Któż nie uwielbia tradycyjnego polskiego obiadu składającego się z ziemniaków, surówki i mięsa? Ziemniaki to najszybszy i pełnowartościowy dodatek do obiadu, który smakuje całej rodzinie. Jednak każdemu kiedyś ziemniaki mogą się znudzić. Co zrobić w momencie, kiedy nie mamy pomysłu na obiad i nie wiemy czym zastąpić ziemniaki? W tym artykule podpowiadamy jak radzić sobie z kryzysem w kuchni i podrzucamy kilka ciekawych pomysłów.
W polskiej kuchni wszelkiego rodzaju klusek nie brakuje. W prawie każdym regionie Polski można znaleźć nieco odmienne przepisy na kluski. Są pożywne, smaczne i łatwe w przyrządzaniu. Jakie kluski mogą zastąpić ziemniaki do obiadu? Oto kilka przykładów:
Kopytka, pyzy i kluski śląskie robi się z mąki, jajek oraz ugotowanych ziemniaków. Jeśli mamy już gotowe ziemniaki na obiad szybko można przerobić je na syte kluski, które będą odmianą na stole i z pewnością zasmakują wszystkim członkom rodziny. Kluski na parze wymagają trochę więcej pracy, ale ich widok na talerzu, polanych przepysznym sosem, zdecydowanie rekompensuje wszelki wysiłek. Dodatkowo, jeżeli nie mamy czasu na lepienie, możemy kupić gotowe wyroby. Wiele sklepów ma w ofercie kluski mrożone, a nawet świeże z kilkudniową datą ważności. Warto jest też rozeznać się wśród lokalnych, prywatnych sklepików z wyrobami garmażeryjnymi i sprawdzić, czy nie mają w ofercie takich klusek.
Kto z nas nie lubi domowych placków ziemniaczanych? To klasyka na polskich stołach. Takie placki wspaniale sprawdzają się w sosie jako dodatek do mięsa w towarzystwie surówki. Warto wiedzieć, że placki można smażyć nie tylko z ziemniaków. Przepyszne placuszki wychodzą również z cukinii, marchewki lub pietruszki. Większość przepisów jest do siebie podobna i bazuje na mące, jajkach i wybranym warzywie. Jeśli zdecydujesz się na klasyczne placki ziemniaczane, to możesz skorzystać z poniższego przepisu.
Składniki:
Ziemniaki myjemy, obieramy i ścieramy na tarce o grubych oczkach. Odciskamy z nich sok (najlepiej ręką wyciskać sok i przekładać ziemniaki do innej miski, sok wylać). Dodajemy startą na drobnym oczku cebulę, jajko, mąkę, przyprawy i mieszamy. Smażymy na dobrze rozgrzanym oleju po 3 min. każdą stronę.
Ugotowanie kaszy lub ryżu zajmuje tyle samo czasu, co ugotowanie ziemniaków, a dodatkowo zaoszczędzimy czas na obieraniu. Kasza jest bogata w składniki odżywcze i ma mniej kalorii niż ziemniaki lub ryż. Do wyboru mamy wiele rodzajów, więc na pewno uda nam się trafić w gusta każdego domownika. Jeśli kasza wydaje się zbyt sucha, to podanie jej w towarzystwie ulubionego sosu powinno rozwiązać sprawę. Co do ryżu najlepiej wybierać pełnoziarnisty, gdyż ma najwięcej składników odżywczych. Zwykły biały ryż jest z nich „wyczyszczony”, więc jego jedyna wartość dla organizmu człowieka to kalorie. Ewentualnie sprawdzi się też ryż jaśminowy.
Jeżeli chcemy zastąpić czymś gotowane ziemniaki, ale jednocześnie zależy nam, żeby obiad był zdrowy i lekkostrawny, to dobrym rozwiązaniem będą frytki z piekarnika. Robi się je z obranych i pokrojonych ziemniaków, które obtacza się w oleju i przyprawach, a następnie piecze w piekarniku na brytfance wyłożonej papierem. Takie frytki są chrupiące, aromatyczne, zdrowe i zachowują wszystkie składniki i minerały zawarte w ziemniakach. Jeśli chcemy całkowicie zrezygnować z ziemniaków, to frytki możemy przyrządzać też z różnych warzyw. Popularnym rozwiązaniem są marchewka, pietruszka, czy seler. Pokrojona w talarki i obtoczona w przyprawach cukinia, bakłażan, papryka to także świetny pomysł. Są syte, zdrowe i stanowią ciepły dodatek do obiadu, wspomagając trawienie.