Żywność ekologiczna znajduje się w każdym sklepie, od dużych hipermarketów po małe, osiedlowe sklepiki. Jednak czym się wyróżnia i czy faktycznie jest ekologiczna?
Na każdym produkcie, który faktycznie może poszczycić się mianem ekologicznego, widnieje 12 białych gwiazdek, które formują się w kształt liścia. Ten symbol na opakowaniu świadczy o tym, że produkt spełnia wszystkie normy dla ekożywności wyprodukowanej na terenie Unii Europejskiej. Jednak nie daje on 100-procentowej pewności. Są firmy, które posługują się podrobionym certyfikatem. Warto zatem nauczyć się rozróżniać fałszywe znaki jakości.
Certyfikat żywności ekologicznej, który posiada każdy tego typu produkt, oznacza, że:
Z przykrością trzeba przyznać, że producenci często oszukują swoich klientów. Wystarczy, że na opakowaniu dodadzą napis „eko”, „bio” lub „naturalne” i produkt wydaje się zdrowszy. Nic bardziej mylnego. Żywność musi mieć konkretny certyfikat, który poświadcza jego ekologiczne pochodzenie. Mogą się nim poszczycić tylko ci, którzy faktycznie spełniają wszystkie normy jakości. Zasady prowadzenia takich gospodarstw są bardzo restrykcyjne. Producent z takim certyfikatem to prestiż.
Unia Europejska wymusza oznakowanie produktów ekologicznych wytworzonych na swoim terytorium zielonym listkiem.
Wytłuszczone informacje typu: „sugar free”, „naturalne” czy „bio” nie poświadczają stanu faktycznego produktu.
Żywność ekologiczna polecana jest wszystkim. Jednak w szczególności niemowlętom oraz dzieciom, starszym ludziom, kobietom w ciąży, sportowcom, chorym na tarczycę, anemię oraz nowotwory. Stanowi dodatkowe źródło witamin. Wspomaga rozwój dzieci i płodów. Podnosi wydolność organizmu. Ponadto wpływa na zdrowie całego organizmu, dzięki czemu walka z nowotworami jest skuteczniejsza. Wygasza też inne stany zapalne. Reguluje gospodarkę hormonalną, ponieważ nie zawiera dodatkowej dawki sztucznych hormonów.
Według gospodarki rynkowej są to produkty wyższej jakości i zgodnie z tą polityką cena powinna być wyższa. Zazwyczaj klienci akceptują to, że płacą za jakość. Ponadto ekologiczne jedzenie spełniać musi surowe wymogi, które narzucone zostały nie tylko przez Unię Europejską, ale również polskie prawo. Za tym idą kontrole procesów produkcji. Aby je spełnić, wymagane są inne, bardziej pracochłonne metody produkcji oraz pielęgnacji i opieki. Żywność jest zdrowsza i lepiej smakuje.
Ekologiczne produkty to inwestycja w przyszłość, bowiem jesteśmy tym, co jemy.
Warto zatem podczas zakupów kierować się tym, co jest napisane na etykiecie; poznać znaki, które poświadczają jakość produktów; kupować od małych gospodarstw i sprawdzonych rolników. A najlepiej uprawiać rośliny we własnym ogrodzie. Jednak nie wszystko da się wyprodukować.
Źródło zdjęcia: Designed by Freepik