Książki niszczą się, jest to naturalna kolej rzeczy. Warto zadbać odpowiednio o swoje woluminy – dzięki temu posłużą dużo dłużej. Jak prawidłowo dbać o książki?
Bardzo częstym rozwiązaniem u wielu moli książkowych jest przechowywanie książek na regałach znajdujących się w korytarzach. Jest to bardzo praktyczne rozwiązanie, ale nie jest dobre dla książek. W pomieszczeniu, w którym przechowywane są woluminy, wilgotność powinna wynosić 45-55%, a temperatura nie powinna przekraczać 21 stopni.
Regał z książkami nie powinien stać obok kaloryfera lub okna. Ciepło z kaloryfera może powodować rozsychanie się książek. Światło słoneczne może powodować żółte plamy na książkach i blaknięcie okładek.
Książki powinny być przechowywane na regałach w pozycji pionowej lub poziomej (ciasno jedna obok drugiej, lub jedna na drugiej), wtedy nie ma dużego dostępu powietrza i wpływa to pozytywnie na trwałość księgozbioru.
Oszklony regał będzie chronił dodatkowo woluminy od kurzu i przeciągu. Od czasu do czasu warto usunąć kurz z książek za pomocą miotełki lub suchej ściereczki. Nie wolno książek przecierać wilgotną ścierką, bo można je uszkodzić.
Podczas czytania, nie wolno zaginać okładki książki, aby dwie strony się stykały. Dla wielu moli książkowych jest to bardzo wygodna opcja, lecz może ona trwale odkształcić okładkę woluminu.
Zaginanie kartek niszczy książkę, załamują się wtedy struktury papieru – ślad po zaginaniu kartek zostaje. Dlatego warto zaopatrzyć się w zakładkę, lecz ta nie może być zbyt gruba, bo powoduje odkształcenie stron.
Książki niszczą się podczas przenoszenia i przewożenia. W przypadku przeprowadzki warto ułożyć książki jedna na drugiej bardzo ciasno w kartonie. Jeśli książka jest przenoszona w plecaku lub w torbie, to należy ją umieścić w osobnej przegrodzie grzbietem do góry. Dzięki temu strony nie zostaną uszkodzone podczas wkładania innych dokumentów.
Podczas czytania książki nie wolno:
Warto dbać o książki, bo każdy wolumin ma swój nieodparty urok. Stare książki przywracają niejednego bibliofila o zachwyt.