Polecamy
Niezbędnik majsterkowicza – co warto mieć w domu?
Hobby

Niezbędnik majsterkowicza – co warto mieć w domu?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Niezależnie od tego, czy jesteś miłośnikiem majsterkowania, czy też chcesz być przygotowany na każdą ewentualność, warto zaopatrzyć się w podstawowe i przydatne narzędzia. Co potrzebne jest w niezbędniku majsterkowicza?

Dlaczego warto mieć skompletowane narzędzia?

Każdy urodzony majsterkowicz ma nie tylko smykałkę do prac domowych, ale przede wszystkim chęci, aby wykonać większe lub mniejsze udoskonalenia przestrzeni. Niezależnie od tego, czy będzie miał zawiesić obraz lub półkę na ścianie, czy też naprawić drzwiczki w kuchennej szafce, chęci nie wystarczą, jeśli będzie brakowało podstawowych narzędzi. Wraz ze skompletowanymi narzędziami (najlepiej w jakiejś skrzynce) majsterkowicz będzie istnym ratunkiem dla całego domostwa. Co więc należy zapewnić domowej złotej rączce?

Podstawowy asortyment – młotek, śrubokręty i kombinerki

Najbardziej podstawowym sprzętem jest oczywiście ten, który można wykorzystać w uniwersalny sposób. Przede wszystkim są to narzędzia, które najczęściej się przydają, a ich brak może boleśnie zaboleć. Są to: młotek i kombinerki, ale i śrubokręty – przydadzą się zarówno płaskie, jak i krzyżowe. Warto zadbać o to, aby były one różnych rozmiarów, żeby majsterkowicz mógł poradzić sobie nie tylko z wielkimi śrubkami, ale i małymi śrubeczkami.

Miarka i nożyk dla majsterkowicza

Skuteczne powieszenie półki na ścianie wymaga dokonania niezbędnych pomiarów, aby we właściwych miejscach zrobić otwory na haczyki. W tej i w wielu innych sytuacjach niezbędne będzie użycie zwijanej miarki. Sprawdzi się ona zarówno przy zawieszaniu półki, jak i własnoręcznym jej konstruowaniu. Choć dostępne są nawet bardzo długie miarki, dla nas najlepszym rozwiązaniem będzie sięgnięcie po kilkumetrową (np. o długości 3–5 metrów).

Sprawne działanie majsterkowicza zapewni również ostry nożyk, który znakomicie sprawdzi się przy przecinaniu tapet, folii, czy też różnych tkanin. Wygodę, a także bezpieczeństwo użycia zapewniają nożyki z ukośnie ściętymi ostrzami, które mają funkcję chowania.

Klucze różnego rodzaju – z nimi śruby przestaną być straszne

Wiele domowych mebli – ale i kaloryferów – posiada wmontowane śruby i nakrętki, których wykręcenie lub wkręcenie nieraz jest kluczowe, aby móc skutecznie dokonać naprawy usterki. Klucze są różnego rodzaju i warto wiedzieć, co każdy z nich nam daje:

  • klucze płaskie – najbardziej podstawowe klucze do przykręcania lub odkręcania śrub o charakterystycznych, sześciokątnych łbach. Dla domowego użytku najlepiej zaopatrzyć się w rozmiary o średnicy 8, 10 i 12 milimetrów, gdyż to właśnie takie śruby są najczęściej używane;
  • klucze oczkowe – w przeciwieństwie do kluczy płaskich nie można ich wsunąć, lecz zakończenie mają w kształcie otworu na łeb śruby. Oznacza to, że jak już raz je nałożymy, istnieje mniejsze ryzyko, że się zsuną. Są więc lepsze przy trudno dostępnych miejscach, chyba że mamy niedostatecznie wiele miejsca;
  • klucze oczkowo-płaskie – te klucze z jednej strony mają zakończenie oczkowe, a z drugiej ich końcówka jest szczękowa, tak jak w przypadku kluczy płaskich. Dzięki temu są bardziej uniwersalne;
  • klucze nasadowe – klucze te opierają się na rękojeści z grzechotką, do której dołączane są nasadki w różnych rozmiarach. Kluczem tym z łatwością dokręcimy nakrętki i śruby bez konieczności zdejmowania nasadki, gdyż podczas cofania klucza nie będziemy odkręcać śruby;
  • klucze nastawne – klucze nastawne umożliwiają regulowanie rozmiaru szczęki. Dzielą się na klucze francuskie „żaby” oraz klucze francuskie. Przydają się np. przy konieczności odpowietrzenia kaloryferów starego typu lub dokręcenia rur.

Wkrętarko-wiertarka dla zaawansowanych majsterkowiczów

Jeśli nasz majsterkowicz posiada wszystkie powyższe narzędzia, warto pomyśleć o bardziej zaawansowanym sprzęcie, czyli wkrętarko-wiertarce. Dzięki temu urządzeniu wywiercenie otworów w ścianie i zamontowanie półki będzie jeszcze prostsze i wygodniejsze.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Nowy rok, nowy Ty – książki o samorozwoju, które koniecznie musisz przeczytać!
Nowy rok, nowy Ty – książki o samorozwoju, które koniecznie musisz przeczytać!
Na rynku nie brakuje książek o rozwoju osobistym. Jak znaleźć wartościową publikację? Przedstawiamy listę najlepszych tytułów o samorozwoju.
Jakie są rodzaje hydroizolacji i który wybrać do swojego domu?
Hydroizolacja to proces, w którym stosuje się specjalne materiały, aby chronić powierzchnię przed wodą i wilgocią. Hydroizolacja jest szczególnie ważna w budynkach mieszkalnych i przemysłowych, gdzie wilgoć może prowadzić do powstawania pleśni i grzybów, a także powodować szkody strukturalne. W tym artykule omówimy rodzaje hydroizolacji i co warto wiedzieć przy wyborze hydroizolacji do swojego domu.
Jakim zabiegom poddać podłogi przemysłowe?
Jakim zabiegom poddać podłogi przemysłowe?
Jakim zabiegom powinno się poddawać podłogi przemysłowe, aby zachowały funkcjonalność?
Ostatnie wpisy