Polecamy
Jaka markiza na taras jest najlepsza?
Ogród i taras

Jaka markiza na taras jest najlepsza?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Ciepłe, słoneczne dni zbliżają się wielkimi krokami. To najlepszy moment, by przygotować taras na pierwsze muśnięcia słońca, upalne dni, a także niewielkie, letnie opady deszczu

Posiłek na tarasie, czas z książką w hamaku albo spędzony na zabawie z dziećmi na balkonie to nie zawsze chwile, w których chcesz mrużyć oczy lub moknąć. Nie wszystkie Twoje rośliny balkonowe będą czuły się dobrze, wystawione na bezpośrednie działania promieni słonecznych. Niektóre potrzebują cienia, tak samo jak Ty. Właśnie dlatego markiza jest najlepszym rozwiązaniem! Jaka markiza na tarasa jest najlepsza? Sprawdź i wybierz markizę, która spełni Twoje oczekiwania.

Jak wybrać dobrą markizę?

Wybór markizy wydaje się łatwy, dopóki nie zobaczysz wszystkich rozwiązań, wzorów i kolorów, które proponują producenci. To ma być Twoja osłona przed promieniami słońca, dlatego materiał, z którego jest wykonana, powinien być najwyższej jakości. Słońce może powodować płowienie tańszej i gorzej wykonanej markizy. Szkodliwe promienie UV mogą przenikać przez tworzywo, dlatego warto się upewnić, że osłona zaprojektowana została tak, by odbijać promienie UV. 

Materiał markizy musi być odporny na uszkodzenia – podmuch wiatru i krople deszczu nie mogą narażać markizy na awarie. Przecież chcesz, żeby służyła Ci jak najdłużej. Pomimo, że ochrona przed deszczem nie jest priorytetowym zadaniem markizy, dobrze zainwestować w osłonę, której materiał dodatkowo pokrywa impregnowana powłoka ochronna.

Odpowiednio dobrana markiza jest też ozdobą balkonu. Świetnie można wkomponować ją w kolorystykę tarasu i barwę kafelków na podłodze, a nawet zsynchronizować jej wzór z markizą sąsiada! Kolorystycznie dopasowana do mebli na tarasie stworzy przytulną przestrzeń, którą ciężko Ci będzie opuścić.

Jakie rodzaje markiz dostępne są na rynku?

Markizy można podzielić ze względu na przeznaczenie na koszowe, balkonowe i tarasowe. Dwie ostatnie różnią się między sobą wielkością. Markizy tarasowe mogą mieć wysięg do 3,5 m. dlatego świetnie sprawdzą się również przy osłanianiu ogródków letnich. Markizy koszowe o charakterystycznym, półokrągłym kształcie częściej spotykane są nad wejściem do sklepu czy restauracji. W domu sprawdzą się nad drzwiami balkonowymi.

>> Zobacz też: Jak zrobić tanią ścieżkę w ogrodzie?

Ze względu na sposób rozwijania, wyróżnia się markizy otwierane pilotem, taśmą lub korbą. Sterowanie elektryczne ma niewątpliwie przewagę nad otwieraniem ręcznym. Można zdać się na czujkę, która w przypadku pogorszenia warunków atmosferycznych automatycznie zwinie osłonę i rozwinie dopiero wtedy, gdy pogoda na to pozwoli. Inny podział, z którym możesz się spotkać, to markiza bez kasety, która jest najtańsza, w półkasecie i w pełnej kasecie, której cena będzie najwyższa.

Popularne stają się markizy pionowe. Przypominają dobrze znany rolety w oknach, a mocowane są do balkonu powyżej.

Jak pielęgnować markizę?

Najlepsza sytuacja to taka, w której markiza sama unikałaby zabrudzeń. Wiadomo, że nie jest to możliwe, dlatego warto regularnie czyścić markizę lekkim płynem. Mocny detergent może nie tylko uszkodzić kolor, ale też odebrać markizie zdolność ochrony przed promieniami UV. Ważne jest wysuszenie markizy po umyciu jej, a przed ponownym zwinięciem. Zimą należy szczelnie osłonić markizę i jej mechanizm. 

Jeśli wynajmujesz mieszkanie lub po prostu nie chcesz wiercić dodatkowych dziur w ścianie, postaw na markizę, do której montażu potrzebny jest jedynie śrubokręt. Tego typu osłony montowane są najczęściej na poręczach balkonowych. Trzeba liczyć się z tym, że takie zabezpieczenie nie będzie aż tak trwałe, bo najlepsza osłona musi mieć porządny stelaż i mechanizm. Pamiętaj o odpowiednim wyciągu markizy. Jeśli okaże się za krótka, nie spełni swojego zadania. Dobrze jest skorzystać z konsultacji z doradcą w firmie, która zamjuje się wymiarem i montażem markiz.

Źródło zdjęcia: Designed by Freepik

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
3 ćwiczenia oddechowe, które warto robić codziennie!
3 ćwiczenia oddechowe, które warto robić codziennie!
Często zapominamy o tym, jak ważny w naszym życiu jest oddech. Oto 3 proste ćwiczenia, które pomogą Ci zatroszczyć się o Twoje płuca.
Miski jednorazowe – jakie mają zalety?
Miski jednorazowe – jakie mają zalety?
Miski jednorazowe są coraz popularniejsze w dzisiejszych czasach. Znajdują swoje zastosowanie w różnych sytuacjach - od imprez i eventów, po catering i restauracje. W tym artykule omówimy zalety korzystania z misek jednorazowych.
Zasady wyboru funduszu inwestycyjnego: na co zwracać uwagę?
Zasady wyboru funduszu inwestycyjnego: na co zwracać uwagę?
Informacja reklamowa. Wybór funduszu inwestycyjnego to trudna decyzja, bo ona w dużym stopniu determinuje nasze potencjalne zyski lub straty. Związek z funduszem nie jest wprawdzie nierozerwalny, nie musimy w nim tkwić do przysłowiowego „końca świata i jednego dnia dłużej”, ale jednak z reguły jest to wybór przynajmniej na kilka lat.
Ostatnie wpisy