Artykuł sponsorowany
Starannie wyselekcjonowane meble antyczne wymagają odpowiedniej pielęgnacji, aby jak najdłużej cieszyły się pięknym wyglądem. Przeczytaj, jak właściwie dbać o antyki.
Meble antyczne obejmują obszerną i urozmaiconą grupę przedmiotów. Rodzaj pielęgnacji trzeba dostosować przede wszystkim do materiału, z którego zostały wykonane meble i ozdoby. Wartość antyków wzrasta wraz z ich wiekiem, dlatego należy obchodzić się z nimi ostrożnie. Delikatne czyszczenie i impregnacja pozwalają przedłużyć trwałość mebli i zachować je w dobrej kondycji.
Aby utrzymać meble w dobrym stanie, należy wykonywać wszystkie czynności z dużą uwagą, aby nie zniszczyć delikatnej faktury przedmiotów. Ważna jest nie tylko ochrona mebli przed zabrudzeniem, ale również przed wpływem promieniowaniem UV, które może prowadzić do płowienia i szarzenia drewna. Sekretarzyki, antyczne biblioteki, stoły i stylowe krzesła można pielęgnować przy pomocy specjalnych, delikatnych preparatów do czyszczenia i impregnacji drewna.
W przypadku mebli politurowanych ważne jest, aby te nie miały kontaktu z alkoholem, wodą czy przedmiotami o wysokiej temperaturze. Najlepiej jest czyścić je na sucho przy pomocy ścierki z bawełny lub flaneli. Zbyt częste mycie na mokro lub przy pomocy silnych środków czyszczących mogłoby prowadzić do zniszczenia wierzchniej warstwy przedmiotów. Należy zachować umiar także w przypadku wosku przeznaczonego do mebli, ponieważ jego zbyt częste stosowanie może doprowadzić do zmatowienia politury.
Poza regularnym czyszczeniem i impregnacją warto stosować podkładki pod gorące napoje, a także eleganckie obrusy, podstawki pod naczynia czy podkładki na biurko. W ten sposób podczas codziennych zajęć czy rodzinnych uroczystości mamy pewność, że przypadkowo odstawiony kubek nie pozostawi trwałego śladu na cennym meblu. Delikatne meble antyczne warto chronić także przed zwierzętami i małymi dziećmi, które mogłyby je przez przypadek uszkodzić.
Taflę eleganckiego lustra można doczyścić przy pomocy roztworu jednej szklanki octu zmieszanej z dwiema szklankami wody. Następnie należy zamoczyć w uzyskanym preparacie szarą gazetę, wyczyścić nią lustro, a potem spłukać je ciepłą wodą. Należy również ostrożnie obchodzić się z pozłacanymi ramami luster i obrazów. Najlepiej stosować specjalne środki czyszczące przeznaczone do ich konserwacji lub przetrzeć je gąbką lekko zwilżoną w occie winnym.
Zdjęcie główne: pexels.com/cottonbro