Nie ma wątpliwości, że nie tylko świeże kwiaty są w stanie zachwycić swoim wyglądem. Widać to na przykładzie suszonych kwiatów, które mają zdecydowanie dłuższą żywotność niż świeże.
W przypadku suszonych kwiatów bezproblemowo można przygotować zarówno pojedyncze, suszone okazy, jak i pełne bukiety oraz kompozycje kwiatowe. Te drugie dodatkowo można ubogacić o suszone źdźbła trawy lub gałązki. Dzięki temu każdy z nas może stworzyć własne dekoracyjne wariacje. Jak zatem zasuszyć róże? Oto kilka rad, na czym polega ten proces, a także kilka przykładów wykonania.
Róża jest kwiatem, który w szczególności należy odpowiednio przygotować do procesu suszenia. Pierwszym etapem jest ścięcie kwiatu, co powinniśmy przeprowadzić jeszcze przed pełnym ich rozwinięciem – jest to wskazane, jeśli chcemy ususzyć róże w pąkach. Kwiaty róż należy ścinać w pogodne, bezdeszczowe dni. Warto wybrać wczesne popołudnie, aby mieć pewność, że nie ma już rosy. Dzięki temu będziemy mogli przejść do kolejnych etapów suszenia.
Proces suszenia róż wymaga odpowiednich warunków. Najlepiej nadają się do tego chłodne i zacienione pomieszczenia, w których nie ma dużej wilgotności powietrza. Zapewnienie dobrej wentylacji pomieszczenia, czyli odpowiedniej jego przewiewności, pomoże nam zachować kolory róż, a także unikniemy dzięki temu ryzyka, że te kwiaty zgniją. Kwiaty róż powinny być zawieszone pojedynczo lub grupowo (wiążąc w jak najmniejsze i najluźniejsze pęczki) na sznurku i skierowane kwiatem w dół. Do miejsca wiązania usuwamy dolne liście. Czas suszenia róży uzależniony jest od jej wielkości. Można je zdjąć ze sznurka dopiero po całkowitym ich wyschnięciu. W przeciwnym razie stracą one swój pierwotny kształt.
Opisana powyżej metoda nazywana jest metodą zielarską. Trwać może nawet ponad 4 tygodnie. Jeśli kwiaty są już sztywne w dotyku, można je spryskać lakierem do włosów, dzięki czemu utrzymamy zarówno ich kolor, jak i formę. Takie kwiaty można podwieszać pod sufitem lub wstawić do wazonu.
Do kwiatów delikatnych takich jak róże, warto zastosować utrwalenie żelem kamionkowym. Dostępny jest w większości sklepów ogrodniczych i umożliwia wyciągnięcie wilgoci z kwiatów bez matowienia ich koloru oraz bez naruszania kształtu. W efekcie przekonamy się, że kwiaty będą przypominać żywe. Przed zastosowaniem żelu należy krótko obciąć łodygi (żel sprawi, że łodyga jest krucha, więc nie ma potrzeby, aby była zbyt długa). Do szczelnego pudełka należy dodać żel kamionkowy, następnie umieścić w nim kwiaty róż. Po tym należy obficie zasypać je żelem tak, aby dostał się on również między płatki. Efekty tej metody można zaobserwować już po dwóch dniach.
Przeglądając Instagrama, możemy przekonać się, że znajdziemy wiele przykładów pięknie zasuszonych róż. Jeśli umiejętnie dokonamy tego procesu, zaowocuje to ślicznymi kwiatami, które nie tracą naturalnego koloru. Nawet jeśli niektóre kwiaty stracą pełnię barwy, możemy się przekonać, że niesamowity koloryt róży po zasuszeniu ma swój urok.
Intensywne barwy róż podziwiamy w pojedynczych sztukach albo w całych bukietach. Jak widać, można z nich ułożyć niesamowite kompozycje, potęgując ich piękno.
Z pomocą sznurków oraz drucików dołączonych do suszonych kwiatów, możemy przystroić ogrodzenia, framugi czy też wnętrze domu. Wspaniale też pasują między innymi do elementów drewnianych.