Polecamy
Jak zamontować hamak?
Ogród i taras

Jak zamontować hamak?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Leżenie w hamaku kojarzy się z czystą przyjemnością, relaksem i czasem pozbawionym trosk. Żeby móc odpocząć w hamaku, nie trzeba wyjeżdżać na wyspy tropikalne. Można go zamontować w swoim domu lub ogrodzie. W poniższym artykule krok po kroku wyjaśniamy, jak to zrobić. 

Przed zakupem hamaka swoich marzeń, warto wybrać miejsce, w którym chcemy go powiesić, oraz należy zmierzyć odległość między punktami zawieszenia. W dalszej kolejności można skupić się na designie i wielkości hamaka. Montowanie naszej strefy relaksu nie musi być trudne i czasochłonne, wystarczy dobrze się do tego przygotować. 

Gdzie najlepiej zamontować hamak? 

Hamak między ścianami

Hamak nie musi być zawieszony w ogrodzie między solidnymi drzewami. Równie dobrze sprawdzi się w naszych domach, na balkonie lub tarasie. Wybierając miejsce, w którym chcemy wypocząć w hamaku, musimy pamiętać, żeby przestrzeń między ścianami wynosiła przynajmniej 20 cm więcej od długości nowego legowiska.

Jak przygotować się do zawieszenia hamaka? Na ścianach musimy zamocować uchwyty do zawieszenia karabińczyków i naciągów, które utrzymają ciężar ciała. Zazwyczaj będziemy musieli dokupić je dodatkowo. Podczas wyboru ścian na zawieszenie hamaka, należy pamiętać o sprawdzeniu stopnia ciężkości, jaki będą mogły udźwignąć. Tego typu legowiska nie powinno się zawieszać na ściankach działowych. Zaletą montażu hamaka na uchwytach przymocowanych do ściany jest fakt, że jego składanie i rozkładanie będzie łatwe i szybkie. Optymalna wysokość do wywiercenia miejsca na uchwyty w ścianie to około 180 cm. 

Hamak między drzewami w ogrodzie 

Najbardziej popularne miejsce na zamontowanie hamaka to między drzewami w ogrodzie, gdzie w cieniu znajdziemy spokój i będziemy mogli delektować się piękną pogodą i naturą. Na działce, gdzie rosną wysokie drzewa o szerokich pniach, znalezienie przestrzeni na hamak nie powinno stanowić problemu. Również montaż takiego hamaka jest dziecinnie prosty. Do tego celu będą potrzebne dwa karabińczyki oraz dwie mocne liny.

Wystarczy wybrać dwa drzewa oddalone od siebie przynajmniej o 4 metry. Następnie podwójnie złożoną linę wiążemy w mocną pętlę i doczepiamy uchwyty. Jeśli nie mamy karabińczyków, a montujemy hamak tylko na krótki czas, możesz je pominąć i użyć tylko lin. W takiej aranżacji do pełni szczęścia potrzebujemy jeszcze dobrej książki, zimnej lemoniady i popołudniowy relaks gotowy!

Jedno drzewo i… przenośny stojak 

Nie na każdej posesji rosną wieloletnie drzewa. Nie jest to jednak powód do zmartwień i rezygnacji z hamaka w ogrodzie. Wystarczy choćby jedno drzewo, aby cieszyć się lekkim bujaniem w hamaku. Do zawieszenia będzie potrzebny drugi punkt, na którym oprzemy bujak. Aktualnie w ofercie specjalistycznych sklepów można znaleźć stojaki, które bez problemu zastąpią drugie miejsce udźwigu.

Stojaki są przenośne i mają wiele możliwości regulacji, dlatego bez problemu można zmieniać miejsce zawieszenia hamaka. Ich zaletą jest prosty mechanizm, który z pewnością utrzyma duży ciężar. Stojak musimy zakotwiczyć w podłożu przy pomocy stalowego śledzia. Wybierając miejsce na nasz hamak, musimy pamiętać o tym, aby powierzchnia była płaska, żeby móc na niej postawić stojak.

Jak zamontować hamak w ogrodzie, w którym nie ma drzew?

Brak nawet jednego solidnego pnia w naszym ogrodzie nie musi oznaczać, że musimy się pożegnać z wizją relaksu w hamaku. Dużo osób kupuje nowe działki, gdzie nie ma drzew, albo była konieczność ich wycinki. Zasadzenie nowych i czekanie na etap, kiedy będą mogły utrzymać hamak, może zająć nawet 50 lat. Nie warto odkładać swoich planów na tak długi czas.

Sklepy oferujące meble ogrodowe proponują różnego rodzaju stojaki lub stelaże, na których można zawiesić nasz wymarzony hamak. Z jednej strony można użyć stojaka, a z drugiej zamontować hamak do ogrodzenia lub solidnego słupa. Dla osób, które mają duży ogród, idealnym rozwiązaniem będzie stelaż. Ich udźwig to nawet 300 kg, dlatego jednocześnie w hamaku mogą odpoczywać nawet 3 osoby. 

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak wykorzystać mąkę bezglutenową w codziennym gotowaniu – przepisy i porady
Jak wykorzystać mąkę bezglutenową w codziennym gotowaniu – przepisy i porady
Odkryj przepisy i praktyczne porady na potrawy z mąką bezglutenową. Dowiedz się, jak różne rodzaje tej mąki mogą zmienić Twoje codzienne gotowanie.
Regały do domu – dostępne możliwości
Regały do domu – dostępne możliwości
Dowiedz się, jakie możliwości otwierają przed Tobą sklepy meblowe. Wybierz regał dostosowany do Twoich potrzeb i ciesz się codziennym użytkowaniem go. Sprawdź, czym kierować się podczas zakupu.
Serwowanie ciast i tortów – pięknie i z klasą!
Serwowanie ciast i tortów – pięknie i z klasą!
Torty, bezy, czy ciasteczka podczas imprez wymagają estetycznego podania gościom. Jak je odpowiednio zaserwować? Na to pytanie odpowiadamy w artykule!
Ostatnie wpisy