Polecamy
Jak prać ubranka dziecięce?
Porady domoweSprzątanie

Jak prać ubranka dziecięce?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Ubranka dla dzieci bardzo często się brudzą. Dzieci zwykle spożywają dania, które później trudno doprać. Zwłaszcza że delikatna, podatna na alergie skóra dziecka wyklucza użycie mocnych detergentów. Jak zatem prać ubrania najmłodszych?

Czy ubrania dziecięce można prać razem z inną odzieżą?

Z reguły ubranka niemowląt powinno się prać osobno. Zabrudzenia na ubraniach dla dorosłych często wymagają zastosowania silnych środków odplamiających. Poza tym proszki przygotowane z myślą o dzieciach są bezwonne i bardzo delikatne. Jest to o tyle istotne, że dla dzieci w wieku niemowlęcym zapach mamy jest bardzo ważny. Dobrze w takim razie, żeby nic go nie zakłócało, a rodzice na ten czas również powinni przestawić się na delikatniejsze środki piorące. Dodatkowo temperatura, która przeznaczona jest do prania małych ubranek, jest wyższa. Często pralki mają nawet specjalny program piorący „babyprotect”, który pomaga usuwać bakterie.

Temperatura – jakie ma znaczenie?

Nowe ubranka najlepiej wyprać przynajmniej w 60℃, bowiem w sklepie narażone są one na ciągłe dotykanie. Bakterie, które znajdują się na tkaninach, mogą zaszkodzić noworodkowi. Dodatkowe płukanie na pewno nie zaszkodzi, a dokładniej usunie detergent. Warto je także wyprasować.

Wyjątek stanowią pieluchy flanelowe, tetrowe i bambusowe. Brudzą się one zdecydowanie bardziej, zatem warto wyprać je w wyższej temperaturze 90℃. Najlepiej jest prać nowo zakupione ubrania aż do pierwszego roku życia. Później wystarczy, aby tylko bielizna była prana przed pierwszym założeniem.

Stopniowo, po pierwszych 3 miesiącach, można przejść na pranie ubranek w temperaturze 40℃. Jest ona wystarczająca do walki z brudem, pozostawia tkaniny w dobrym stanie, a do tego daje się dziecku oswoić z florą bakteryjną. Warto pamiętać o stosowaniu specjalnych środków piorących dla dzieci, które dbają o delikatną skórę dziecka. Na sklepowych półkach można znaleźć ich bardzo wiele – są również takie przystosowane do skóry z atopowym zapaleniem skóry (AZS).

Obecnie niemal każda pralka na rynku ma programy dostosowane do prania dziecięcych ubranek. Można również znaleźć opcje dostosowane do poziomu zabrudzenia.

Bezpieczne dziecko – szczęśliwa mama

Wielu rodziców zastanawia się, jak najlepiej zadbać o bezpieczeństwo swojego dziecka. Ich skóra jest bardzo delikatna i podatna na alergeny. Szczególnie ważne jest, aby środki piorące nie zawierały szkodliwych związków chemicznych, barwników oraz substancji zapachowych.

Ilość użytego detergentu również nie jest bez znaczenia. Nadużywanie go może prowadzić do powstawania wysypki. Podwójne płukanie pomoże w dokładnym wypraniu delikatnych tkanin.

Pralki mają także programy do skóry wrażliwej, które dokładniej płuczą i to w specjalnie podgrzanej wodzie. Takie zabiegi zmniejszają prawdopodobieństwo wystąpienia podrażnień u dzieci i niemowląt.

Warto wiedzieć

Przy dzieciach zdarzają się trudne do usunięcia plamy z wymiocin lub odchodów. Co zrobić w takiej sytuacji? Tkanin nie można od razu umieszczać w pralce, nawet jeśli ma ona program do trudnych zabrudzeń. Plamę dobrze jest spłukać uprzednio ciepłą wodą, zapobiegnie to również zabrudzeniu pozostałych tkanin w pralce. Co ważne, pozwoli to na skuteczniejsze pozbycie się plamy.

Warto także przypomnieć o prasowaniu, które mogłoby się wydawać, odeszło do lamusa. Nic bardziej mylnego, wiele mam idzie za przykładem swoich babć i prasuje dziecięce ubranka. Wysoka temperatura (200℃) zabija szkodliwe bakterie i grzyby. Dodatkowo ułatwia układanie ubranek w szafie, co zaoszczędzi miejsce. Sporo rodziców, w obawie o zdrowie dziecka, prasuje także swoje ubrania.

Przyszli rodzice powinni zainwestować w porządną pralkę. Na pewno przyda się ona nie tylko w pierwszych miesiącach życia. Przedszkolak często przynosi mocno zabrudzone ubrania – nie tylko jedzeniem, ale również trudną do sprania trawą i przyborami plastycznymi. Nowoczesne urządzenia są dodatkowo energooszczędne i nie niszczą ubrań. Tkaniny dłużej posłużą małemu odkrywcy i ułatwią życie rodzicom.

Źródło zdjęcia: Designed by Freepik

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak przedłużyć trwałość kwiatów ciętych?
Jak przedłużyć trwałość kwiatów ciętych?
Lubisz cięte kwiaty, ale nie lubisz tego, że szybko więdną? Poznaj sprawdzone triki, które sprawią, że cięte rośliny w wazonie na dłużej zachowają swoją świeżość i blask!
Jak wybrać odpowiednie elektrody do badania EKG?
Jak wybrać odpowiednie elektrody do badania EKG?
Artykuł, który pomaga zrozumieć, jakie cechy elektrod EKG są najważniejsze i jak wybrać te najodpowiedniejsze dla uzyskania precyzyjnych wyników.
Jak wartość nieruchomości wpływa na cenę cyklinowania i lakierowania parkietu?
Jak wartość nieruchomości wpływa na cenę cyklinowania i lakierowania parkietu?
Odkryj, jak wartość Twojej nieruchomości i standard wykończenia wpływają na cenę odnowienia parkietu. Przygotuj się do remontu i dowiedz się więcej o tym, co wpływa na koszt cyklinowania i lakierowania twojej podłogi.
Ostatnie wpisy