Pierwszy dzień wiosny w tym roku wypada w niedziele. Jest to świetna okazja do spędzenia rodzinnego weekendu na świeżym powietrzu.
Pierwszy dzień wiosny jest dniem wielkiej radości. W tym roku wypada w niedzielę, dzięki temu jest to świetna okazja do spędzenia wspólnie czasu i poszukiwania pierwszych oznak wiosny.
Wiosna napawa optymizmem. Sprzyja małym i dużym wyprawom rodzinnym w poszukiwaniu jej oznak. Wystarczy zabrać niewielki prowiant, ubrać się odpowiednio do pogody i można wyruszać w drogę. Można odwiedzić ciekawe miejsca w okolicy np. parki, ruiny zamków lub ogrody botaniczne.
Krokusy w Tatrach to uroczy widok. Fioletowe dywany kwiatów cudownie prezentują się na tle gór. Wycieczka do doliny Chochołowskiej jest świetnym sposobem na pokazanie dziecku piękna polskich Tatr. Warto wytłumaczyć pociechom, że krokusy są pod ochroną, dlatego należy bardzo ostrożnie chodzić, aby ich nie podeptać.
Jeśli wiosenna aura na to pozwala, to warto pierwszy dzień wiosny uczcić zabawami na świeżym powietrzu. Można wybrać się z dziećmi na plac zabaw, pograć w piłkę na boisku lub wybrać się na wycieczkę rowerową w poszukiwaniu pierwszych oznak wiosny.
Choć pierwszy dzień astronomicznej wiosny wypada w niedzielę, to można świętować cały weekend. Jeśli aura sprzyja, to warto uczcić pierwszy dzień wiosny porządkami w ogrodzie. Najmłodsze dzieci na pewno będą miały mnóstwo frajdy, grabiąc liście, czy „pomagając” rodzicom kopać w grządkach. Wspólne prace w ogrodzie są świetną okazją do przekazania dziecku wiedzy przyrodniczej.
Po wspólnych pracach ogrodowych warto rozpalić ognisko i upiec na nim kiełbaski. Takie ognisko jest świetnym sposobem na zwieńczenie pracowitego dnia.
Topienie marzanny, czyli słowiański zwyczaj żegnania zimy. Mini kukłę warto zrobić wspólnie z dziećmi. Do jej wykonania wystarczy trochę słomy, sznurek, naturalny materiał i wyobraźnia. Po ukończeniu marzanny można ją symbolicznie utopić w rzece, jeśli została wykonana z naturalnych materiałów. Takie zabawy są świetnym sposobem na przekazanie dziecku wiedzy o ekologii.
Pogoda w pierwszy dzień wiosny bywa bardzo kapryśna. Stare porzekadło mówi: „w marcu jak w garncu”. W domu można bardzo atrakcyjnie spędzać razem czas, grając w różne gry lub aranżując teatrzyk. Dla dzieci ciekawą formą rozrywki mogą być eksperymenty naukowe, które pomogą lepiej poznać i rozumieć świat.
W pierwszy dzień wiosny można udać się do kina na ciekawy film. Po seansie warto zabrać dzieci do parku, aby sprawdzić, czy wiosna naprawdę nadeszła.
Festiwal Kolorów, czyli indyjskie święto Holi obchodzone jest w pierwszy dzień po marcowej pełni księżyca. Jest symbolem obfitości. W tym dniu mieszkańcy Indii tańczą, śpiewają i bawią się na ulicach. Obsypują się przy tym kolorowymi proszkami i oblewają wodą. W festiwal kolorów można pobawić się w domu przy użyciu kolorowego konfetti.
Między 19 a 21 marca meksykanie zwiedzają zabytki prekolumbijskie. Ma to zapewnić pomyślność – jest to wiosenna tradycja tego kraju. Można podobnie wykorzystać czas z dzieckiem i zwiedzić ruiny zamków znajdujące się w pobliżu domu.
Festiwal kwitnącej wiśni nie ma jednego terminu. Rozpoczyna się, gdy drzewa zaczynają kwitnąć – najczęściej jest to w połowie marca. Inspirując się tym festiwalem, można wziąć dziecko na spacer i poszukać pierwszych kwitnących drzew.
Z okazji odejścia zimy i nadejścia astronomicznej wiosny, w hiszpańskiej Walencji odbywa się festiwal ognia. Tradycja ta wywodzi się z XVI wieku. Inspirując się Hiszpanami, można w pierwszy dzień wiosny zorganizować ognisko i upiec kiełbaski.
Źródło zdjęcia: Designed by Freepik