Polecamy
Montaż klimatyzacji krok po kroku
NaprawyPorady domowe

Montaż klimatyzacji krok po kroku

Potrzebujesz ok. 8 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Klimatyzacja to wygodne rozwiązanie, które umożliwia sprawne schłodzenie pomieszczenia przy użyciu jednego urządzenia. Ponadto klimatyzator wentyluje mieszkanie, bez względu na to, jakie warunki panują za oknem, a sama klimatyzacja może nawet wpływać na oczyszczanie powietrza w mieszkaniu. Chcąc jednak zamontować klimatyzację w domu, należy pamiętać o kilku ważnych zasadach i pozwoleniach. Jakie są więc niezbędne pozwolenia na montaż klimatyzacji, o czym należy pamiętać przy montażu i jak umieścić urządzenie w mieszkaniu?

O czym należy pamiętać przy montażu klimatyzacji?

Ostatnimi czasy lato w Polsce rozpieszcza nas wysokimi temperaturami. O ile w mieszkaniach wschodnich i zachodnich panują znośne warunki, to w pomieszczeniach od północnej i południowej strony może panować nieprzyjemny zaduch. W takiej sytuacji wiele osób decyduje się na zamontowanie klimatyzacji, która szybko poprawia komfort przebywania w nagrzanym mieszkaniu. Należy jednak wiedzieć, że w określonych sytuacjach klimatyzator i jego jednostki nie mogą zostać zamontowane bez zgody odpowiednich osób. Działanie bez pozwoleń może skutkować wysoką grzywną i koniecznością zdemontowania klimatyzacji. O jakie pozwolenia należy więc zadbać?

Niezbędne pozwolenia i formalności

Według przepisów, mieszkańcy bloku zobowiązani są do uzyskania pozwolenia na montaż klimatyzacji od wspólnoty lub spółdzielni mieszkaniowej. Nierzadko o zgodę należy także zapytać zarządcę budynku. Pozwolenie jednak wymagane jest w momencie, gdy jednostka zewnętrzna klimatyzacji miałaby zostać umieszczona na elewacji budynku. Wówczas administrator budynku ocenia, czy projekt idzie w zgodzie z obowiązującym prawem i czy wpłynie on na estetykę budynku lub kondycję całej elewacji. Ponadto zarządca sprawdzi, czy urządzenie emituje dopuszczalny hałas i czy spełnia normy w zakresie wymaganych odległości. Jeśli projekt będzie zgodny z prawem, wówczas klimatyzacja będzie mogła zostać zamontowana.

Aby jednak uzyskanie pozwolenia nie było konieczne, można zdecydować się na umieszczenie jednostki zewnętrznej na posadzce balkonu. Wnęka balkonowa stanowi bowiem integralną część lokalu i nie jest zaliczana do nieruchomości wspólnej. Należy jednak zaznaczyć, że chcąc powiesić klimatyzator na elewacji (nawet tej otaczającej balkon), wciąż konieczne będzie uzyskanie zgody, gdyż zgodnie z przepisami elementy architektoniczne i konstrukcyjne, trwale łączące balkon z budynkiem, nadal stanowią część wspólną.

Montaż klimatyzacji Warszawa – przeczytaj więcej ważnych informacji.

Czy można spotkać się z odmową montażu klimatyzatora?

Odmowa montażu klimatyzacji może nastąpić w momencie, gdy zainteresowany chciałby zamontować jednostkę zewnętrzną na elewacji budynku, a ta będzie w złej kondycji lub cały projekt negatywnie wpłynie na wygląd budynku. Ponadto powodem do odmowy montażu mogą być niedawny remont bloku i obawy sąsiadów. Niestety zdarza się, że sąsiedzi nie wyrażają zgody na montaż klimatyzacji w obawie przed skroplinami i nadmiernym hałasem. Przymierzając się do uzyskania zgody od współmieszkańców bloku, warto wcześniej wytłumaczyć im zasady pracy klimatyzatora, aby ci nie martwili się o spływającą wodę lub głośne dźwięki urządzenia.

Ponadto odmowa montażu urządzenia może nastąpić w razie chęci zamontowania klimatyzacji na budynku zabytkowym. Budynki uznawane za zabytkowe podlegają Ustawie o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami. Warto więc wcześniej upewnić się u Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, czy zamieszkiwany budynek nie należy do tych antycznych. Jeśli blok będzie budynkiem zabytkowym, wówczas należy wystosować prośbę o wyrażenie zgody na montaż klimatyzacji zarówno do wspólnoty mieszkaniowej, jak i do WKZ.

Gdy wspólnota mieszkaniowa wyrazi zgodę, konserwator zabytków powinien określić, w jaki sposób powinny zostać wykonane prace montażowe. Często jednak nawet po zgodzie wspólnoty konserwatorzy odmawiają montażu klimatyzatora na elewacji ze względu na estetykę budynku. Wówczas można zdecydować się na urządzenie stojące na posadzce balkonu lub na klimatyzator przenośny.

Montaż klimatyzatora – jak wygląda?

Klimatyzację można zamontować samodzielnie, jednak należy wiedzieć, że dla osoby niedoświadczonej jest to dość trudne zadanie. Montaż klimatyzatora najlepiej jest powierzyć specjalistom, posiadającym Świadectwo Kwalifikacji w zakresie napraw i obsługi technicznej urządzeń i instalacji chłodniczych zawierających substancje kontrolowane. Wówczas fachowiec może nie tylko sprawnie zamontować jednostki, ale także napełnić klimatyzator czynnikiem i wykonać próbę szczelności układu. Jak wygląda montaż urządzenia krok po kroku?

#1 Wybór odpowiedniego miejsca na jednostkę wewnętrzną

Wbrew pozorom miejsce montażu klimatyzacji jest niezwykle ważne. Przede wszystkim ma ono wpływ na równomierną dystrybucję powietrza w mieszkaniu. Klimatyzator powinien więc znajdować się w takim miejscu, aby nawiew nie był skierowany ku przestrzeni wypoczynku (sofa, fotel), a także, aby jednocześnie dostarczał powietrze do całego pomieszczenia. Zamontowanie urządzenia w nieodpowiednim miejscu mogłoby poskutkować częstymi chorobami domowników i nierównomiernym chłodzeniem pokoju lub innej przestrzeni.

montaż klimatyzacji
Fot.: Max Vakhtbovych/pexels.com

#2 Montaż jednostki wewnętrznej

Po wyborze miejsca można zająć się jednostką wewnętrzną. W wybranym na ścianie miejscu montuje się stelaż oraz wykonuje się otwór na przewody freonowe, elektryczne, instalację odprowadzającą skropliny oraz rury łączące jednostkę wewnętrzną i zewnętrzną. Warto pamiętać, że odległość pomiędzy sufitem a urządzeniem powinna wynosić co najmniej 20 cm, a odległość klimatyzatora od innych przedmiotów i wyposażenia domu powinna wynosić co najmniej 30 cm.

#3 Montaż jednostki zewnętrznej

Po podłączeniu do jednostki wewnętrznej niezbędnych instalacji urządzenie należy umieścić na stelażu, przełożyć przez otwór podłączone przewody i przejść do pracy na jednostce zewnętrznej. Wówczas należy zamontować odpływ skroplin i instalację freonową, niezbędne do prawidłowej pracy urządzenia. Przy montażu należy pamiętać, aby urządzenie znajdowało się w wymaganej odległości od budynku (w przypadku klimatyzatorów na elewacji) lub na odpowiedniej podstawce (w przypadku urządzeń stawianych na posadzce balkonu). Po zakończeniu montażu jednostkę wewnętrzną i zewnętrzną należy połączyć ze sobą instalacjami elektrycznymi i rurami.

#4 Odpowietrzenie, próba szczelności i napełnienie instalacji chłodniczych

W kolejnym kroku należy wykonać próbę szczelności urządzenia i przeprowadzić odpowietrzenie układu. Zwykle do tego celu używa się pompy próżniowej, która usuwa z instalacji freonowej wilgoć, powietrze i obniża ciśnienie wewnątrz. Wówczas w układzie wytwarza się próżnia, a instalacja może zostać wypełniona czynnikiem chłodniczym. Gdy urządzenie jest gotowe do użycia, zwykle specjalista przeprowadza domownikom krótkie szkolenie z obsługi klimatyzatora.

O czym pamiętać przy wyborze klimatyzatora?

Aby klimatyzator spełniał wymagania domowników, należy pamiętać o kilku ważnych aspektach do rozpatrzenia przy wyborze urządzenia. Są to:

Rodzaj urządzenia

Wyróżniamy:

  • Klimatyzator typu Split – Zbudowany z dwóch jednostek – zewnętrznej i wewnętrznej. Oba elementy łączy się przewodem freonowym z czynnikiem chłodniczym oraz przewodami elektrycznymi. Ten rodzaj klimatyzacji doskonale sprawdza się do mieszkania w bloku, skutecznie chłodząc wybrane pomieszczenie.
  • Klimatyzator przenośny – W tym rodzaju urządzeń parownik (zwykle montowany w budynku) i skraplacz (zwykle montowany na zewnątrz) znajdują się w jednym urządzeniu. W przypadku klimatyzacji przenośnej konieczne jest zamontowanie w oknie specjalnej rury, która będzie odprowadzała na zewnątrz ciepło wytwarzane przez urządzenie.
  • Klimatyzator Multi Split – Do tego typu urządzenia można podłączyć kilka jednostek wewnętrznych naraz. Wówczas klimatyzacja umożliwia chłodzenie nawet kilku pomieszczeń za jednym razem. Najczęściej ten klimatyzator montowany jest w biurach, a także w mieszkaniach, gdy domownicy chcą schładzać kilka pomieszczeń.

Dopuszczalny poziom hałasu

Możliwy hałas generowany przez urządzenie określany jest w przepisach prawnych. Na ich podstawie wiadomo, że klimatyzacja w ciągu dnia nie może wytwarzać hałasu wyższego od poziomu 55 decybeli, nocą zaś wartość nie powinna przekroczyć 45 decybeli.

Moc i klasa energetyczna urządzenia

Według specjalistów, w pomieszczeniach o wielkości do 40 m² świetnie sprawdzają się urządzenia o mocy od 2,5 do 3,5 kW. Jeśli chodzi o klasę energetyczną klimatyzacji, warto postawić na nieco droższe, ale dużo oszczędniejsze na co dzień urządzenie o klasie A+++.

Podsumowanie

Klimatyzacja to niezwykle wygodne urządzenie, które zdecydowanie wpływa na komfort domowników. Co ważne, schładzanie pomieszczeń może także wpłynąć na polepszenie jakości snu i samopoczucia dzieci, kobiet w ciąży, czy osób z astmą. Warto zaznaczyć, że na rynku można znaleźć klimatyzacje wyposażone w specjalne filtry, które mogą oczyszczać powietrze z pyłków, roztoczy i kurzu. Przed montażem urządzenia należy jednak upewnić się, czy nie będzie konieczne uzyskanie zgody od wspólnoty mieszkaniowej, zarządcy budynku lub Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.

Zdjęcie główne: Max Vakhtbovych/pexels.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Czy warto kupić PlayStation 5?
Czy warto kupić PlayStation 5?
Jesteś fanem gier na konsolę i zastanawiasz się, czy kupić PlayStation 5? Sprawdź z nami jej plusy i minusy!
Jak odnowić stary kredens?
Jak odnowić stary kredens?
Chcesz odnowić stary kredens? Przeczytaj, jak to zrobić.
Wykończenie tarasu – co może się przydać?
Wykończenie tarasu – co może się przydać?
Budowa tarasu to jedno, ale jego wykończenie i aranżacja to już zupełnie inna bajka. Przekonaj się, co może pomóc w osiągnięciu wspaniałego efektu końcowego przy pracach na tarasie.
Ostatnie wpisy