Wybór paneli podłogowych jest trudny nie tylko z uwagi na ich design, ale również na klasę ścieralności, która wpływa na ich długowieczność przy danym obciążeniu. Niestety, nawet bardzo wytrzymałe, panele często się rysują. Czym usunąć rysy z paneli?
Bardzo często decydujemy się na panele w naszym mieszkaniu. Nie są one tak wytrzymałe, jak na przykład gres, ale nie każdy lubi mieć płytki w salonie lub w sypialni. Zaletą paneli jest właśnie to, że mogą ocieplać przestrzeń i dawać szansę na wielość aranżacji, ponieważ na rynku dostępnych jest ich wiele barw i wzorów. Dodatkowo cena paneli podłogowych jest bardzo konkurencyjna i są bardzo łatwe w położeniu.
Przede wszystkim trzeba dobierać odpowiedni rodzaj paneli do pomieszczenia. Tam, gdzie ruch jest niewielki, wystarczą mniej wytrzymałe i co za tym idzie również tańsze modele. W przedpokoju trzeba postawić na solidniejsze rozwiązania.
Koniecznością jest również dbałość o to, aby nie uszkodzić podłogi w sposób mechaniczny. Pod meblami umieśćmy więc gumowe podkładki i starajmy się o to, aby nie przesuwać ich bezpośrednio po podłodze. To znacznie zmniejszy szansę na bardzo głębokie i widoczne rysy. Stosuje się także preparaty mające na celu nabłyszczanie i tworzenie warstwy ochronnej na panelach.
Podstawowym elementem jest sam charakter i głębokość zarysowań. Od tego zależy dobór odpowiednich środków. Można bowiem posłużyć się delikatnymi substancjami pielęgnującymi powierzchnię paneli, ale również środkami do kompleksowej renowacji powierzchni. Niestety, czasami jedynym wyjściem będzie maskowanie zarysowań.
Niewielkie zarysowania, które wynikają z normalnego użytkowania podłogi z ułożonymi na niej panelami, nie powinny spędzać nam snu z powiek. Do walki z nimi wystarczy płyn do usuwania rys, który bez problemu kupimy w supermarkecie. Nie należy zrażać się tym, że po pierwszym nałożeniu nie ma natychmiastowego efektu. Zwykle trzeba ten proces powtórzyć kilka razy.
W przypadku głębokich i rozległych uszkodzeń trzeba zaufać gotowemu zestawowi naprawczemu, który można kupić w dobrym sklepie budowlanym. Niektóre z nich trzeba później dodatkowo zaimpregnować.
Niekiedy możemy posłużyć się domowymi sposobami na ubytki w panelach podłogowych. W przypadku pojedynczych rys wystarczy lakier do paznokci, którym można uzupełnić nawet głęboką rysę. Innym prostym sposobem jest pocieranie podłogi kawałkiem orzecha włoskiego.
W przypadku paneli laminowanych usunięcie zarysowań bywa trudniejsze. Dobrym rozwiązaniem jest użycie specjalnej kredki maskującej. Sztuka polega jednak na tym, żeby optymalnie dobrać jej barwę do koloru paneli. Przy bardziej dotkliwych uszczerbkach na powierzchni paneli potrzebny będzie zestaw naprawczy w postaci wosku.
Warto jednak pamiętać, że zawsze lepiej jest zapobiegać zarysowaniom, niż ją później naprawiać. Panele niszczone są między innymi przez wodę, kurz i piasek. Cienka warstwa środka konserwującego taką powierzchnię zawsze jest dobrym pomysłem, bo nigdy nie uda nam się w pełni i na bieżąco usuwać wszystkich zanieczyszczeń. Bywa, że odpowiednio zadbana podłoga z paneli wytrzyma w dobrym stanie ponad 12 lat.