Polecamy
Przygotowujemy samochód na sprzedaż!
Porady domoweSamochód

Przygotowujemy samochód na sprzedaż!

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Atrakcyjność auta, które chcemy wystawić na sprzedaż, można nieco podnieść poprzez zadbanie o jego wygląd. Czysty, pachnący samochód, nawet jeśli nie jest w idealnym stanie, szybciej znajdzie nabywców niż egzemplarz z plamami na tapicerce. Jak przygotować samochód na sprzedaż, aby szybko znaleźć kontrahentów? 

Nie od dziś wiadomo, że klienci kupują oczami, więc odpowiedni wygląd auta może być gwarancją udanej transakcji. Są kwestie, na które nie mamy wpływu, na przykład wady i uszkodzenia mechaniczne, których lepiej nie zatajać przed ewentualnymi kupcami. Jest jednak cała masa aspektów, które możemy dopracować w naszym samochodzie przed wystawieniem go na sprzedaż. W poniższym artykule podpowiadamy jak przygotować auto na sprzedaż i podnieść jego atrakcyjność dla potencjalnych klientów. 

Jak przygotować auto do sprzedaży?

Większość potencjalnych nabywców naszego używanego auta w pierwszej kolejności ocenia jego wygląd zewnętrzny. Najlepszym sposobem na czysty i zadbany samochód jest dbanie o auto przez cały okres użytkowania. Dzięki temu doprowadzenie nadwozia, tapicerki czy innych elementów do porządku nie będzie stanowiło dużego kłopotu.

O jakie elementy samochodu warto zadbać przed wystawieniem go na sprzedaż? Jak przygotować auto do oglądania go przez kupców? 

Jak zadbać o wygląd nadwozia? 

Pierwszą czynnością, jaką możemy zrobić przed wystawieniem auta na sprzedaż, jest odpowiednie odnowienie i odświeżenie nadwozia. Lakier po kilku latach użytkowania traci swoją barwę oraz połysk.

Na pogorszenie wyglądu samochodu z zewnątrz mają wpływ bardzo różne warunki pogodowe, nieodpowiednia pielęgnacja nadwozia czy uczęszczanie na myjnię automatyczną, gdzie myjki są często w piasku. To normalne, że z biegiem lat i użytkowaniem lakier ulega blaknięciu i nie wygląda tak reprezentacyjnie. Warto przed sprzedażą poddać lakier mechanicznej polerce, dzięki czemu kolor będzie wyglądał świeżo. Jeśli na jakimś elemencie nadwozia zauważalne są ślady korozji, również trzeba się o to zatroszczyć.

>> Zobacz też: Jak usunąć wilgoć z samochodu?

Na szczęście rdzy z nadwozia można dość łatwo się pozbyć, samodzielnie zeskrobując zardzewiałe fragmenty i uzupełniając ubytki. Skutecznym sposobem jest również użycie odrdzewiacza na bazie kwasu fosforowego. Jednak bezpieczniejszą opcją jest oddanie samochodu do profesjonalnego lakiernika, który odnowi nadwozie auta, pozbędzie się drobnych rys i wypoleruje karoserię. 

Jak zadbać o zewnętrzną część auta przed sprzedażą?

Przed samą sprzedażą niezbędną rzeczą jest umycie samochodu. Czyste i lśniące auto zostanie na pewno lepiej odebrane przez klientów, niż takie, które jest w błocie, pyle i kurzu.

Warto zadbać o to, aby reflektory nie były matowe. Łatwo pozbyć się efektu matu na lampach i nadać im ponownie blask, dzięki lekkościernej paście do lakieru. Ciekawym trikiem jest woskowanie karoserii oraz nabłyszczenie opon, plastików i uszczelek, dzięki temu zabiegowi auto wygląda na nowsze, niż jest w rzeczywistości. Jeśli felgi są w złym stanie i wyglądają nieestetycznie, warto pomyśleć o ich wymianie przed wystawieniem auta na sprzedaż. 

Co można poprawić wewnątrz samochodu?

Nie ma możliwości, aby potencjalny kupiec nie chciał obejrzeć wnętrza samochodu przed jego zakupem. Dlatego zadbanie o czystość oraz przyjemny zapach w środku może spowodować powodzenie transakcji. Koniecznie dokładnie odkurz wnętrze, z uwzględniłem wszystkich zakamarków i trudno dostępnych miejsc.

Jeśli to możliwe upierz i odśwież dywaniki. Jeszcze przed pokazaniem samochodu nabywcom wyjmij ze schowka, bagażnika i kieszeni w drzwiach wszystkie swoje rzeczy, zwłaszcza powyrzucaj śmieci i niepotrzebne szpargały. Usuń plamy z tapicerki, najlepiej upierz ją specjalnym środkiem myjącym. Jeśli wycieraczki lub dywaniki są bardzo zniszczone lepiej je wymienić niewielkim kosztem, niż bezskutecznie prać i czyścić. Wszystkie plastikowe elementy warto wyczyścić i pokryć dobrym środkiem do konserwacji. Jeśli na desce rozdzielczej po zapaleniu silnika palą się jakieś ostrzeżenia, warto zadbać o to, aby naprawić problem, który sygnalizują. 

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*