Polecamy
Czy warto kupić pralko-suszarkę? Wady i zalety
Kupuj mądrze

Czy warto kupić pralko-suszarkę? Wady i zalety

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Pralko-suszarka to doskonały sposób na zaoszczędzenie miejsca – nie musimy kupować stojącej suszarki. Dzięki pralko-suszarce możemy znacznie szybciej wysuszyć nasze rzeczy. Takie rozwiązanie ma jednak swoje wady, dlatego warto poznać dane dotyczące pralko-suszarki. 

Jakie programy ma pralko-suszarka?

Nowoczesne pralko-suszarki mają praktycznie wszystkie programy do prania, co tradycyjne pralki. Możemy ustawić temperaturę czy też szybkość wirowania. Niektóre modele mają również możliwość łączenia się z naszym telefonem poprzez aplikację, dzięki czemu samodzielnie wybierzemy idealny dla nas program prania. Dodatkowo są również programy do suszenia, które można włączyć od razu po skończeniu prania. Programy do prania oraz  suszenia są od siebie oddzielone tak, byśmy wiedzieli jak program wybieramy. W bardziej zaawansowanych modelach są również specjalne programy do suszenia poszczególnych rodzajów tkanin. 

Jakie wady mają pralko-suszarki? 

Główną wadą pralko-suszarek jest fakt, że nie możemy suszyć skutecznie prania w momencie, kiedy pralka jest załadowana do pełna. Oznacza to, że jeśli załadunek pralki to 8 kg, możemy skutecznie i bez jej przeciążania wysuszyć jedynie 5 kg prania. Wiele osób suszy więc część prania, a drugą część musi rozwiesić. Istnieją pralko-suszarki, które potrafią wysuszyć 8 kg prania, ale są dość drogie.

Kolejną wadą pralko-suszarek jest czas cyklu prania i suszenia. Trwa on od 4 do aż 5 godzin. W przypadku prania oraz suszenia w dwóch różnych urządzeniach czas prania jest znacznie krótszy. 

Ważne jest również to, że nie możemy wysuszyć wszystkich rzeczy w tym samym czasie. Niektóre tkaniny, takie jak np. wełna potrzebują innych programów suszenia, niż np. jeans, czy bawełna, dlatego część naszego prania musi być rozwieszona na tradycyjnej suszarce do momentu, aż jedna partia prania nie zostanie wysuszona w pralko-suszarce.

Pralko-suszarki mają również mniej programów suszenia, niż suszarki elektryczne, dlatego niektóre nasze ubrania będą musiały i tak schnąć rozwieszone.

Pralko-suszarki suszą za pomocą powietrza ogrzanego grzałką o temperaturze około 80 stopni. W przypadku suszarek z pompą ciepła temperatura jest niższa, ale ciepło rozchodzi się równomiernie, co daje nam znacznie lepsze i szybsze suszenie ubrań. Ubrania nie są wtedy tak przesuszone, ani pogniecione, jak w pralko-suszarkach.  

Przy suszarkach elektrycznych, które są osobnymi urządzeniami, mamy możliwość szybkiego czyszczenia zgubionych włókien w filtrze. W przypadku pralko-suszarek nie ma miejsca na filtr do włókien, dlatego każdorazowo po suszeniu należy wyczyścić bęben pralki. Dostępny jest również program płukania bębna, który czyści go ze zgromadzonych włókien.

Pralko-suszarki są również mniej oszczędne jeśli chodzi o zużycie energii elektrycznej.

Jakie są zalety pralko-suszarek?

Pralko-suszarki są idealne do niewielkich gospodarstw domowych i małych mieszkań oraz kawalerek, ponieważ nie zajmują wiele miejsca. Nie musimy się już martwić nieestetycznie wyglądającym praniem w pokoju. Dodatkowo mają wiele pomocniczych programów, dzięki którym szybciej wysuszymy rzeczy prane ręcznie.

Użytkowanie pralko-suszarki – koszty 

Przy pralko-suszarkach zużycie wody sięga około 100 litrów, jeśli zapełnimy ją w całości i wybierzemy program 60 stopni. W klasie energetycznej A++ pralko-suszarka zużywa około 6 kWh na pełnym cyklu prania oraz suszenia.

Kiedy warto kupić pralko-suszarkę?

Pralko-suszarka będzie idealna do niewielkich mieszkań oraz małych gospodarstw domowych, w których nie ma miejsca na tradycyjną suszarkę. Przy niepełnym bębnie pralko-suszarka na pewno poradzi sobie z wypraniem i wysuszeniem bawełny, czy jeansu. 

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Z czego zrobić ścieżki w ogrodzie?
Z czego zrobić ścieżki w ogrodzie?
Chcesz zrobić ścieżki w ogrodzie? Przeczytaj, z jakich materiałów można to zrobić.
Moc słońca: jak energia słoneczna zmienia świat
Moc słońca: jak energia słoneczna zmienia świat
Energia słoneczna ma potencjał aby zmieniać nasz świat i wiele starań zostało już włożonych w to, aby jak najlepiej zacząć ją wykorzystać. Kiedy coraz więcej ludzi zaczyna zdawać sobie sprawę z korzyści jakie oferuje energia słoneczna, możemy zauważyć dzisiaj wielkie zmiany w spojrzeniu na źródła z jakich pozyskujemy naszą energię. Spójrzmy więc jak energia słoneczna może zmieniać nasz świat na lepsze.
Regał na książki – zrób go sam!
Regał na książki – zrób go sam!
Jesteś miłośnikiem czytania? Zobacz, jak zrobić regał na książki samodzielnie!
Ostatnie wpisy