Polecamy
Ogrzewanie gazowe i jego zalety
NaprawyPorady domowe

Ogrzewanie gazowe i jego zalety

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Sposób ogrzewania domu ma wpływ na panujące w nim warunki termiczne oraz koszty utrzymania gospodarstwa domowego. W obecnych czasach temat wybierania ogrzewania i opału jest dla wielu osób jeszcze ważniejszy niż dotychczas. Ogrzewanie gazowe ma swoich zwolenników i przeciwników, ale nie można odmówić mu popularności wśród metod opalania domu. Poznaj zalety posiadania pieca gazowego.   

Jak działa ogrzewanie gazowe?   

Ogrzewanie domu gazem jest łatwe i bezproblemowe, ponieważ nie wymaga umiejętności palenia w piecu, jak w przypadku węgla. Kotły CO ustawia i kontroluje się za pomocą specjalnego panelu, na którym można wprowadzić pożądaną temperaturę oraz godziny działania pieca. Jest to również jedna z tańszych metod na ogrzewanie domu, nawet pomimo podwyżek cen gazu. Zarówno cena opału, jak i koszty eksploatacji oraz konserwacji pieca pozostają przystępne dla nowych i obecnych użytkowników.  

Jak dbać o piec gazowy?   

Konserwację pieca gazowego trzeba przeprowadzać raz do roku, ale nie można robić tego na własną rękę. Do przeprowadzenia kontroli i konserwacji wzywa się specjalistę, który ocenia przede wszystkim szczelność kotła. Przegląd najlepiej jest przeprowadzić jeszcze przed rozpoczęciem sezonu grzewczego, aby uniknąć ewentualnych wypadków wynikających z użytkowania wadliwej instalacji.   

Montaż ogrzewania gazowego  

Gazowe ogrzewanie można zamontować w domu na dwa sposoby. Pierwszym rozwiązaniem jest  podłączenie domowej instalacji do sieci gazowej zewnętrznej, czyli miejskiego gazociągu. Jest to zazwyczaj bardziej wygodne i tańsze wyjście, ale jeśli w Twoim miejscu zamieszkania nie ma miejskiej sieci gazowej, nic straconego. Możesz też zamontować własną instalację domową, korzystając ze zbiornika, jaki możesz założyć na swojej działce. Bez względu na to, jaką z tych dwóch opcji wybierzesz, i tak konieczny będzie montaż przyłącza oraz domowej instalacji wewnętrznej – rur, grzejników i kotła. 

Zalety ogrzewania gazowego   

Poza wspomnianymi już plusami, takimi jak łatwość użytkowania pieca gazowego oraz niskie koszty opału, ogrzewanie gazowe ma jeszcze inne zalety. Dzięki dobrze zamontowanej instalacji zaoszczędzisz dużo czasu, ponieważ do kotła nie trzeba dokładać opału ani doglądać, czy w piecu nie wygasa. Odpowiednie ustawienia na panelu sterowania pozwalają utrzymać stałą temperaturę we wszystkich pomieszczeniach w domu. Ogrzewanie gazowe jest również rozwiązaniem dosyć uniwersalnym, ponieważ można stosować je nawet w małych pomieszczeniach, bez ryzyka przegrzania domu. 

Piec gazowy jest także doskonałym rozwiązaniem dla osób, które przykładają dużą wagę do ekologii. Ogrzewanie gazem jest bowiem jednym z najbardziej przyjaznych dla środowiska sposobem opalania domu. Spalanie gazu jest w bardzo małym stopniu emisyjne, dzięki czemu nie przyczynia się do powstawania smogu i zanieczyszczania atmosfery.   

W dużych domach ogromną zaletą gazowego ogrzewania jest możliwość połączenia go również z ogrzewaniem podłogowym. Pod względem ekonomicznym ta opcja jest bardziej opłacalna, ponieważ takie rozwiązanie prowadzi do znacznie mniejszego zużycia gazu, niż w przypadku łączenia dwóch sposobów ogrzewania. Mniejsza temperatura zasilania oznacza większą sprawność kotła i niższy pobór gazu. Dzięki takiemu połączeniu możesz liczyć na obniżenie rocznego kosztu ogrzewania domu o nawet 10 do 15%.  

Zdjęcie główne: pexels.com/George Milton

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Co obejmuje ubezpieczenie nieruchomości?
Co obejmuje ubezpieczenie nieruchomości?
Jakie są rodzaje ubezpieczeń i jak znaleźć najkorzystniejszą ofertę?
Jakie zmywalne farby do kuchni i łazienki wybrać?
Jakie zmywalne farby do kuchni i łazienki wybrać?
Jakie rodzaje farb najlepiej wybierać do kuchni i łazienki? Jak poprawnie przygotować podłoże przed malowaniem? Co jeszcze warto wiedzieć? Sprawdź koniecznie!
Naturalne nawozy do warzyw – TOP 5
Naturalne nawozy do warzyw – TOP 5
Jak wyhodować zdrowe i dorodne warzywa bez dodatku sztucznych nawozów? Mamy na to sprawdzoną receptę!
Ostatnie wpisy