Dbanie o dom wymaga dużego zaangażowania ze strony gospodarzy. To ciągłe czyszczenie, konserwacja i ulepszanie urządzeń. Wszystko po to, by uczynić życie wygodniejszym. Jedną z takich prac jest konserwacja rolet zewnętrznych.
Rolety zewnętrzne znajdują się praktycznie w każdym domu. Chronią przed słońcem w upalne dni, przyczyniają się do zatrzymania ciepła w mieszkaniu w okresie zimowym. Ponadto dzięki nim wzrasta poziom bezpieczeństwa i ochrona prywatności. Jak czyścić rolety zewnętrzne?
Regularna wymiana części w urządzeniach, konserwacja i dokładne czyszczenie to przepis na długotrwałe działanie bez zarzutu.
Jeśli jesteś posiadaczem myjki ciśnieniowej, śmiało użyj jej. Pamiętaj, by wszystko robić delikatnie, dbając, by ciśnienie wody nie było za wysokie.
Uszczelki myj przynajmniej raz w roku, przy pomocy miękkiej, zwilżonej ścierki. Regularność czyszczenia zapobiegnie ich twardnieniu. To idealny moment na użycie preparatu do konserwacji. Tu z pomocą przyjdą produkty do uszczelek okiennych i samochodowych.
Taśmy i sznurki są w codziennym użyciu, dlatego na tych elementach osadza się najwięcej brudu. Jeśli chcesz zadbać o ich estetyczny wygląd, możesz użyć odrobiny proszku do prania lub kilku kropel płynu do zmywania.
Standardowe czyszczenie to nie wszystko. Niezbędnym elementem konserwacji jest kontrola mechaniki rolet. Producenci zalecają dokładne sprawdzenie stanu co 2–3 lata. Oczywiście, jeśli zauważysz problemy z poprawnym działaniem, należy bezzwłocznie zgłosić się do profesjonalnej firmy zajmującej się konserwacją.
Czyszczenie rolet zewnętrznych nie wymaga specjalistycznej wiedzy. Jesteś w stanie zrobić to sam. Jeśli masz do czynienia z roletami automatycznymi, warto skorzystać ze specjalistycznej pomocy. Jeśli zdecydujesz się na samodzielną konserwację, możesz uszkodzić jeden z mechanicznych elementów.
Możesz pokusić się o potraktowanie dolnej gumowej uszczelki środkiem natłuszczającym. To idealne rozwiązanie przed nadchodzącą zimą i niskimi temperaturami. Zanim jednak to zrobisz, upewnij się, że usunąłeś śnieg z parapetu. W okresie zimowym nie korzystaj również ze środków konserwujących na bazie wody.
Rolety najlepiej myć w okresie,w którym nie występują przymrozki. Jeśli zdecydujesz się na mycie rolety wilgotną szmatką, możliwe, że nie zdąży wyschnąć i poszczególne elementy przymarzną w niskich temperaturach. Jeśli mieszkasz na terenach, na których występują duże stężenia smogu, staraj się unikać montowania jasnych rolet. Będą wtedy wymagały częstego czyszczenia i utrzymanie ich w dobrej kondycji może być problematyczne.
Zdjęcie główne: Cody Doherty/unsplash.com