Artykuł sponsorowany
Wczesne etapy rozwoju dziecka to czas, w którym w mózgu tworzą się połączenia neuronowe na całe życie. Od tego, jak przebiegnie wczesne dzieciństwo, zależy właściwie cała reszta życia Twojego malucha. Dlatego tak ważne jest, żeby zabawki, które dla niego wybierasz, były różnorodne, rozwijające i łączyły zabawę z nauką. Jakimi kryteriami kierować się przy wyborze zabawek dla dziecka? Podpowiadamy!
To, z jakiego materiału wykonana będzie zabawka Twojego dziecka, ma wpływ na to, na ile będzie ona bezpieczna oraz wartościowa dla rozwoju maluszka. Niestety gładki, śliski plastik to nie tylko bezużyteczny sensorycznie materiał, lecz także zagrożenie dla dziecka, które może rozbić, złamać lub oderwać część plastikowej zabawki i połknąć ją lub się skaleczyć. Najlepsze dla najmłodszych będzie drewno, z uwagi na swoją trwałość, odporność na upadki oraz nietoksyczność. Zabawki wykonane z drewna mogą być pokryte nietoksyczną farbą lub pozostawione w swoim naturalnym kolorze, będą tak samo piękne, choć te kolorowe na pewno będą bardziej podobały się dziecku. Należy też wspomnieć o ekologii i tym, że wybierając zabawki z naturalnych materiałów, zamiast plastiku, dbasz o przyszłość swojej pociechy.
Przy wybieraniu zabawek dla najmłodszych, postaraj się, by były to zabawki sensowne. Kolorowe, świecące i grające bibeloty sprawią przyjemność starszemu dziecku, niemowlę rozwija się przez zabawę. Żeby rozwijać jego umiejętności, małą motorykę, stymulować mózg do wytwarzania nowych połączeń neuronowych, zabawka musi być dobrze przemyślana. Co to oznacza? Małe dziecko poznaje świat dotykiem – im bardziej coś ma zróżnicowany kształt, fakturę i konsystencję, tym lepiej. Świetnym przykładem będą tu drewniane klocki w bardzo nietypowych kształtach, które możesz kupić na jelej.com. Takie klocki nie tylko będą ciekawym doświadczeniem sensorycznym, przez swój kształt, ale też fakturę drewna, jego temperaturę oraz twardość, świetnie rozwiną także motorykę małą u nieco starszych dzieci. To zabawka, która będzie rosła razem z maluchem i przez dobrych kilka lat będzie znajdować zastosowanie.
Dla niemowląt doskonale na pierwszą zabawkę sprawdzi się kocyk sensoryczny, czyli skrawek materiału obszyty różnej długości tasiemkami o zróżnicowanych fakturach. Dla nieco starszych, dwu-trzymiesięcznych dzieciaczków odpowiednie będą szeleszczące kostki lub pluszaki sensoryczne, spełniające to samo zadanie. Są one po prostu większe i cięższe, przez co dla noworodka mogłyby być jeszcze niebezpieczne.
Staraj się wybierać takie przedmioty, którymi dziecko może bawić się na różne sposoby przez długi czas. Dzięki temu Twoje rodzicielstwo będzie bardziej ekologiczne i oszczędne. Zabawki na lata wcale nie muszą być nudne. Na początku tablica manipulacyjna może służyć tylko do oglądania, później, z czasem maluch może próbować coś przy niej zmajstrować, a kilkulatek może wykorzystywać ją do kreatywnych zabaw i rozwijania wyobraźni – takie zabawki mają najwięcej wartości.
Chociaż wszelkie grające i mrugające kolorowymi światłami zabawki podobają się dzieciom i hipnotyzują je na długi czas, badania wykazały, że długotrwały kontakt z migającym światłem we wczesnym dzieciństwie, może opóźnić u dziecka rozwój mowy. Tak samo, jak ekranów, unikaj kiczowatych zabawek ze światełkami. Z kolei zabawki grające, które wydają nieprzyjemny dla ucha, niskiej jakości dźwięk i odtwarzają nieciekawie zaaranżowaną piosenkę, niszczą u dziecka słuch brzmieniowy. Kontakt z muzyką jest bardzo ważny, jednak nie w takiej formie. Dużo lepiej jest poszukać różnorodnej i dobrej muzyki dla dzieci i muzykować z nimi, na przykład na perkusjonaliach, na których może grać już kilkumiesięczne dziecko.
Wartościowe i rozwijające zabawki dla maluchów to ważny element wyprawki. Zabawa jest kluczem do rozwoju, dlatego wybieraj mądrze.
Zdjęcie główne: cottonbro/pexels.com