Ciągle szukasz cynamonu, gałki muszkatołowej lub sproszkowanego czosnku wśród kilkunastu innych przypraw w pojemnikach różnej wielkości? Czas na zmianę! Jeśli potrzebujesz inspiracji do organizacji swojej kuchni, wypróbuj nasze pomysły na przechowywanie i ułożenie przypraw!
Uporządkuj wszystkie przyprawy alfabetycznie, a następnie sprawdź, które się dublują. Pamiętaj, by wyrzucić duplikaty. Nie ma nic bardziej irytującego niż kupowanie całego, drogiego, gigantycznego słoika z kardamonem do bułeczek cynamonowych, które przyrządzasz raz w roku. W sklepach spożywczych, zielarskich i ze zdrową żywnością możesz znaleźć mnóstwo przypraw. Nie rób dużych zapasów. Jeżeli nie mieszkasz w pobliżu dobrego sklepu, możesz kupić przyprawy przez internet.
To również dobry moment, by sprawdzić poszczególne przyprawy pod kątem okresu przydatności do spożycia. Wykonaj prosty test. Czy przyprawa nadal wygląda tak, jak w chwili zakupu? A może zmieniła kolor? Następnie ją powąchaj. Czy ma charakterystyczny zapach? Jeśli masz wątpliwości, spróbuj odrobinę.
Jeżeli tylko możesz, wybierz środkową szafę (mniej więcej na wysokości oczu) na przyprawy. Pamiętaj, by każdy pojemnik opatrzyć etykietą. Zapisz na niej nazwę przyprawy i datę. Pojemniki możesz postawić na wąskiej półce w szafce lub ułożyć w stosy. Jeżeli wybrałeś drugie rozwiązanie, upewnij się, że pojemniczki stoją stabilnie.
Chcesz zachować na dłużej świeżość przypraw? W takim razie nie wystawiaj ich na działanie promieni słonecznych. Nie stawiaj też pojemniczków z przyprawami w pobliżu kuchenki.
Biorąc pod uwagę bogatą ofertę, wybór odpowiednich pojemniczków może stanowić nie lada wyzwanie. Doskonale sprawdzą się tutaj kwadratowe modele o pojemności 150 ml. Przechowuj w nich często używane przyprawy, takie jak koper włoski czy kminek. Sięgnij również po mniejsze pojemniczki 50 ml. Trzymaj w nich rzadziej używane przyprawy, takie jak kurkuma i kardamon. Oprócz tego przyda Ci się duży pojemnik na paczki z próbkami i przedmioty, które wymykają się kategoryzacji, np. tarka do gałki muszkatołowej.
Dobrze sprawdzą się również modele metalowe, plastikowe i szklane. Upewnij się tylko, że mają szczelną pokrywkę. Poszukaj pojemniczków w atrakcyjnej cenie. Pamiętaj, że Twoja kolekcja przypraw może z czasem się powiększyć.
Prawda jest taka, że trudno jest odróżnić kminek rzymski od indyjskiego na pierwszy rzut oka. Aby uniknąć pomyłek, opatrz każdy pojemniczek etykietką. Pamiętaj, by przykleić je w widocznym miejscu. Gotowe etykiety znajdziesz m.in. na Allegro.
Warto ułożyć poszczególne pojemniczki alfabetycznie. To wygodne rozwiązanie, zwłaszcza wtedy, gdy nie jesteś jedyną osobą, która lubi gotować w domu. Jeżeli mieszkasz sam, możesz sobie pozwolić na większą dowolność. Najczęściej używane przyprawy połóż z przodu, a sporadycznie z tyłu. Możesz także posegregować dodatki według przeznaczenia. Na przykład wszystkie zioła i proszki do pieczenia wrzuć do jednego koszyka, dodatki stosowane w kuchni indyjskiej do drugiego, a uniwersalne przyprawy do trzeciego.
Możesz też podzielić przyprawy na trzy kategorie: ostre (płatki czerwonej papryki, czarny pieprz, mielona musztarda itp.), pikantne (nasiona kopru włoskiego, kminek, czosnek w proszku) i stosowane do pieczenia (laski cynamonu, goździki, gałka muszkatołowa, mielony imbir).
RozumiemTeraz gdy wiesz już, jak przechowywać przyprawy i zioła w kuchni, mamy kilka przydatnych wskazówek, jak je wymieszać, by nadać potrawom wyjątkowego smaku i aromatu. Co ważne, mieszanki możesz dopasować idealnie do swojego gustu. Chcesz przygotować włoską przyprawę? W takim razie połącz 2-3 łyżki suszonych ziół (oregano, tymianek, bazylia, pietruszka, rozmaryn, majeranek, szałwia) z solą morską i mielonym czarnym pieprzem. A może wolisz przyprawę cajun? Wymieszaj po 1-2 łyżeczki suszonego oregano, papryki, pieprzu cayenne, mielonego czarnego pieprzu, cebuli w proszku i czosnku w proszku.