Artykuł sponsorowany
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.
Styl ekologiczny w aranżacji wnętrz polubią ci, którzy nie tylko pragną wprowadzić do swojego domu nieco ładu i harmonii. To nie tyle styl aranżacji, wszak taki sposób urządzenia wnętrza jest po prostu wypadkową prowadzonego stylu życia i wyznawanych wartości, jak choćby poszanowanie planety i jej zasobów. Jasne barwy, drewniane podłogi, wyposażenie wykonane z naturalnych materiałów i – przede wszystkim – dobrej jakości są tu ważnymi elementami. O czym jeszcze należy pamiętać? Poznaj zasady stylu ekologicznego.
Podstawą stylu ekologicznego we wnętrzach jest dobrze przemyślany projekt i stworzenie funkcjonalnego układu pomieszczeń. Jeśli wykorzystamy naturalne położenie mieszkania względem stron świata – możemy wiele zyskać. Warto zatem przeanalizować dostęp do światła dziennego w ciągu dnia i sprawdzić nasłonecznienie mieszkania, co wpłynie na zmniejszenie kosztów związanych z energią elektryczną. Idąc tym tropem, umieszczenie sypialni w mniej nasłonecznionej części mieszkania będzie dobrym pomysłem, gdyż nie tylko sprzyja lepszemu wypoczynkowi, ale i pozwala zaoszczędzić latem na klimatyzacji i konieczności schłodzenia jej po nadmiernym nagrzaniu.
Jednak energia elektryczna to nie wszystko: we wnętrzach eko czymś zupełnie naturalnym będą rozwiązania prowadzące do oszczędzania wody (w tym np. wykorzystania wody szarej, czy kranowej poprzez instalację odpowiednich filtrów), właściwej segregacji odpadów czy niemarnowania żywności – również poprzez przykładanie dużej wagi do jakości kupowanych produktów oraz najbardziej optymalnych sposobów ich przechowywania.
Przy aranżacji wnętrza w stylu eko nie możemy zapomnieć o odpowiedniej kolorystyce. Przede wszystkim warto pamiętać o zastosowaniu barw kojarzących się z naturą, czyli odcieni:
Najbardziej popularnym kolorem jest tu biel – ze względu na jej uniwersalność. Można ją zastosować zarówno na ścianach, jak i na podłodze. Jasne barwy sprawiają, że od powierzchni znakomicie odbija się światło słoneczne, a to z kolei przyczynia się również do obniżenia rachunków za prąd. W stylu ekologicznym nie powinniśmy decydować się na jaskrawe odcienie – można ich użyć jedynie w detalach i dodatkach. Pastelowe, jasne barwy prowadzą do optycznego powiększenia wnętrza, a także stanowią idealne tło dla wyposażenia wykonanego z naturalnych surowców.
Podsumowując ten wątek, jeżeli chodzi o kolory wyposażenia, postawmy raczej na te związane z przyrodą, czyli brązy, beże oraz zielenie i błękity.
Ekologiczny wystrój wnętrza to przede wszystkim korzystanie z naturalnych materiałów – w szczególności drewna, które jest pozyskiwane bez większych szkód dla środowiska. Drewniana podłoga z pewnością doskonale wpisze się w klimat domu w stylu eko. Najlepiej, abyśmy zaopatrzyli się w drewno olejowane, woskowane lub przetarte farbą ekologiczną.
Ponadto, w tego typu wnętrzach nie może zabraknąć drewnianych mebli. Łóżko, stół, czy meble do przechowywania (np. szafa czy komoda) – w tym wypadku drewno będzie znakomitym i dość oczywistym wyborem. Oprócz tego, warto pomyśleć o wyposażeniu wykonanym z innych naturalnych surowców, takich jak bambus, wiklina czy rattan. Uważa się, że to właśnie bambus jest jednym z najbardziej ekologicznych surowców. Dlaczego? Wszystko ze względu na szybki wzrost oraz łatwość w pozyskiwaniu tej rośliny.
Podstawowym elementem stylu eko są odpowiednie meble. Pokój dzienny nie może obejść się bez sofy lub narożnika – modelu tapicerowanego z naturalnej tkaniny. Pamiętajmy, że nie należy do nich kanapa wykonana ze skóry ekologicznej, choć i ta naturalna we wnętrzach eko nie ma raczej racji bytu.
Ciekawym pomysłem na aranżację salonu w stylu ekologicznym może być wykorzystanie drewnianych mebli z rodzinnej kolekcji. Komody, regały, stoły, stoliki kawowe czy szafy z polskich manufaktur doskonale wpiszą się w zasady ekologicznego designu. Jeżeli nie mamy tego typu wyposażenia na stanie, warto odwiedzić jeden z pchlich targów w okolicy albo prawdziwych perełek poszukać na portalach sprzedażowych – w obu miejscach można znaleźć skarby z czasów np. PRL-u.
Oświetlenie ma spore znaczenie w stworzeniu odpowiedniej, pełnej harmonii atmosfery w danej przestrzeni – także tej w stylu ekologicznym. Zadbajmy więc o to, aby z reguły ciemne części domu lub mieszkania (np. korytarz) miały dostęp do naturalnego źródła światła. Można to zrobić, chociażby za pomocą drzwi do pokoi z przeszkleniami. Jeśli chcemy wydzielić przestrzeń w ramach np. otwartego salonu, postawmy na popularne w ostatnich sezonach lamele. Oba rozwiązania pozwolą wpuścić do pomieszczenia nieco więcej światła (a przede wszystkim słońca) bez konieczności włączania lamp.
Przy aranżacji wnętrza w stylu eko nie możemy zapomnieć o dobraniu odpowiednich dodatków. Naturalną dekoracją będą tu rośliny (a niekiedy także i zioła) – znajdziemy je w donicach na parapetach, w makramach, na stojących kwietnikach, a nawet całych systemach na ścianie. Tego typu ozdoby nie tylko pięknie się prezentują, ale dzięki obecności roślin mają też pozytywny wpływ na zdrowie i samopoczucie domowników. Niektóre z gatunków przyczyniają się do oczyszczenia powietrza, zwiększenia ilości tlenu w pokoju, a także są odpowiedzialne za utrzymanie wilgotności na prawidłowym poziomie. Inną opcją w tym klimacie będzie np. las w słoiku.
Dodatki do eko wnętrza wykonane są z naturalnych materiałów, takich jak drewno, bambus, len czy wełna. Mogą to być meble, ozdoby, tekstylia czy świece. Warto sprawdzić, czy pochodzą np. z certyfikowanych źródeł lub recyklingu.
Szklane lub wykonane z ceramiki dodatki to świetny pomysł na uzupełnienie ekologicznego wystroju wnętrz. Strzałem w dziesiątkę mogą okazać się ułożone w sypialni, salonie lub łazience gliniane garnuszki, plecione z wikliny kosze, a nawet betonowe doniczki. W łazience, salonie czy sypialni sprawdzą się także świece. Pamiętajmy, że styl ekologiczny lubi się z rozwiązaniami typu „zrób to sam”. Jeśli lubimy samodzielnie wykonywać różne przedmioty, nie bójmy się ich wyeksponować. Pomyślmy zatem o stworzeniu makram do umieszczenia w nich roślin, półek z palet, czy też odrestaurowaniu nieco zapomnianej szafy.
Platforma Woodlove.to. to miejsce, w którym możemy znaleźć wszelkiego rodzaju porady dotyczące stylów wnętrzarskich i aranżacji, a także pomoc w zrealizowaniu wymarzonego domu czy mieszkania!
Zdjęcia: materiał Klienta.