Artykuł sponsorowany
Wielkimi krokami zbliża się wiosna, a panujące obecnie dodatnie temperatury sprzyjają myśleniu o zielonych ogrodach i wypełnionych kwiatami doniczkowymi balkonach oraz parapetach. Jeżeli Ty również należysz do grona miłośników natury, z pewnością sam zastanawiasz się, w jakie nasiona i sadzonki zaopatrzyć się na najbliższe miesiące.
Balkon to specyficzne środowisko życia dla roślin. W zależności od tego, czy mieszkasz w dużym mieście czy w niewielkiej miejscowości, z której strony świata znajduje się Twój balkon oraz o jakim miesiącu myślisz, warunki panujące w tej przestrzeni mogą być naprawdę różne. Zanim podejmiesz ostateczną decyzję dotyczącą zakupu roślin warto więc upewnić się, że ostatnie przymrozki są już za Tobą i że wybrane gatunki zaadoptują się do oferowanych im warunków (warto na przykład unikać sadzenia na balkonie w dużym mieście roślin czułych na zanieczyszczenia). Najważniejszymi aspektami, które musisz wziąć pod uwagę, są stopień nasłonecznienia i strona świata. Te kwestie często są ze sobą powiązane – na przykład balkony południowe zazwyczaj obfitują w promienie słoneczne przez cały dzień, a balkony północne pozostają zacienione. Z tego powodu warto kształtować hodowlę balkonową, biorąc pod uwagę umiejscowienie balkonu. W ten sposób, odwiedzając stacjonarny lub internetowy sklep rolno-ogrodniczy, będziesz już dokładnie wiedzieć, czego potrzebujesz.
Południowa strona budynków charakteryzuje się w miarę stałym stosunkowo natężonym oświetleniem. Do zasadzenia na południowym balkonie warto więc wybierać gatunki roślin lubiące słońce i odporne na jego działanie (ponieważ w wyjątkowo upalne dni temperatura i światło mogą wysuszyć rośliny), a także zaopatrzyć się w jasne, odbijające światło słoneczne donice. Uprawy na balkonach południowych warto podlewać wieczorem i osłaniać w ciągu najgorętszych dni (na przykład parasolem). Do gatunków dobrze znoszących południowe warunki należą astry, goździki, lewkonie, sunsatie, dalie, lobelie, stokrotki afrykańskie i groszek pachnący. Warto przy tym pamiętać, że mimo dobrego przystosowania do słońca, rośliny nadal będą potrzebować troski i ochrony przed zbyt silnym działaniem letnich warunków – obserwuj je więc uważnie i postaraj się szybko reagować przy jakichkolwiek objawach schnięcia.
Mogłoby się wydawać, że to balkony południowe są najtrudniejsze do aranżacji, ponieważ słońce może ususzyć rośliny. Niestety, o wiele bardziej czasochłonne i wymagające większego poświęcenia są balkony północne, które przez praktycznie cały dzień pozostają w cieniu. Niedobór słońca jest dla roślin znacznie bardziej ograniczający niż jego nadmiar – głownie dlatego, że przed tym drugim można uprawy w bardzo łatwy sposób ochronić. Zakładają hodowlę roślin na balkonie północnym musisz liczyć się z tym, że Twoje rośliny mogą nie rozwinąć się tak, jakbyś tego oczekiwał i że będą wymagały od Ciebie nieco więcej pracy. Dla pewności możesz również postawić na bardziej „cieniolubne” gatunki, na przykład begonie bulwiaste, żeniszki meksykańskie, tytoń oskrzydlony, bratki, ostróżki, lawendę, niecierpki, niezapominajki i pierwiosnki. Cień dobrze znoszą też niektóre aromatyczne zioła, na przykład kolendra albo mięta.
Balkony usytuowane od wschodniej i zachodniej strony świata charakteryzują się podobnym dostępem do ilości światła słonecznego. Przez mniej-więcej połowę dnia sa nasłonecznione, a przez drugą część – zacienione. Balkon wschodni oferuje dodatkowo „naturalny” rytm dnia i z tego powodu najłatwiej go zaaranżować. Gatunkami, które najlepiej sprawdzą się w tych warunkach będą więc surfinie, niecierpki, werbena, pelargonie, petunie, oleandry, róże i berberysy. Z kolei balkony na zachodnich stronach budynków, mimo podobnej dostępności światła, są dla roślin mniej komfortowe. Wszystko dlatego, że poranki są na nich naturalnie chłodniejsze, a ciepło akumuluje się i rośnie przez cały dzień. Z tego powodu na zachodnim balkonie najlepiej sprawdzą się rośliny kwitnące po zmroku, na przykład maciejka, wilczomlecz, złocień czy chmiel japoński. Nie zapomnij również, że rośliny na balkonie zachodnim powinno podlewać się tylko wieczorem.
Fot: Alexander Fox/pixabay.com