Chcesz stworzyć kino domowe? Masz laptopa, na którym kolekcjonujesz filmy, a także projektor, dzięki któremu możesz je odtwarzać na dużym ekranie? Zastanawiasz się, w jaki sposób podłączyć laptopa do projektora, by wszystko działało, jak należy? Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na ten temat, koniecznie zdecyduj się na zapoznanie z naszym poradnikiem.
Jednym z łatwiejszych sposobów na połączenie laptopa z projektorem jest użycie kabla. Jednak nie jest to tak oczywiste, jak może się wydawać. Konieczne jest dobranie odpowiedniego przewodu. Trzeba więc zakupić kabel, który będzie dopasowany do obydwu urządzeń. Na rynku dostępne są kable VGA – jest to łącze, które zazwyczaj stosowane było w starych urządzeniach.
Jeśli więc masz starej generacji laptopa lub projektor, to najprawdopodobniej właśnie takie złącza mają zamontowane. Warto jednak wiedzieć, że to złącze ma wiele wad. Najważniejszą z nich jest to, że bardzo obniża jakość obrazu i dźwięku. Coraz częściej spotykanym złączem jest HDMI stosowane w nowych urządzeniach. Doskonale przesyła zarówno obraz, jak i dźwięk.
Zazwyczaj po połączeniu laptopa z projektorem obraz jest przesyłany automatycznie. Zdarzyć się jednak może, że konieczne będzie jego przekierowanie manualne. Dzieje się tak zazwyczaj w laptopach, w których zainstalowany jest system Windows 10. Aby przesłać obraz z laptopa na projektor przy takim systemie, należy kliknąć lupę. Znajduje się ona w lewym dolnym rogu ekranu. Następnie należy wpisać hasło „użyj drugiego ekranu”. Dzięki temu pojawi się kilka opcji, wśród których na pewno znajdzie się możliwość przesłania obrazu na projektor.
Może się zdarzyć, że mimo powyżej wymienionych działań obraz z laptopa nadal nie wyświetla się na projektorze. Przyczyną tego mogą być jego ustawienia. W takim wypadku należy przeszukać jego źródła i wybrać ustawienia, dzięki którym wyświetlanie obrazu będzie możliwe. Do tego niezbędny będzie pilot. Jeśli jednak nie był on dołączony do projektora, to oznacza, że przyciski niezbędne do kierowania ustawieniami znajdują się na obudowie urządzenia. Należy przestawić w ustawieniach odpowiednie wejście, czyli na przykład VGA lub HDMI. To powinno pomóc. Jeśli jednak ten sposób nie przynosi skutku, można przejść do zmiany ustawień w systemie Windows 10.
Przesyłanie obrazu to jednak nie wszystko, czym trzeba się zająć. Konieczne jest również odtwarzanie dźwięku. Jeśli urządzenie ma wejście HDMI to zazwyczaj dźwięk będzie pochodzić z wbudowanych głośników w projektorze lub laptopie. Jeśli jednak mają one małą moc, można podłączyć do nich urządzenia do nagłaśniania. Może się zdarzyć, że mimo prawidłowego podłączenia głośnika dźwięk nadal nie jest odtwarzany. Wtedy należy otworzyć pasek do regulowania poziomu głośności. Tam powinna znaleźć się informacja, jakie jest źródło nagłośnienia. Można wybrać projektor, a także dopasować poziom dźwięku do swoich potrzeb i upodobań.
Wiele osób się zastanawia, czy istnieje możliwość połączenia laptopa z projektorem bezprzewodowo. Taka możliwość oczywiście istnieje, jednak warto wiedzieć, że jest ona dostępna w nowoczesnych i zaawansowanych urządzeniach. Można w ich przypadku wykorzystać technologię Wi-Fi Ready. Pojawia się jednak pytanie, jak to zrobić. Nie jest to tak skomplikowane, jak może się wydawać. Konieczne jest wejście w ekran wyboru opcji do przesyłania obrazu. Następnie trzeba wpisać hasło w wyszukiwarce „użyj drugiego ekranu”. W nowoczesnych urządzeniach powinna pojawić się opcja „połącz ekran bezprzewodowo”.
Jak się okazuje, podłączenie laptopa do projektora wcale nie jest skomplikowane. Wystarczy przygotować sobie listę rzeczy, które należy sprawdzić i zrobić, jeśli przesyłanie ekranu za pierwszym razem się nie powiedzie.