Polecamy
Jak zrobić sweterek na drutach – krok po kroku
Hobby

Jak zrobić sweterek na drutach – krok po kroku

Potrzebujesz ok. 5 min. aby przeczytać ten wpis

Zrobienie szalika na drutach nie jest dla Ciebie żadnym wyzwaniem, ale marzy Ci się własnoręcznie zrobiony sweter na drutach? Z tego artykułu dowiesz się nie tylko, jak zrobić sweter na drutach, lecz także to, co warto wiedzieć, zanim przystąpisz do tego rękodzieła.

Co musisz umieć, by zrobić sweter na drutach?

Zanim zabierzemy się za samodzielne uszycie naszego pierwszego sweterka, musimy opanować kilka niezbędnych technik:

  • nabieranie oczek
  • przerabianie oczek
  • dobieranie i odejmowanie oczek
  • zamykanie oczek

Te techniki możesz poćwiczyć robiąc na drutach np. szalik.

Jakie narzędzia warto mieć, by zrobić sweter na drutach?

Z pewnością wiesz, że aby wykonać sweter na drutach potrzebne są wełna i druty. Tej pierwszej jest na rynku obecnie mnóstwo, w różnych kolorach i z różnym składem. Wybierając się do sklepu z pasmanterią z pewnością znajdziesz taką, która będzie Ci odpowiadała najbardziej.

Druty dla osób początkujących powinny być przede wszystkim grube. Najlepiej sprawdzają się te wykonane z akrylu lub plastiku, gdyż są lekkie i nie wyginają się przy grubszej dzianinie.

Jeżeli zaczynasz swoją przygodę z dzierganiem, możesz zaopatrzyć się w innowacyjny gadżet, jakim jest elektroniczny licznik rzędów. Zakłada się go na palec i za pomocą przycisku “odhacza” liczbę wykonanych rzędów. Stan pracy można monitorować na bieżąco na wyświetlaczu.

Za pomocą markerów dziewiarskich możesz śledzić wykonywany wzór, a po skończeniu mogą one stać się ozdobą Twojego swetra.

Miarka do drutów – szczególnie docenią ją osoby, które korzystają z drutów pozbawionych numeracji. Za pomocą precyzyjnych oczek można z łatwością określić rozmiar modelu.

Kolejny dziergarski gadżet absolutny must have dla początkujących. Nożyczki do robótek ręcznych sprawdzają się o wiele lepiej od tych tradycyjnych. O wiele łatwiej jest nimi operować, gdyż są niewielkie i precyzyjne.

Torebka na robótkę to niby banalny gadżet, ale bardzo ułatwiający życie, szczególnie, gdy chcemy robić na drutach poza domem. W wygodny i bezpieczny sposób będziemy mogli przetransportować naszą robótkę w każde miejsce na świecie.

Szalik jako podstawa robienia na drutach

Jeśli chcesz rozpocząć swoją przygodę z robieniem na drutach, to zacznij od prostego szalika, dzięki temu nabierzesz wprawy. Robiąc szalik, uczysz się ściegu oraz różnego przerabiania oczek (tak, aby były zawsze w miarę równej wielkości). Robiąc sweter na drutach, doskonalisz już nabytą przy szaliku umiejętność dziergania.

Sposoby na zrobienie swetra na drutach – krok po kroku

Sweter na drutach można zrobić na milion różnych sposobów. Ciekawe wzory można znaleźć w czasopismach „Burda” i „Diana- robótki na drutach”. Przedstawiam trzy modele swetrów o różnych stopniach trudności.

Sweter łączony

Każda część swetra jest robiona na drutach osobno, a następnie wszystkie części są zszywane razem; taki typ swetra jest najczęściej robiony. Jeśli chcesz wykonać sweter tą metodą, to musisz znać kilka podstawowych technik, czyli:

  • nabieranie oczek
  • oczko prawe i oczko lewe
  • zamykanie oczek
  • dodawanie i odejmowanie oczek

Robienie w ten sposób swetra na drutach jest najlepszym sposobem dla osoby początkującej.

Sweter w „całości”

Sweter można zrobić na drutach w całości, czyli okrężnymi ruchami. Zrobiony w ten sposób sweter nie wymaga szycia. Zrobienie takiego swetra zaczyna się najczęściej od góry, dodając w kolejnych okrążeniach w wyznaczonych miejscach oczka. Technika ta jest bardzo skomplikowana i zaleca się ją osobom zaawansowanym.

>> Zobacz też: Kreatywne pomysły na zakładki do książek

Sweter kimono

Ten rodzaj swetra robi się jako jedną całość, ale zszywa wzdłuż boków. Najczęściej robi się go od przodu, dodając rękawy oraz otwór na głowę, a kończąc na tyle. Jeśli chcesz zrobić sweter tą techniką, to musisz znać:

  • nabieranie oczek,
  • zamykanie oczek,
  • oczko prawe i oczko lewe,
  • dodawanie oczek.

Przygotowanie do zrobienia swetra

Zanim przystąpisz do robienia swetra, trzeba:

  • Zdjąć miarę – jeśli chcesz mieć bardziej dopasowany sweter, to musisz się zmierzyć w większej ilości miejsc m.in. w talii i w biodrach. Jeśli chcesz mieć sweter oversize, to wystarczy, jak zmierzysz:
  • obwód biustu – istotna jest szerokość klatki piersiowej,
  • obwód ramienia w najszerszym miejscu,
  • obwód głowy – aby ustalić minimalną szerokość dekoltu.
  • Zrobić próbkę z wełny – dzięki której dowiesz się jaka orientacyjna liczba oczek jest ci potrzeba na cały sweter.
  • Wybrać włóczkę i druty – im grubsza wełna, tym sweter się szybciej zrobi. Przy grubej włóczce nie widać mocno pomyłek w ściegu. Jeśli kupujesz włóczkę przez internet, to najczęściej obok niej znajdują się druty, jakich należy użyć. Jeśli zdecydujesz się na mniejszy rozmiar drutów, to sweter będzie bardziej zbity, a jeśli druty będą grubsze, to sweter będzie bardziej ażurowy.

Prosty sposób na zrobienie swetra.

1. Wybierz gotowy wzór swetra.

2. Nabierz ilość oczek – zgodną ze wzorem.

3. Trzymając się wzoru, zrób każdy z elementów swetra.

4. Zszyj wszystkie elementy.

Gdy robisz swój pierwszy sweter na drutach, należy trzymać się wzoru, na który padł wybór. W internecie można znaleźć wiele ciekawych wzorów swetrów dla początkujących.

Zrobienie swetra na drutach nie jest wcale takie trudne, jak się wydaje. Aby go zrobić, wystarczy trochę cierpliwości oraz wolnego czasu.

Zobacz też inne wpisy z kategorii hobby!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

  • Halina 04.05.2022

    Bardzo dziękuję.Na pewno wykorzystam.

Rekomendowane
Jak działają zawory 2/2-drogowe i dlaczego są kluczowe dla przemysłu?
Jak działają zawory 2/2-drogowe i dlaczego są kluczowe dla przemysłu?
Zanurz się w świecie zaworów 2/2-drogowych, ich mechaniki oraz roli, jaką odgrywają w różnych sektorach przemysłu.
Czym usunąć silikon z wanny?
Czym usunąć silikon z wanny?
Chcesz usunąć silikon z wanny? Te metody powinny być pomocne - sprawdź!
Jakie są zalety schodów półkowych? – oto kilka z nich
Jakie są zalety schodów półkowych? – oto kilka z nich
Schody półkowe są popularnym rozwiązaniem w wielu domach i budynkach, a to ze względu na liczne zalety, które oferują.
Ostatnie wpisy