Artykuł sponsorowany
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.
W pozycji siedzącej, ucząc się lub pracując, często spędzamy wiele godzin dziennie. Dlatego warto dostosować swoje stanowisko w taki sposób, aby było ergonomiczne i nie oddziaływało negatywnie na nasze samopoczucie i zdrowie. Wśród elementów, które mogą pozytywnie wpłynąć na naszą postawę, a przede wszystkim stan kręgosłupa i kości wyróżnia się nie tylko odpowiedni fotel, ale także biurko regulowane. Dlaczego warto zainwestować w ten mebel? Podpowiadamy.
Biurko regulowane, to nic innego jak mebel z regulacją wysokości blatu, która może być dostosowana zarówno do pracy na siedząco, jak i na stojąco. Jest to rozwiązanie dużo bardziej ergonomiczne niż standardowe biurko, nie tylko ze względu na to, że umożliwia nam pracę w różnych pozycjach, ale również z uwagi na fakt, iż mebel ten dostosowuje się do naszych potrzeb, a także wzrostu. Przy standardowym biurku często niskie osoby muszą podnosić wyżej ręce, co powoduje u nich dolegliwości bólowe i napięcie mięśni w okolicy barków. Z kolei wysocy pracownicy przy tradycyjnym biurku nierzadko muszą opuszczać głowę dość nisko, obciążając odcinek szyjny kręgosłupa i garbiąc się.
Obecnie coraz częściej, zwłaszcza w firmach, w których pracownicy wykonują wszystkie swoje obowiązki przy biurku, montowane są modele z regulacją wysokości blatu. Biurko regulowane warto jednak wykorzystać również w swoim domowym biurze czy gabinecie, a także pokoju do nauki. Zalety biurka regulowanego to przede wszystkim możliwość pracy zarówno na siedząco, jak i stojąco, a także dopasowania wysokości blatu do swojego wzrostu i aktualnie wykonywanych czynności. Ogromną zaletą tego rozwiązania jest możliwość zmiany pozycji w trakcie pracy, a więc przeprowadzania niektórych działań na siedząco, a następnie na stojąco.
Pamiętajmy, że przebywanie przez kilka godzin w tej samej pozycji osłabia nasze mięśnie i powoduje ucisk na nerwy, co często wiąże się z dolegliwościami bólowymi. Co więcej, siedząc przez wiele godzin, oddychamy płytko, przez co nasz mózg jest słabiej dotleniony i odżywiony, spada też metabolizm i z każdą godziną stajemy się mniej efektywni.
Największą zaletą biurka regulowanego jest możliwość zmiany pozycji podczas pracy na stojącą. Takie działanie odciąża nasz kręgosłup i nogi, poprawia wydajność i krążenie krwi. Dodatkowo zmiana po kilku godzinach pracy pozycji siedzącej na stojącą, redukuje skutki długotrwałego siedzenia na krześle i zmniejsza ryzyko chorób związanych z układem krążenia i podwyższonym cholesterolem. Stojąc, spalamy nieco więcej kalorii niż siedząc, a co najważniejsze dla pracodawcy poprawia się wówczas nasza wydajność.
Grafika: www.freepik.com