Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.
Dobór odpowiedniego ogrodzenia do domu jest jednym z ważniejszych elementów, które zapewnia nam bezpieczeństwo. Na rynku znajdziemy wiele rodzajów ogrodzeń. Jednak wybierając odpowiedni model należy zwrócić uwagę zarówno na kwestie bezpieczeństwa, jak i aspekty wizualne. Dzięki temu dom będzie wyglądać atrakcyjnie, a cała rodzina będzie cieszyć się spokojem. Na co więc warto zwrócić uwagę przy doborze ogrodzenia?
Jakie ogrodzenie do domu wybrać?
Wybór odpowiedniego ogrodzenia jest bardzo trudnym zadaniem, ponieważ pod uwagę należy wziąć szereg istotnych czynników. Najważniejszymi aspektami są zdecydowanie materiał, kolor, styl oraz koszt zakupu ogrodzenia.
Do wyboru dostajemy modele drewniane, metalowe, murowane. Każde z tych ogrodzeń sprawdzi się w innych warunkach. Ponadto mamy możliwość wyboru produktów nowoczesnych oraz klasycznych. Klient jest także w stanie wybrać pomiędzy pionowymi i poziomymi ogrodzeniami. Jak widać możliwości jest naprawdę wiele.
Jakie ogrodzenie wybrać – metalowe, drewniane, murowane?
Dobór materiału, z jakiego będziemy stawiać ogrodzenie to kluczowa decyzja ze względu na różnice występujące w trwałości oraz właściwościach materiałów.
Ogrodzenia metalowe są aktualnie jednymi z częściej wybieranych na rynku. Produkty metalowe stanowią również najszerszą grupę, dzięki czemu dostajemy tysiące możliwości. Są idealnym zabezpieczeniem nie tylko dla domów jednorodzinnych, ale również osiedli czy obiektów firmowych. Ogrodzenia tego typu najczęściej produkowane są ze stali. Popularną propozycją jest ogrodzenie modułowe, na które składają się gotowe elementy. Konieczne jest ich prawidłowe połączenie.
Ogrodzenie panelowe aluminiowe to także jedna z ciekawszych propozycji, w której dość często wykorzystuje się
przęsła ogrodzeniowe aluminiowe. Szeroki wybór wariantów sprawia, że z pewnością każdy znajdzie model według swoich preferencji wizualnych.
Ogrodzenie aluminiowe bez cienia wątpliwości będzie doskonałym wyborem na trudne warunki zewnętrzne.
Równie ciekawym rozwiązaniem są ogrodzenia drewniane, który przyjmuje przeważnie postać tradycyjnego płotu. Modele drewniane to przede wszystkim walory estetyczne- każde drewno jest inne co sprawia, że nasz płot będzie niepowtarzalny, jedyny w swoim rodzaju. Można przy tym dobrowolnie dobierać kolory według upodobań. Drewno jest materiał, który nadaje posesji przytulnego, domowego charakteru. Sporą wadą takiego wyboru może okazać się słaba odporność na czynniki zewnętrzne. Niezbędna jest więc regularna i prawidłowa konserwacja.
Ostatni rodzaj to ogrodzenia murowane, gdzie możliwości jest naprawdę mnóstwo. Poczynając od cegieł, a kończąc na naturalnym kamieniu. Wybór klasycznego muru nie zawsze będzie dobrym rozwiązaniem. Może stać się przytłaczający jeśli dom nie będzie wystarczająco duży, a mur jest duży i masywny.
Jakie ogrodzenie wybrać – nowoczesne czy klasyczne?
Oprócz kwestii dobrania materiału, warto również rozważyć stylistykę. W tym temacie sprawa jest nieco prostsza, ponieważ do wyboru dostajemy dwa podstawowe style- nowoczesny oraz klasyczny.
Ogrodzenia nowoczesne składają się z szerokich oraz płaskich profili łączonych na różne sposoby. Ich cechą charakterystyczną jest prostota, estetyka oraz minimalizm. Sztachety można montować zarówno pionowo, jak i poziomo, blisko lub dalej od siebie. Możliwości jest całe mnóstwo. Ten rodzaj ogrodzeń sprawdza się głównie w przypadku nowoczesnego budownictwa.
Ogrodzenia klasyczne zbudowane są najczęściej z kształtowników, które zamknięte są w ramach prostych bądź wygiętych w łuk. Wybrać możemy zarówno modele bogato lub minimalnie dekorowane. To idealny wybór dla nieco starszego rodzaju budowli.
Jakie ogrodzenie wybrać – pionowe czy poziome?
Ostatnią z kwestii jest dobór położenia ogrodzenia. Do wyboru mamy modele układane pionowo oraz poziomo.
W przypadku ogrodzeń pionowych, sprawdzą się one w przypadku wysokich domów i jest dość uniwersalnym wyborem. Poziom znacznie lepiej wkomponuje się w przypadku budynków nowoczesnych, niższych z płaskim dachem.
(fot. nadesłane)