Artykuł sponsorowany
Pompy ciepła cieszą się w ostatnim czasie dość dużą popularnością, jeśli chodzi o ogrzewanie domków jednorodzinnych, bloków, czy innych budynków. Jakie jednak zalety posiada takie rozwiązanie i jak dokładnie działa pompa ciepła? Dowiedz się, jakie korzyści płyną z wyboru tego typu ogrzewania.
Zacznijmy od tego, czym dokładnie jest pompa ciepła. Jest to nowoczesne urządzenie, dzięki któremu możesz w ekologiczny sposób ogrzewać budynek. Pompy ciepła korzystają bowiem z odnawialnych źródeł energii, a konkretniej z ciepła geotermalnego, ciepła wód gruntowych i powierzchniowych oraz ciepła powietrza.
Pompy tego typu potrafią bowiem przekształcić zimno w ciepło i odwrotnie. Warto jednak pamiętać, że im mniejsza amplituda między temperaturą wody, gruntu czy powietrza a pożądaną temperaturą wewnątrz pomieszczeń, tym mniej energii elektrycznej zużywa pompa.
Ze względu na to, skąd dokładnie urządzenie pobiera ciepło, możemy wyróżnić pompy gruntowe, pompy wodne i pompy powietrzne. Te pierwsze, nazywane czasem pompami solankowymi czy glikolowymi, pobierają energię z gruntu – jak sama nazwa wskazuje. Modele wodne zaś najczęściej pobierają energię z wód gruntowych, chociaż zdarzają się również urządzenia pobierające energię ze zbiorników wodnych takich jak na przykład stawy. Jeśli chodzi o ostatni rodzaj pompy, jakim jest ta powietrzna, to energia pobierana jest z powietrza na zewnątrz budynku. Szczególnym przypadkiem pompy powietrznej jest urządzenie stosowane wyłącznie do podgrzewania ciepłej wody użytkowej.
Jak jednak działają takie pompy? Bez względu na to, który model wybierzesz, zasady działania pomp ciepła są takie same. Urządzenie odbiera energię z zewnątrz, a następnie przekształca ją w ciepło użytkowe – przemiany termodynamicznych zachodzące w pompie powodują, że czynnik o specjalnie dobranych parametrach ma zdolność odbierania energii z dolnego źródła i przekazywania jej w postaci ciepła do instalacji grzewczej budynku.
Jeśli interesują Cię pompy ciepła do Twojego domu, to koniecznie zapoznaj się z ofertą https://columbusenergy.pl/dla-domu/pompy-ciepla/.
Wiesz już, czym dokładnie jest pompa ciepła oraz jak konkretnie działa. Jakie jednak zalety ma takie rozwiązanie i czy warto zdecydować się na nie w swoim domu? Oczywiście, że warto! Pompy ciepła mają bowiem bardzo wiele zalet. Bez wątpienia największą z nich jest niska, a często nawet zerowa emisja CO2, co z pewnością jest dla Ciebie istotne, jeśli chcesz stworzyć dom przyjazny środowisku. Ponadto pompy ciepła oznaczają także niewielkie koszty eksploatacyjne i rzadkie prace konserwacyjne. Warto także mieć na uwadze, że pompy ciepła mogą współpracować z instalacją fotowoltaiczną.
Zdj. główne: Magda Ehlers/unsplash.com