Polecamy
Rośliny, których… nie zjedzą ślimaki
Ogród i taras

Rośliny, których… nie zjedzą ślimaki

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Ślimaki są zmorą wielu miłośników roślin. Zostawiają po sobie obgryzione liście oraz lśniący śluz pokrywający łodygi roślin. Istnieją jednak rośliny, od których ślimaki trzymają się z daleka. 

Z pewnością każdy z nas widział obgryzioną główkę kapusty i nieregularnie podziurawione listki. Niewielkie mięczaki potrafią wyrządzić w ogrodzie wiele szkód, a dodatkowo są trudne do zwalczania. Nie każdy wie, że istnieją rośliny, których ślimaki nie lubią. W przypadku dużego problemu z tymi szkodnikami sprawdź, czy zmiana roślin rozwiąże problem. 

Jak walczyć ze ślimakami w ogrodzie?

Każdy z łatwością odróżnia ślimaki muszlowe od nagich. To właśnie te drugie powodują najwięcej szkód roślinom. Ślimaki, które posiadają muszle, odżywiają się najczęściej obumarłymi liśćmi i pędami. Niektóre z nich znajdują także jaja ślimaków nagich, dlatego część z nich może być uznana za pożyteczne. Prawdziwą zmorą dla ogrodnika są jednak duże ślimaki nieposiadające muszli. To one zjadają uprawiane rośliny. Ślimaki najczęściej atakują ostróżki, popularne fuksje, łubin, a także delikatne siewki warzyw oraz główki kapusty.

Istnieją jednak rośliny, które ślimaki omijają z daleka ze względu na zapach kwiatów lub liści. Takie rośliny najlepiej sadzić w ogrodzie dookoła pozostałych, tworząc swoisty krąg ochronny.

Lista roślin, których nie lubią ślimaki

Nasturcja – to bardzo popularny w polskich ogrodach kwiat ozdobny. Najczęściej jest spotykana w pomarańczowej odsłonie, ale można spotkać także odmiany czerwone i żółte. Kwitnie przez całe lato, a dodatkowo posiada cenne dla organizmu człowieka właściwości zdrowotne. Z nasturcji można przygotowywać napary, które działają przeciwzapalnie oraz wzmacniają odporność.

Krwawnik pospolity – to roślina powszechnie występująca w mocno nasłonecznionych miejscach. Jest to bylina o estetycznych, pierzastych i ciemnozielonych liściach oraz drobnych, białych lub różowych kwiatach. Najczęściej występuje na łąkach, ale coraz chętniej jest też zasadzana w ogrodach. Cała roślina wydziela intensywny zapach, który odrzuca ślimaki.  

Wilczomlecz mirtowaty – to często spotykana bylina o mięsistych, pokładających się, mocno ulistnionych pędach. Posiada jasnożółte kwiatostany, które kwitną w czerwcu i w lipcu. Grube liście z warstwą ochronnego wosku nie są atrakcyjne dla ślimaków.

Liliowiec ogrodowy – posiada długie, wąskie trawiaste liście, które są omijane przez ślimaki. Kwitną w okresie od maja aż do końca lipca. Różnorodność odmian liliowca ogrodowego pozwala stworzyć ciekawą kompozycję i oryginalną rabatkę odstraszającą szkodniki. 

Bodziszek wspaniały – roślina dorasta do 70 cm. Wyróżnia się dużymi kwiatami o purpurowo niebieskim kolorze. Liście bodziszka są pokryte warstwą wosku, co zniechęca ślimaki. Dodatkowo roślina ma mocno rozkrzewiony, gęsty pokrój, który stanowi dodatkową barierę dla szkodników.

Lawenda wąskolistna – to lubiana roślina, bardzo popularna w ogrodach i na tarasach. Ślimaki nie przepadają za jej zapachem oraz drobnymi listkami pokrytymi małymi włoskami. Lawenda jest bardzo mało wymagająca w pielęgnacji, a cieszy pięknymi kwiatami o fioletowej barwie. Obecnie można spotkać odmiany lawendy o niebieskich, różowych lub białych kwiatach. Posiada także wiele właściwości leczniczych.

Płomyk wiechowaty (floks) – jest byliną ogrodową o sztywnych pędach. Kwitnie od lipca do końca sierpnia, a niektóre nawet do połowy września. Floks wiechowaty rośnie nawet do 1 metra wysokości. Wyróżnia się wyrazistymi pięciopłatkowymi kwiatami występującymi w wielu kolorach – białym, czerwonym, różowym lub fioletowym. Roślina odstrasza ślimaki gęstym ulistnieniem oraz zapachem kwiatów. Z drugiej strony floks jest ulubieńcem motyli, które chętnie zbierają z nich nektar.

Rozchodnik – roślina należąca do gruboszowatych. W większości rozchodniki są niskimi bylinami kobiercowymi. Jednak niektóre gatunki mogą osiągać wysokość nawet 80 cm. Rozchodniki są lubiane przede wszystkim za dużą wytrzymałość i dekoracyjny wygląd przez prawie cały rok. Dobrze znoszą wysokie nasłonecznienie, suszę, a także spadki temperatur. To sprawia, że nadają się na skarpy.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
DIY: Jak uszyć tulipany z materiału?
DIY: Jak uszyć tulipany z materiału?
Zobacz jak wykonać tulipany z materiału krok po kroku!
Domowy peeling do ust z miodem – to proste!
Domowy peeling do ust z miodem – to proste!
Jak złuszczyć martwy naskórek z ust? Wykonaj samodzielnie domowy peeling do ust z miodem!
Informatyka dla Ciebie: Poznaj fascynujący świat BIOS
Informatyka dla Ciebie: Poznaj fascynujący świat BIOS
Odkryj fascynujący świat BIOSu — kluczowy element informatyki, który wpływa na działanie Twojego komputera.
Ostatnie wpisy