Artykuł sponsorowany
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.
Szamba betonowe stanowią jedne z najczęściej stosowanych systemów odprowadzania ścieków z domów jednorodzinnych, które nie mają dostępu do sieci kanalizacyjnej. Jeżeli należysz do osób, które rozważają jego budowę na swojej posesji i zastanawiasz się, czy to rozwiązanie będzie właściwe w Twojej sytuacji, koniecznie przeczytaj niniejszy tekst. Zostaną w nim przedstawione wszelkie zalety i wady budowy szamba betonowego, co z pewnością pomoże podjąć ostateczną decyzję.
Szambo betonowe to bezodpływowy zbiornik pozwalający na zbieranie i magazynowanie nieczystości z gospodarstwa domowego. Jak sama nazwa wskazuje, zbiornik wykonany jest z betonu zapewniającego konstrukcji wytrzymałość, szczelność i odporność na działanie czynników zewnętrznych, mogących doprowadzić do uszkodzeń mechanicznych. Zasobnik umieszcza się pod powierzchnią gruntu, co pozwala ściekom swobodnie spływać, a ponadto nie wpływa na względy estetyczne otoczenia.
Szamba betonowe są rozwiązaniem stosunkowo prostym w budowie i działaniu. Ścieki z domu, gospodarstwa rolnego lub przemysłowej instalacji trafiają armaturą sanitarną do zbiornika, który zatrzymuje w sobie nieczystości ciekłe. W zależności od budowy szamba i ilości komór istnieje także możliwość wstępnego oczyszczenia wody, czyli oddzielenia jej od reszty osadów i odprowadzenia jej do gruntu. Takie rozwiązanie chroni przed zbyt szybkim przepełnieniem się zbiornika.
Kiedy na działce nie ma dostępu do sieci kanalizacyjnej, szambo betonowe to nie jedyne rozwiązanie. Właściciele takich posesji mogą postawić na zbiornik plastikowy lub budowę przydomowej oczyszczalni ścieków. Jak te systemy wypadają na tle szamb betonowych?
Szambo plastikowe wydaje się tańszą, bliźniaczą alternatywą dla zbiornika z betonu. Jest ono także lżejsze i łatwiejsze w montażu. Na tym niestety kończy się lista jego zalet, gdyż zasobnik z tworzywa sztucznego jest znacznie mniej wytrzymały i odporny na uszkodzenia mechaniczne, niż betonowy. Co więcej, obciążenia zewnętrzne mogą wpłynąć na uleganie deformacji, a nawet pęknięciu.
Szamba plastikowe wymagają częstych przeglądów i konserwacji, jak również ich żywotność jest ograniczona do około 10 lat. Po ich upływie musimy liczyć się z koniecznością wymiany zbiornika na nowy.
Mimo że szambo betonowe jest nieco droższe w budowie, niż szambo plastikowe, jego wytrzymałość i długowieczność przekładają się na niższe koszty utrzymania w dłuższej perspektywie czasowej, jak również zwiększone bezpieczeństwo i ochronę przed skażeniem wód i gruntu.
Natomiast przydomowa oczyszczalnia ścieków (znana również pod nazwą szambo ekologiczne) jest bardziej skomplikowanym, wielokomorowym systemem odprowadzania nieczystości, a zarazem znacznie droższym, niż tradycyjne szambo szczelne betonowe. Jednak w przeciwieństwie do szamb, daje możliwość oczyszczania fekaliów na miejscu i ponownego użycia odzyskanej wody, np. celem podlewania ogrodu. Istnieją różnego rodzaju przydomowe oczyszczalnie ścieków, wykorzystujące odmienne sposoby oczyszczania, tj. drenażowe, biologiczne czy z filtrem piaskowym.
Warto zaznaczyć, że w przypadku przydomowej oczyszczalni ścieków również istnieje konieczność opróżnienia osadów, jak również okresowych przeglądów, konserwacji czy wymiany filtrów. Niemniej jednak jest to rozwiązanie wygodne i z minimalnym wpływem na środowisko naturalne.
Ostatecznie wybór między szambem betonowym a przydomową oczyszczalnią ścieków zależy od indywidualnych potrzeb i warunków. W obu przypadkach warto postawić na wykorzystanie trwałych zasobników betonowych.
To, ile ostatecznie będzie kosztować nas cała inwestycja, w głównej mierze zależy od tego, czy planujemy zakup szamba betonowego gotowego, czy może będziemy chcieli wykonać je we własnym zakresie. Warto jednak mieć na uwadze, że samodzielna budowa wymaga wiedzy i doświadczenia. Błędy mogą skutkować brakiem szczelności zbiornika, wpływającym na zagrożenie skażenia gruntu i wód gruntowych. Co więcej, koszt zakupu betonu, zbrojenia, farby uszczelniającej i wszystkich niezbędnych narzędzi może okazać się wcale nie tak korzystny, jak by się mogło wydawać.
Gotowe szamba betonowe kosztują od 200 do 300 złotych za metr sześcienny. Biorąc pod uwagę budowę szamba betonowego w standardowej wielkości do 10 m 3, koszt zbiornika nie powinien przekroczyć 3000 złotych. Do tego należy dodać usługę transportu i montażu zbiornika, tj. wykonanie wykopu, umieszczenie wewnątrz, podłączenie instalacji i zasypanie konstrukcji.
Niektórzy sprzedawcy, jak np. producent zbiorników betonowych MorTrans, oferują klientom darmowy transport na wskazany adres i montaż w wykopie w cenie zakupu szamba. Pozwala to poczynić spore oszczędności.
W Polsce budowa szamba na posesji podlega przepisom określonym w ustawie Prawo budowlane oraz Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. Według tych przepisów szambo powinno być budowane na terenie, który jest odpowiednio oddalony od budynków mieszkalnych i magazynów żywności, źródeł wody pitnej, zanieczyszczeń rolnych i przemysłowych oraz cieków wodnych.
W zależności od pojemności zbiornika:
Przed zakupem szamba betonowego należy również wiedzieć, że zbiorniki do 10 m 3 można budować jedynie na zgłoszenie, natomiast wszystkie większe wymagają postarania się o pozwolenie na budowę.
W przypadku szamb betonowych możemy wymienić następujące zalety:
Natomiast jako wady szamb betonowych możemy wskazać:
Podsumowując, szamba betonowe to skuteczne rozwiązanie dla osób, które potrzebują systemu odprowadzania ścieków, a nie mają dostępu do ogólnej sieci kanalizacyjnej. Jak wszystkie rzeczy na tym świecie posiadają swoje zalety i wady. Przed podjęciem decyzji warto je dokładnie przeanalizować, zastanowić się nad indywidualnymi potrzebami, jak również skonsultować się z fachowcem, który pomoże dobrać najlepsze rozwiązanie dla danej nieruchomości.
Zdjęcie główne: photovs/elements.envato.com