Czujesz, że wnętrze w Twoim domu potrzebuje odnowienia? Spokojnie, nie musisz od razu robić generalnego remontu, wystarczy kilka dekoratorskich trików, by nadać czterem kątom świeżości.
Każda wnętrzarska zmiana kojarzy Ci się z gruntownym remontem, masą kurzu, bałaganem, a później bólem głowy, jak to na nowo ciekawie urządzić? Zmień myślenie! Pokażemy Ci, że dzięki prostym trikom aranżacyjnym można przeprowadzić efektowną metamorfozę wnętrza. Przedstawiamy top 6 pomysłów na odnowienie domowych kątów. Okazuje się, że wcale nie musi być to kosztowne – wystarczy odrobina czasu i kreatywności. Nie trzeba także wynajmować ekipy remontowej.
W sezonie 2021 biel znów jest na topie – zresztą była zawsze, bo to klasyczny i ponadczasowy kolor. Dobrym pomysłem na odświeżenie wnętrza będzie przemalowanie mebli na biało. Szczególnie efektownie będą wyglądały te drewniane, nadasz im wówczas nieco innego stylu. Biel to zarówno domena stylistyki nowoczesnej, jak i tej retro, jest kompanką minimalizmu, powiększy też optycznie pomieszczenie. Można przemalować zarówno meble kuchenne, jak i te salonowe.
W kuchni wystarczy już przemalowanie samych frontów, a wnętrza półek mogą zostać w dotychczasowym kolorze – stworzą dobrze wyglądający kontrast. Pomalować na biało można nie tylko meble drewniane, ale i te z okleiny. Pamiętaj, że zanim zabierzesz się do malowania, musisz rozkręcić meble ze wszystkich ruchomych elementów i zabezpieczyć taśmą te fragmenty, których nie chcesz pomalować.
W latach 90. XX wieku modne było tapetowanie wszystkich ścian w danym pomieszczeniu. Dziś tapety, a raczej fototapety, wracają do łask i jest to dobry sposób na odnowienie wnętrza. Nie polecamy jednak oklejania każdej ściany, a tylko jedną. W zależności od całej wizji aranżacyjnej, np. salonu, sami wybieramy, która to ma być ściana. Takiej ściany nie trzeba szpachlować, szlifować ani malować. Tapetą możemy zakryć mankamenty ścienne, których nie dałoby się ukryć pod warstwą farby. Pamiętajmy, że przed tapetowaniem ścianę trzeba odpowiednio przygotować. Podłoże pod tapetę musi być czyste, suche i gładkie.
Niewielką, ale niezwykle efektowną zmianą będzie też zastosowanie nakładek na parapety. Często powstają na nich różne ubytki, w końcu są mocno eksponowane, stawiamy na nich chociażby ciężkie, porcelanowe donice z kwiatami, które mogą je zarysować. Więc stosując nakładki na parapet, możemy w prosty sposób odświeżyć nasze wnętrze. Takie akcesoria są dostępne w sklepach wnętrzarskich w różnych wariantach. Ich modele imitują drewno, marmur, są też w wersji białej. Montaż takich nakładek nie jest skomplikowany, więc na pewno uda Ci się je zamontować bez pomocy fachowca.
Motyw cegły kojarzy się najczęściej z industrialnym wnętrzem, ale można go też zastosować w innym dekoratorskich klimatach. Na ozdobny segment ceglany można przeznaczyć całą powierzchnię ściany, ale też jej część. Zbudowanie takiej ścianki wymaga niezwykłej precyzji, ale warto mieć też na uwadze, że zbudowanie jej pomniejszy metraż wnętrza, więc to lepsze rozwiązanie w większych pomieszczeniach.
By nieco odnowić wnętrze, wystarczy dobrać/zmienić elementy dekoracyjne na te drewniane. Akcenty z drewna czy to w postaci paneli PCV imitujących drewno, czy nawet bibelotów nadadzą wnętrzu nowoczesności. Poza tym drewno jest łatwe w czyszczeniu.
Firany i zasłony powodują, że pomieszczenie bywa przytłaczające, rolety wyglądają nowocześniej. Są proste w montażu, dostępne w wielu wariantach i z opcją zaciemniania pomieszczenia. W każdej chwili można je zaciągnąć i wpuścić do wnętrza więcej światła. Jeśli chcemy nadać wnętrzu lekkości, warto wybierać zasłony z tzw. lejących się, zwiewnych materiałów np. tiulu czy satyny.
Zdjęcie główne: Sharath G./pexels.com