klienta