Polecamy
Schodnia – gdzie sprawdzi się najlepiej?
NaprawyPorady domowe

Schodnia – gdzie sprawdzi się najlepiej?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Nieodłącznym elementem spotykanym na wielu placach budowy są rozbudowane, metalowe rusztowania, bez których niemożliwe byłoby szybkie i bezpieczne wykonanie wielu prac. Rusztowania te są szczególnie przydatne w trakcie prac wykonywanych na dużych wysokościach. Ważną częścią systemów rusztowań jest tzw. schodnia, czyli rusztowanie schodowe, które znacznie ułatwia codzienne funkcjonowanie pracowników na budowie.

Schody budowlane – schodnia

Schodnia to specjalna konstrukcja, która może być montowana w obrębie rusztowania lub jako osobny ciąg komunikacyjny. Jej głównym zadaniem jest umożliwienie bezpiecznego i łatwego poruszania się pracowników między poszczególnymi poziomami rusztowania lub budynku. Elementy konstrukcyjne rusztowania schodowego wykonane są najczęściej z aluminium, które jest lekkie i odporne na uszkodzenia.

Konstrukcja schodni

Konstrukcja schodni jest dosyć prosta – podstawowymi elementami tego rusztowania jest prosta w montażu, metalowa rama. Oprócz niej schodnia posiada także wygodne barierki ochronne, schody oraz podesty robocze.

Optymalna szerokość i głębokość stopnia oraz często spotykana perforowana powierzchnia schodów zapewniają bezpieczne i szybkie przemieszczanie się i przenoszenie materiałów. Zastosowane w schodni podesty robocze, dzięki odpowiedniej szerokości i nośności z łatwością pomieszczą kilku pracowników oraz materiały potrzebne do wykonania pracy.

Schodnie powinny posiadać odpowiednie atesty, potwierdzające zgodność z europejskimi normami EN-12810-1/2 i EN-12811-1/2/3, które to szczegółowo określają wymagania dotyczące produkowania oraz montowania rusztowań.

barierki ochronne schodów
Fot.: bernswaelz/pixabay.com

Zalety rusztowania schodowego

Zalety schodni powodują, że są one coraz częściej wykorzystywane podczas różnych prac, zarówno przez firmy budowlane, jak i osoby prywatne. Oto kilka najważniejszych zalet rusztowania schodowego.

  • łatwy i szybki sposób montażu,
  • nieduża waga poszczególnych elementów,
  • zapewnienie bezpieczeństwa pracowników.
  • dopasowanie ustawienia konstrukcji do geometrii budynku,
  • ułatwienie komunikacji i przemieszczania się pracowników,
  • możliwość zamontowania kół,
  • wysoka stabilność.

Wypożyczenie rusztowania

Chcesz wykonać elewację domu albo wymienić rynny? Korzystnym rozwiązaniem jest możliwość wypożyczenia zarówno zwykłego rusztowania, jak i schodni. Wiele osób, którym zależy na bezpieczeństwie i sprawnym wykonaniu pracy, korzysta właśnie z tej opcji. Co więcej, niektóre firmy, takie jak https://www.ekspres-rusztowania.pl/ oprócz samego wypożyczenia, oferują również własny transport i montaż zamówionego rusztowania, co jest niezwykle wygodną opcją.

szerokość i konstrukcja schodni
Fot.: Abandon/pexels.com

Różnorodne zastosowanie schodni

Schodnia to idealne rozwiązanie, które ułatwia wykonanie wszelkich prac remontowo-budowlanych na większej wysokości. Są one coraz częściej wykorzystywane w wielu dziedzinach, nie tylko w branży budowlanej.

Wykorzystuje się głównie przy budowie dużych, wielopiętrowych obiektów, jednak przydatne są one także w trakcie prac związanych z budową czy remontem domu – ułatwią ocieplenie budynku, wykonanie elewacji czy montaż podbitki.

Rusztowania schodowe często wykorzystywane są podczas prac konserwatorskich i renowatorskich, np. w obiektach sakralnych czy dużych zakładach produkcyjnych, zarówno wewnątrz budynku jak i na zewnątrz.

Wbrew skojarzeniom z branżą budowlaną, rusztowania te wykorzystywane są również poza nią – używane są między innymi podczas mycia okien na wysokości, montowania różnorodnych instalacji oraz dużych billboardów.

Rusztowanie schodowe wykorzystuje się także podczas organizacji różnego rodzaju imprez masowych jako schody ewakuacyjne lub tymczasowe przejście.

schodnia na placach budowy
Fot.: Leopictures/pixabay.com

Posumowanie

Dzięki swoim zaletom rusztowania schodowe są coraz częściej wykorzystywane do wielu prac budowlano-remontowych. Schodnie są nie tylko bardzo wygodne w użyciu, ale przede wszystkim bezpieczne. Ułatwiają i przyspieszają wykonanie zaplanowanej pracy, zmniejszając przy tym ryzyko wypadku, dlatego warto pomyśleć o nich, planując budowę lub remont.

Zdjęcie główne: pixabay.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Lekkie i Wytrzymałe Materiały Budowlane: Idealne na Dachy i Ściany
Lekkie i Wytrzymałe Materiały Budowlane: Idealne na Dachy i Ściany
W tym artykule przyjrzymy się, dlaczego te materiały zyskują na popularności i jakie korzyści niosą ze sobą ich zastosowanie.
Czy warto inwestować w fotelik samochodowy dla psa?
Czy warto inwestować w fotelik samochodowy dla psa?
Dowiedz się, dlaczego fotelik samochodowy dla psa to kluczowy element podróży. Odkryj zalety inwestycji w bezpieczeństwo i komfort swojego czworonożnego przyjaciela.
Przekształcenie przestrzeni dzięki zastosowaniu innowacyjnych rozwiązań ceramicznych
Przekształcenie przestrzeni dzięki zastosowaniu innowacyjnych rozwiązań ceramicznych
Odkryj, jak nowoczesna ceramika może zrewolucjonizować wygląd i funkcjonalność Twojej przestrzeni. Dowiedz się o najnowszych trendach i innowacyjnym zastosowaniu ceramiki, które pomoże Ci przekształcić każdą przestrzeń.
Ostatnie wpisy