Polecamy
Pochyła działka pod budowę domu – jak ją wykorzystać?
Ogród i taras

Pochyła działka pod budowę domu – jak ją wykorzystać?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Nachylenie gruntu nie musi oznaczać problemów. Wybierając dobry projekt domu, pochyły teren będzie dużym atutem. Dlatego warto zwrócić na tę kwestię szczególną uwagę. Oczywiście takie ukształtowanie może stanowić pewne wyzwanie – inne niż w przypadku budowy na standardowej powierzchni. Istnieje jednak wiele powodów, które stoją za tym, by zdecydować się na budowę domu na pochyłej działce.

Budowa domu na pochyłej działce – dlaczego warto zdecydować się na tę opcję?

Pierwszą zaletą jest oryginalny wygląd. Pochyły teren sprawia, że można wykorzystać glebę pod oryginalny ogród, którego kolory są znacznie lepiej widoczne, właśnie ze względu na niestandardowe nachylenie. Oprócz tego pochyły teren może sprawić, że widok z niektórych okien będzie znacznie bardziej atrakcyjny, szczególnie na piętrze lub poddaszu. Ponadto, takie ukształtowanie terenu zapewnia lepsze odprowadzanie deszczu, a także możliwość zaaranżowania tarasu. 

Dom na pochyłym terenie otwiera wiele możliwości architektonicznych

Oprócz efektownych widoków pochyły teren sprawia, że architektura budynku będzie od razu zwracać na siebie uwagę, na przykład ze względu na inną wysokość zabudowy. Dom na pochyłym terenie pozwala właścicielowi postawić nieruchomość, która skutecznie podkreśli wyjątkowy gust mieszkańców. 

Do takich elementów należy, na przykład nietypowa piwnica lub garaż. Znajdują się na niższym poziomie, co sprawia, że budynek wygląda na znacznie wyższy i masywniejszy. Innym atutem jest możliwość stworzenia kolejnego poziomu, który może być wykorzystany, chociażby jako winiarnia, pokój multimedialny, czy siłownia. 

Pochyły teren uwalnia dużo przestrzeni

Budowa domu na pochyłym terenie może sprawić, że w środku pojawi się znacznie więcej przestrzeni. Pierwszym elementem, który na to wpływa, są wysokie sufity. Daje to natychmiastowe poczucie otwartej przestrzeni, a także powoduje, że wpada więcej światła.

Jeżeli chodzi o światło i widoki, to dobrym rozwiązaniem są okna panoramiczne. Dzięki nim do pomieszczeń wpada więcej promieni słońca, a widoki zapierają dech w piersiach. To znakomite rozwiązanie w każdym przypadku – salonu, jadalni, sypialni lub bawialni. 

Jak wybrać odpowiedni projekt do domu na pochyłym terenie?

Pochyły teren stwarza wiele możliwości, ale również wymaga konkretnych umiejętności od architekta. Doprecyzowanie swoich planów może być bardzo proste. Do takich rozwiązań należą gotowe projekty, od razu z wizualizacją, dzięki czemu łatwo sprawdzić, czy dany budynek odpowiada otoczeniu i przede wszystkim gustom domowników. Dlatego warto sprawdzić projekty domów na pochyłą działkę na DomoweKlimaty.pl.W katalogu znajdują się zarówno propozycje dla klientów, którzy chcą postawić większy dom, jak i projekty małych domów. Dużym atutem jest możliwość wybrania konkretnych filtrów, umożliwiających znaczne zawężenie spektrum poszukiwań, na przykład dobierając opcje, takie jak powierzchnia użytkowa, typ budynku – np. jednorodzinny, bliźniak, letniskowy, liczba kondygnacji, opcję z piwnicą lub bez i wiele innych.

Na co jeszcze zwrócić uwagę budując dom na pochyłym terenie?

Przede wszystkim na firmę wykonawczą. Powinna wiedzieć, jak rozmieścić kanały odprowadzające wodę, aby pochyły teren nie stał się problemem powodującym wilgoć i zalania. Fachowcy powinni również dokładnie sprawdzić, na jakim rodzaju gleby jest stawiany dom, aby nie doszło do niebezpieczeństw związanych z erozją. 

Kolejnym elementem są materiały budowlane, powinny być dobrej jakości. Potrzebne są, chociażby do postawienia ściany zaporowej, która zapobiega gromadzeniu się błota i małych strumyków spływających po zboczu. Pomimo wielu obowiązków, jakie spoczywają na projektantach i wykonawcach, warto zdecydować się na zbudowanie domu na pochyłym terenie.

Zdjęcia: materiały od klienta

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
DIY: Jak uszyć tulipany z materiału?
DIY: Jak uszyć tulipany z materiału?
Zobacz jak wykonać tulipany z materiału krok po kroku!
Tablica manipulacyjna – krok po kroku zrób ją sam
Tablica manipulacyjna – krok po kroku zrób ją sam
Tablice manipulacyjne to produkt bliski sercu każdego rodzica. Mając dziecko, prędzej lub później taka tablica pojawi się w twoim domu. Jest to nieoceniona pomoc w rozwoju zdolności manualnych i poznawczych dziecka, zapewniając mu kreatywne zajęcie na długie godziny.
Wzory w owocach i warzywach – czym jest carving?
Wzory w owocach i warzywach – czym jest carving?
Urzekły Was wzory na warzywach i owocach? Przeczytajcie o trudnej sztuce carvingu!
Ostatnie wpisy