Polecamy
Drzwi zewnętrzne – co sprawdzić przy ich wyborze?
NaprawyPorady domowe

Drzwi zewnętrzne – co sprawdzić przy ich wyborze?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Co należy wiedzieć przed zakupem drzwi zewnętrznych?

Zakup drzwi zewnętrznych to duża inwestycja, która łączy się ze sporymi wydatkami finansowymi, jak i niewielkimi problemami logistycznymi. Trzeba wybrać właściwą firmę, która podejmie się montażu, jak i zdecydować się na wariant o odpowiednim designie oraz funkcjonalności. Jak podjąć optymalną decyzję? Jak się okazuje, nie jest to takie proste, a setki wariantów dostępnych w sklepach w tysiącach konfiguracji nie sprzyjają decyzyjności. Podpowiadamy, czym się kierować przed zakupem.

Wybór drzwi wejściowych – jak zrobić to z głową

Zewnętrzne skrzydła drzwiowe, znane także jako drzwi wejściowe, są wizytówką naszego domu i zarazem także ostatecznym rozgraniczeniem wewnętrznej przestrzeni domowej od tej zewnętrznej. W rezultacie to od nich zależy komfort domowników i poczucie bezpieczeństwa, jak i wygląd elewacji czy też odczucia, jakie będą towarzyszyć gościom tuż po przekroczeniu progu. Zewnętrzne skrzydła drzwiowe powinny z tego względu:

  • być jak najlepsze w swojej klasie cenowej,
  • pochodzić od renomowanych producentów,
  • zostać objęte wszelkimi wymaganymi certyfikatami i atestami,
  • być dopasowane wizualnie do wyglądu elewacji,
  • powinny mieć funkcję antywłamaniową.

W rezultacie wybór produktów, które spełnią wszystkie powyższe wytyczne i znacznie więcej, jest bardzo trudny. Czasem nie wiadomo, czy lepsze będą drzwi stalowe, czy te z innego materiału. Producenci zachęcają niskimi cenami, częstymi promocjami czy wspaniałym wyglądem, jednak istotne są także kwestie niezauważalne. To one wbrew pozorom definiują skrzydła drzwiowe godne zakupu od tych, których warto się wystrzegać.

Po pierwsze – bezpieczeństwo

Dobre skrzydła drzwiowe wejściowe powinny charakteryzować się głównie zapewnieniem jak najwyższego poziomu bezpieczeństwa w naszych czterech ścianach jak, chociażby drzwi stalowe. Amatorów cudzej własności jest coraz więcej. Część z nich dysponuje nowoczesnymi narzędziami, dzięki którym sforsowanie drzwi nie zajmuje dłużej niż kilka minut. Obecnie klasę antywłamaniową ocenia się liczbą, którą poprzedza skrót RC. Warto sięgnąć po skrzydła klas RC2 lub RC3, a najlepiej RC4, które gwarantują nawet 10-minutowy czas opierania się drzwi działaniom włamywaczy.

Po drugie – stylistyka

Oczywiście drzwi powinny pasować do elewacji. Dlatego liczy się ich kolorystyka i wzór, które warto dokładnie dopasować do koloru zewnętrznych ścian czy pozostałych elementów stolarki, w tym innych drzwi i okien. Pamiętaj – nowoczesne drzwi wejściowe będą wyglądać najlepiej przy modernistycznej elewacji i odwrotnie, klasyka doskonale komponuje się przede wszystkim z tradycyjną aranżacją zewnętrzną.

Po trzecie – materiał

Na rynku znajdziemy drzwi wykonane z wielu przeróżnych materiałów. Dużą popularnością cieszą się drzwi stalowe, mocne, trwałe i bezpieczne, jak i modele aluminiowe, które z kolei są nieco lżejsze, lecz podobnie wytrzymałe. Klienci sięgają również po drzwi wykonane z PCW lub drewniane. Te pierwsze zachwycają niską ceną i łatwością dopasowania do innych elementów stolarki, a drugie – niezwykłą stylistyką, będącą skutkiem zastosowania prawdziwego drewna jako okleiny.

Po czwarte – inne parametry

Zwróć także uwagę na rozmiar drzwi, aby pasował do otworu w murze, a także na parametr termoizolacyjności czy izolacji akustycznej. Wartości te świadczą o tym, jak wiele ciepła lub chłodu przepuszcza dane skrzydło oraz o tym, czy będą stanowić barierę nie do pokonania dla dźwięków dochodzących z zewnątrz, np. ulicy.

Jak widać, by zakupić odpowiednie drzwi wejściowe, należy wziąć pod uwagę wiele czynników. Jest to jednak bardzo kluczowa kwestia, jeśli chcemy nie tylko ozdobić nasz dom, ale przede wszystkim czuć się w nim bezpiecznie.

Fot.: Max Vakhtbovych/pexels.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Kawalerka w stylu glamour – praktyczne rozwiązania aranżacyjne
Kawalerka w stylu glamour – praktyczne rozwiązania aranżacyjne
Jak zaaranżować kawalerkę w stylu glamour? Podpowiadamy!
Czy warto inwestować w fotelik samochodowy dla psa?
Czy warto inwestować w fotelik samochodowy dla psa?
Dowiedz się, dlaczego fotelik samochodowy dla psa to kluczowy element podróży. Odkryj zalety inwestycji w bezpieczeństwo i komfort swojego czworonożnego przyjaciela.
Inspiracje do zagospodarowania dużego ogrodu
Inspiracje do zagospodarowania dużego ogrodu
Duże ogrody są piękne i dają mnóstwo możliwości przy aranżacji, jednak ich powierzchnia może okazać się na dłuższą metę dość problematyczna. Podpowiadamy, jak urządzić duży ogród.
Ostatnie wpisy