Masz w domu stary kredens i zastanawiasz się jak go odświeżyć? Samodzielnie odnawianie jest bardzo proste. Wystarczy tylko papier ścierny, farba i dużo czasu. W jaki sposób odnowić stary kredens krok po kroku?
Dawne kredensy były wykonane z litego drewna – ciężkie i solidne. Taki mebel stanowił ozdobę każdej kuchni. Obecnie coraz częściej można znaleźć w wielu domach odnowione kredensy z duszą. Stary mebel pomalowany na biało będzie pięknie prezentował się w kuchni w stylu skandynawskim lub prowansalskim.
Odnowienie starego kredensu trzeba rozpocząć od oczyszczenia mebla z kurzu i brudu. Można to zrobić za pomocą ciepłej wody z dodatkiem delikatnego detergentu. Po oczyszczeniu trzeba wytrzeć go do sucha. Gdy kredens zostanie dokładnie oczyszczony, to warto wykręcić gałki i uchwyty. Jeśli chcesz je ponownie zamontować, warto je oczyścić i pomalować.
Jeśli w kredensie są szyby, to trzeba je zabezpieczyć poprzez oklejenie gazetą lub szarym papierem. W kolejnym kroku należy zeszlifować starą powłokę np. za pomocą papieru ściernego lub szlifierki. Jeśli chcesz uzyskać efekt przecieranego mebla, to wystarczy zmatowić powierzchnię. Innym sposobem jest nałożenie na całą powierzchnię kredensu primera lub pasty gruntującej. Jest to opcja dużo droższa, lecz szybsza w wykonaniu.
Jeśli ściągałeś starą farbę za pomocą papieru ściernego lub szlifierki, to musisz dokładnie oczyścić mebel za pomocą szczotki lub pędzla. Gdy powierzchnia kredensu zostanie oczyszczona, to na cały mebel (z zewnątrz i wewnątrz) trzeba nałożyć płyn owadobójczy. Najczęściej wystarczy jedna warstwa preparatu.
Malowanie rozpocznij dopiero, gdy płyn owadobójczy wyschnie. Przed malowaniem wlej farbę do płaskiego pojemnika – będzie wygodniej ją nabierać. Przy pomocy płaskiego pędzla pomaluj zewnętrzną powierzchnię mebla. Wnętrze możesz pomalować np. lakierobejcą lub lakierem bezbarwnym do drewna. Gdy mebel wyschnie, przykręć gałki i uchwyty.
Zdj. główne: Pickawood/unsplash.com