Artykuł sponsorowany
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.
Zmieniające się przepisy prawne w zakresie efektywności energetycznej sprawiają, że kwestie związane z zużyciem energii mogą budzić pewne niejasności zarówno dla właścicieli nieruchomości, jak i przedsiębiorców. Osoby zajmujące się sprzedażą lub kupnem nieruchomości, a także zarządzające firmami, mogą zastanawiać się, czy w ich przypadku konieczne jest przeprowadzenie audytu energetycznego lub uzyskanie certyfikatów energetycznych. Spróbujmy rozwikłać, w jakich sytuacjach audyt energetyczny staje się obowiązkowy, a kiedy może stanowić dobrowolne, lecz korzystne, rozwiązanie.
Audyt energetyczny to badanie, w którym szczegółowo analizuje się zużycie energii w budynku. Dokonując precyzyjnych pomiarów, audytorzy kontrolują efektywność technologii grzewczych, wentylacyjnych i oświetleniowych. Identyfikowane są obszary, przez które dochodzi do strat energii. Mogą to być np. nieszczelne okna i drzwi, nieprawidłowa izolacja termiczna, czy przestarzałe systemy grzewcze. Ocenie podlega cały system energetyczny obiektu.
W wyniku audytu zostaje sporządzony raport z rekomendacjami, które wskazują na to, jakie obszary wymagają ulepszeń. Na podstawie dokumentacji można opracować szczegółowy plan działań, który pozwala na optymalizację zużycia energii, obniżenie kosztów eksploatacyjnych, podniesienie komfortu cieplnego w budynku i zminimalizowanie wpływu na zanieczyszczenie środowiska. Więcej na temat audytu można przeczytać tutaj: https://termocent.com/audyt-energetyczny-krakow-warszawa/.
Nie ma obowiązku przeprowadzania audytów energetycznych przez właścicieli domów. Jednak wielu z nich korzysta z możliwości, jakie daje tego typu badanie przed przystąpieniem do termomodernizacji. Chcąc poprawić efektywność energetyczną budynku, warto dokonać profesjonalnych pomiarów i zastosować się do rad specjalistów dotyczących wdrożenia prac naprawczych i modernizacyjnych. Dzięki temu można zaoszczędzić pieniądze, które uciekały wraz z ciepłem, poprawić warunki mieszkaniowe, uniknąć kosztownych napraw w przyszłości – badanie pozwala na wczesne wykrycie problemów, które mogłyby prowadzić do dalszego pogarszania się stanu budynku.
Podczas pomiarów określane jest, które elementy wymagają modernizacji, a także jakie technologie i rozwiązania najlepiej sprawdzą się w danym przypadku. Dokumentacja szczegółowo opisuje stan budynku, może posłużyć jako dowód w sądzie w przypadku, gdy właściciel nie jest usatysfakcjonowany z prac wykonanych przez firmę budowlaną. Audyty są także wykorzystywane podczas wnioskowania o dofinansowanie termomodernizacji.
Tego rodzaju opracowania energetyczne wymagane są co cztery lata w przypadku firm, które zatrudniają powyżej 250 pracowników w danym roku, lub których roczny obrót netto przekroczył 50 mln euro, czy też suma aktywów w bilansie była wyższa niż 43 mln euro. Mniejsze przedsiębiorstwa, od których ustawowo nie wymaga się audytów, również korzystają na badaniu – poprawiając efektywność energetyczną i zmniejszając ślad węglowy, mogą starać się o uzyskanie tzw. białych certyfikatów, co jest ważne dla firm, które stawiają na zrównoważony rozwój.
Sprzedając dom, nie trzeba przeprowadzać audytu, choć tego typu dokumentacja może podwyższyć wartość nieruchomości, natomiast wymagane jest świadectwo charakterystyki energetycznej. Sporządzanie tego typu dokumentacji obowiązuje przy sprzedaży lub wynajmie nie tylko domu, ale też mieszkania.
Certyfikat energetyczny wskazuje na zapotrzebowanie budynku na energię do celów ogrzewania, wentylacji, przygotowania ciepłej wody użytkowej oraz klimatyzacji, a tym samym pozwala oszacować efektywność budynku pod względem zużycia energii i przewidzieć koszty jego użytkowania. Na stronie https://termocent.com/zapotrzebowanie-energetyczne-budynku/ można dowiedzieć się, w jaki sposób mierzone jest zapotrzebowanie na energię i jak można je zminimalizować.