Polecamy
Po czym poznać usterkę lodówki?
NaprawyPorady domowe

Po czym poznać usterkę lodówki?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Sprzęty domowe nie są niezawodne i niestety często zdarzają się ich usterki, które powodują masę problemów w domu. Są też takie usterki, które pozostają ukryte i choć sprzęt działa, to tak naprawdę to jego ostatnie podrygi lub nie jest już tak skuteczny, jak kiedyś. Ten problem często pojawia się przy awariach lodówki. Po czym więc poznać, że lodówka się psuje? Podpowiadamy!

Awaria sprężarki

Agregat, zwany potocznie sprężarką, odpowiada za chłodzenie w komorach lodówki. Jego awaria jest bardzo częstym zjawiskiem i objawia się zazwyczaj samoistnym rozmrażaniem się lodówki, możesz też zauważyć, że na dnie komory zbiera się woda lub na ściankach jest dużo szronu. Ten problem jest zmorą urządzeń starej generacji, sprzętów, które są eksploatowane od wielu lat lub nie są prawidłowo pielęgnowane. Lodówkę należy regularnie rozmrażać i czyścić, by uniknąć tego problemu. Aby go naprawić wystarczy kupić i zamontować części do lodówki Amica oraz inne popularne firmy produkujące sprzęt AGD oferują części zamienne do swoich produktów. 

Awaria systemu NO FROST

Tę awarię rozpoznasz bardzo łatwo – jeśli szron jest tam, gdzie nie powinien, znaczy, że system NO FROST zawodzi. Częstą przyczyną tej usterki jest brak odpowiedniej cyrkulacji powietrza w komorze lodówki. Może się tak dziać, kiedy lodówka stoi za blisko ściany lub jest obudowana dookoła szafkami, przez co nie ma możliwości dobrej wentylacji. System ten może wrócić do normy po odpowiednim ustawieniu lodówki lub, jeśli było to długotrwałe ustawienie, mogło dojść do uszkodzenia technologii. W tym wypadku domowe sposoby odpadają i musisz niestety oddać lodówkę do serwisu, by naprawili ją profesjonaliści. 

Awaria termostatu

Jeśli zauważysz, że temperatura w lodówce jest wyższa od tej, na którą ustawione jest urządzenie, prawdopodobnie jest to problem z termostatem. Nie zawsze musi być to być od razu awaria. Być może lodówka stoi na przykład obok kuchenki, przy której cały dzień gotowały się pyszności, a moc termostatu jest po prostu za mała, żeby zbić temperaturę i warto byłoby przesunąć lodówkę dalej od źródła ciepła. Jeśli z kolei problem pojawia się pomimo tego, że lodówka znajduje się w dobrym miejscu, oznacza to, że termostat jest zepsuty i tak, jak w przypadku awarii NO FROST, nie obędzie się bez pomocy serwisu. 

Niedrożność ujścia wody

Każda lodówka od czasu do czasu puszcza trochę wody, jest to spowodowane tym, że w nowych lodówkach wbudowany jest specjalny mechanizm, który co jakiś czas lekko rozmraża lodówkę, by ją oczyścić. Jeśli odpływ wody jest w drożny i woda przepływa w nim bez przeszkód, na dnie komory chłodzącej nie powinna zbierać się woda. Jeśli jednak tak nie jest, zauważysz, że w lodówce pływa woda. W takim wypadku należy znaleźć odpływ i przetkać go wykałaczką lub patyczkiem higienicznym, to powinno w zupełności wystarczyć. W ujściu wody często zbierają się resztki jedzenia lub gęste płyny, które utrudniają przepływ po rozmrożeniu lodówki. 

Chłodziarka to jeden z najważniejszych sprzętów AGD w domu. Bez niej trudno o świeże jedzenie i możliwość przechowywania żywności. Właśnie dlatego warto dbać o swoją lodówkę, regularnie ją czyścić oraz rozmrażać, by uniknąć awarii. Pamiętaj o dobrym ustawieniu lodówki z dala od źródeł ciepła, z jednoczesnym zachowaniu trójkąta roboczego. Utrzymuj swoją chłodziarkę w dobrym stanie i nie marnuj jedzenia.

Źródło zdjęcia: Designed by Freepik

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Tabliczki adresowe – jakie informacje powinny zawierać?
Tabliczki adresowe – jakie informacje powinny zawierać?
Tabliczki adresowe na dom są niesamowicie przydatnymi gadżetami, które ułatwiają kurierom, listonoszom, dostawcom jedzenia znalezienie naszego domu i dostarczenie nam paczki, listu bądź obiadu. Dodatkowo, tabliczki adresowe sprawiają, że nasz dom jest łatwiejszy do zlokalizowania przez służby porządkowe: straż, pogotowie, policje.
Dlaczego śmietana nie chce się ubić?
Dlaczego śmietana nie chce się ubić?
Masz ciągłe kłopoty z dobrym ubiciem śmietany? Sprawdź, jak w łatwy i przyjemny sposób poradzić sobie z tym problemem.
Pościel satynowa czy bawełniana – którą wybrać?
Pościel satynowa czy bawełniana – którą wybrać?
Wybór odpowiedniej pościeli ma kluczowe znaczenie dla komfortu snu i estetyki naszej sypialni.
Ostatnie wpisy