Opuchlaki to szkodniki z gatunku chrząszczy, które żerują na wielu roślinach ozdobnych i owocowych. Nierzadko ich występowanie powoduje zamieranie rośliny.
Opuchlaki są chrząszczami z rodziny ryjkowcowatych. Dorosłe osobniki tego gatunku mają około 1 cm. Cechą charakterystyczną tych chrząszczy jest ciemnobrązowy lub czarny pancerz. Larwy opuchlaków zimują oraz żerują w glebie i są koloru szaro-białego. Żerują w okresie jesienno-zimowym nawet w temperaturze około 0 stopni – wygryzają skórkę z drzewa lub krzewu od korzenia do podstawy pnia. Wiosną larwy przeobrażają się w dorosłe osobniki, a po 4 tygodniach samica jest gotowa do złożenia nawet 1000 jaj.
Najbardziej popularne gatunki opuchlaków:
Chrząszcze te najczęściej żerują na:
Opuchlaki uszkadzają nie tylko liście – wygryzają w nich charakterystyczne dziurki z brzegu, lecz również pęki i korę młodych pędów. Chrząszcze te atakują tylko dolne partie roślin. Bardzo łatwo można rozpoznać szkody przez nich wyrządzone – okrągłe dziury na brzegach liści.
Niestety nie widać uszkodzeń dokonanych przez larwy opuchlaka, a bardzo często doprowadzają niestety do osłabienia i zamierania całej rośliny. Zaatakowana przez larwy roślina sprawia wrażenie, jakby usychała pomimo właściwej pielęgnacji. Gdy „ususzona” roślina zostanie wykopana, to można zauważyć poobgryzane korzenie, na których znajdują się małe szaro-białe larwy.
Zwalczanie tych chrząszczy jest bardzo trudnym zadaniem – żerują tylko w nocy, a w dzień są niewidoczne. Najskuteczniej można zwalczać opuchlaki od marca do maja i od sierpnia do października.
Warto zadbać o obecność w ogrodzie naturalnych wrogów tych chrząszczy, a są to:
Stosując chemiczne środki ochrony roślin, należy bezwzględnie przestrzegać zaleceń producenta, zachowując przy tym maksymalną ostrożność. Środki chemiczne są bardzo szkodliwe dla zdrowia ludzkiego oraz środowiska.
Do walki z larwami, świetnie sprawdzą się koncentraty, z których należy rozrobić roztwór do podlewania rośliny. Preparaty do zwalczania larw to:
Do walki z dorosłymi osobnikami najlepsze są opryski, które należy stosować po zachodzie słońca. Zabieg należy powtarzać co 2 tygodnie. Preparaty, które zwalczają dorosłe osobniki, to:
Rośliny warto nie tylko opryskiwać, lecz również podlewać przeznaczonymi do tego roztworami. Opuchlaki chronią się w glebie. Najlepiej jest wykonywać zabiegi na wiosnę, ponieważ larwy wychodzą wtedy na powierzchnię, a dorosłe osobniki wychodzą ze swoich zimowych schronień.
Nicienie są „naturalnym wrogiem” opuchlaków. Preparat zawierający nicienie, np. Larveran warto stosować dwa razy do roku wiosną (na przełomie kwietnia i maja) oraz późnym latem (na przełomie sierpnia i września). Środki zawierające nicienie muszą być aplikowane na wilgotną glebę. Podczas aplikacji preparatów temperatura gleby nie może być niższa niż 14°C. Preparaty zawierające w składzie nicienie zabijają tylko larwy – na dorosłe osobniki są nieskuteczne.
Opuchlaki są jednym z groźniejszych szkodników dla roślin – powodują ich „wysuszenie”. Warto zapobiegać opuchlakom poprzez stosowanie preparatów z nicieniami.