Skórzane meble są idealnym dopełnieniem klasycznego wnętrza. Niestety są one podatne na zabrudzenia, które nie tak łatwo wyczyścić. Z pomocą przychodzą specjalne środki, dzięki którym nasza skórzana kanapa będzie wyglądała jak nowa.
Podobnie jak tapicerkę materiałową, tę skórzaną również należy regularnie odkurzać. Dzięki temu pozbędziemy się wszystkich zabrudzeń. Jeśli nie będziemy tego robić, na naszej skórzanej kanapie mogą pojawić się takie zabrudzenia, które już nie zejdą i wnikną zbyt mocno w strukturę skóry. Starajmy się odkurzać skórę za pomocą specjalnej, miękkiej końcówki z włosiem, która nie porysuje powierzchni mebla.
Ważne jest nie tylko ścieranie na bieżąco wszystkich płynów, które wyleją się na naszą kanapę, ale również niezwykle istotne okazuje się ogólne czyszczenie kanapy, najlepiej za pomocą wody z mydłem. Do odświeżenia kanapy skórzanej potrzebna jest specjalna woda destylowana lub przefiltrowana, ponieważ ta z kranu zawiera chlor i związki mineralne.
Po wysuszeniu kanapy mogą więc pozostać ślady po kamieniu, które później bardzo trudno jest usunąć. Do tego najlepiej sprawdzi się szare mydło, które rozcieńczamy z wodą w proporcjach jedna część mydła dwie części wody. Trudniejsze zabrudzenia możemy usunąć za pomocą szczoteczki do zębów. Te mniej uciążliwe na pewno zejdą z pomocą ściereczki z mikrofibry lub miękkiej strony gąbki.
Do czyszczenia kanap skórzanych warto również kupić specjalny środek, który dodatkowo będzie mógł ją zakonserwować. Można również wykonać go samodzielnie. Potrzebny nam do tego będzie jedynie olej, nieco terpentyny oraz mleko. Do mieszanki dodajemy również ocet – 10% roztworu. Płyn należy wmasować w kanapę kolistymi ruchami. Innym domowym środkiem do czyszczenia i konserwacji mebli skórzanych jest balsam do ciała lub krem do rąk, który w swoim składzie ma co najmniej 5% gliceryny. Sprawdzi się on miejscowo, kiedy będziemy chcieli znacznie zmniejszyć widoczność rys i zadrapań. Nie powinniśmy do konserwacji mebli skórzanych używać masła lub oleju sałatkowego, ponieważ te jełczeją w zagłębieniach skóry. Warto użyć innego tłustego środka konserwującego, najlepiej bezwonnego, który nada skórze blasku oraz będzie przeciwdziałał powstawaniu pęknięć.
Do konserwacji skórzanych tapicerek bardzo dobrze sprawdzi się olej kokosowy, jojoba, wazelina, olej rycynowy, a także oliwa z oliwek. Jeśli gładka skóra nie ma już dawnego blasku, można wetrzeć w tapicerkę sztywne białko z jajka.
Czym wyczyścić skórzaną kanapę? Własny środek do konserwacji mebli skórzanych można wykonać samodzielnie, wystarczy w garnku doprowadzić do wrzenia 200 ml oleju lnianego i po ostudzeniu połączyć go z 200 ml octu oraz dobrze wymieszać. Preparat należy nanieść na stare, pękające już skórzane obicie za pomocą czystej ściereczki.
Lekkie zabrudzenia również idealnie schodzą dzięki chusteczkom nawilżającym dla dzieci. Taki produkt nie ma w swoim składzie alkoholu, dlatego będzie delikatny dla skórzanej tapicerki.
Nie każda skóra może być myta na mokro. Warto wykonać małą próbę w niewidocznym miejscu, by przekonać się, czy dany mebel może być myty za pomocą wody. Jeśli woda wsiąknie w skórę praktycznie od razu, wtedy lepiej wstrzymać się z myciem jej za pomocą wody z mydłem.
Małe i trudne do usunięcia plamy ze skórzanej tapicerki pomoże nam usunąć lakier do włosów.
Ważne, by postawić skórzane meble co najmniej 40 cm od kaloryfera, czy innych źródeł ciepła, ponieważ pod jego wpływem skóra może pękać i marszczyć się. Aby powietrze było odpowiednio nawilżone, dbajmy o wentylację, ale również nawilżajmy je za pomocą pojemnika z wodą, który umieścić można na kaloryferze. Warto również regularnie czyścić i impregnować skórę za pomocą specjalnego środka do tego przeznaczonego.