Polecamy
Jak dbać o książki?
Hobby

Jak dbać o książki?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Książki niszczą się, jest to naturalna kolej rzeczy. Warto zadbać odpowiednio o swoje woluminy – dzięki temu posłużą dużo dłużej. Jak  prawidłowo dbać o książki? 

7 zasad prawidłowego dbania o książki

1. Odpowiednie przechowywanie książek

Bardzo częstym rozwiązaniem u wielu moli książkowych jest przechowywanie książek na regałach znajdujących się w korytarzach. Jest to bardzo praktyczne rozwiązanie, ale nie jest dobre dla książek. W pomieszczeniu, w którym przechowywane są woluminy, wilgotność powinna wynosić 45-55%, a temperatura nie powinna przekraczać 21 stopni.

Regał z książkami nie powinien stać obok kaloryfera lub okna. Ciepło z kaloryfera może powodować rozsychanie się książek. Światło słoneczne może powodować żółte plamy na książkach i blaknięcie okładek. 

2.  Ustawienie książek na regale 

Książki powinny być przechowywane na regałach w pozycji pionowej lub poziomej (ciasno jedna obok drugiej, lub jedna na drugiej), wtedy nie ma dużego dostępu powietrza i wpływa to pozytywnie na trwałość księgozbioru.

3. Czyszczenie woluminów

Oszklony regał będzie chronił dodatkowo woluminy od kurzu i przeciągu. Od czasu do czasu warto usunąć kurz z książek za pomocą miotełki lub suchej ściereczki. Nie wolno książek przecierać wilgotną ścierką, bo można je uszkodzić.

4. Nie wolno zaginać rogów

Podczas czytania, nie wolno zaginać okładki książki, aby dwie strony się stykały. Dla wielu moli książkowych jest to bardzo wygodna opcja, lecz może ona trwale odkształcić okładkę woluminu.

Zaginanie kartek niszczy książkę, załamują się wtedy struktury papieru – ślad po zaginaniu kartek zostaje. Dlatego warto zaopatrzyć się w zakładkę, lecz ta nie może być zbyt gruba, bo powoduje odkształcenie stron.

5. Przenoszenie książek

Książki niszczą się podczas przenoszenia i przewożenia. W przypadku przeprowadzki warto ułożyć książki jedna na drugiej bardzo ciasno w kartonie. Jeśli książka jest przenoszona w plecaku lub w torbie, to należy ją umieścić w osobnej przegrodzie grzbietem do góry. Dzięki temu strony nie zostaną uszkodzone podczas wkładania innych dokumentów. 

6. Poprawne używanie książek

Podczas czytania książki nie wolno:

  • wykonywać makijażu ani malować paznokci,
  • jeść z książką w ręku,
  • traktować książki jako podstawki pod kubek,
  • rozginać książki bardziej niż jest to konieczne.

7. Naprawa książek

  • Jeśli książka jest wartościowa, to najlepszym rozwiązaniem jest zaniesienie jej do introligatora.
  • Gdy książka jest szyta, to należy ją ponownie zszyć. Najlepiej jest to zrobić za pomocą dłuta szewskiego.  
  • Książki klejone należy ponownie skleić. Do klejenia można użyć kleju uniwersalnego. Nie wolno kleić książki taśmą klejącą. Klej z taśmy niekorzystnie wpływa na papier książek, po czasie mogą zostać żółte ślady po sklejeniu taśmą.
  • Jeśli książka zostanie zalana, to należy ją wysuszyć przy pomocy suchej ściereczki i bibuły laboratoryjnej. Nie wolno suszyć książek na grzejniku oraz suszarką do włosów – może to uszkodzić książkę lub ją zniekształcić.

Warto dbać o książki, bo każdy wolumin ma swój nieodparty urok. Stare książki przywracają niejednego bibliofila o zachwyt. 

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

14 − 12 =

Rekomendowane
Jak wybrać odpowiednią kosiarkę do Twojego ogrodu?
Jak wybrać odpowiednią kosiarkę do Twojego ogrodu?
Przeczytaj nasz pakiet informacji, który pomoże Ci zrozumieć różne rodzaje kosiarek do trawy i nauczyć się, jak wybrać tę idealną do Twojego ogrodu.
Stacja pogody – jaką wybrać?
Stacja pogody – jaką wybrać?
Czym kierować się przy wyborze stacji pogody? Sprawdź, co wpływa na efektywność tego typu urządzeń i wybierz najlepszy model.
Jak dbać o czystość w mieszkaniu?
Jak dbać o czystość w mieszkaniu?
Szukasz skutecznego sposobu na utrzymanie domu w czystości? Sprawdź, jakie metody mogą pomóc Ci mądrze organizować wykonywanie domowych obowiązków. Wybieraj optymalne rozwiązania i ciesz się długotrwałym efektem swojej pracy!
Ostatnie wpisy