Skrzypiące drzwi mogą być bardzo irytujące dla domowników. Niewłaściwe naoliwienie zawiasów może być denerwujące zwłaszcza w nocy. Oczywiście nie trzeba zaraz pomocy fachowca, aby sobie z tym poradzić. Niektóre sposoby to proste domowe triki, które warto wypróbować. Przedstawiamy kilka spośród nich.
Oczywiście najbardziej właściwym działaniem będzie smarowanie zawiasów drzwi. Podczas produkcji newralgiczne części pokryto smarem, który z czasem wyschnie lub straci swoje właściwości np. pod wpływem kurzu. Skrzypienie jest niczym innym jak tylko efektem powstałym w wyniku tarcia. Najbardziej odpowiednim działaniem będzie zdjęcie skrzydła drzwiowego z zawiasów poprzez jego uniesienie w delikatny sposób. Do smarowania można użyć kupionego wcześniej oleju silnikowego lub wazeliny technicznej. Smar wprowadzamy do szczeliny powstałej po zdjęciu skrzydła drzwiowego. Następnie trzeba usunąć jego nadmiar. Drzwi wkładamy w zawiasy, dokonując jednocześnie kilku ruchów takie jak przy otwieraniu i zamykaniu, po to, aby smar się równomiernie rozprowadził.
Problem skrzypiących drzwi można też rozwiązać bez kłopotliwego unoszenia skrzydła drzwi. Trzeba się jednak wówczas nastawić na zakup preparatu, który miałby zdolność głębokiej penetracji. Odpowiednią substancję można nabyć w markecie budowlanym lub specjalistycznym sklepie. Ważne też, aby była wyposażona w przyrząd do nakładania smaru w trudnodostępne miejsca.
Niejednokrotnie zdarza się, że wilgotne mydło okazuje się zbyt śliskie i wymyka nam się z rąk na podłogę. Potem trudno je podnieść – wszystko przez właściwości. Stąd też mydło będzie pomocne w zmaganiach ze skrzypiącymi zawiasami w drzwiach. Wystarczy nasmarować zawiasy odrobiną mydła i po kłopocie. Warto jednak unikać takich mydeł, które zawierają glicerynę; może powodować rdzę, co prowadzi do zniszczenia zawiasów.
Odpowiednie podejście do skrzypiących drzwi powinno być pomysłowe i oparte na praktycznym myśleniu. Jeśli więc problemem jest brak smarowania i zbyt duże tarcie, które wywołuje nieprzyjemne skrzypienie, to odpowiednim remedium może być zastosowanie czegoś śliskiego i dodatkowo lepkiego – nie tylko wspomnianego już mydła. Warto wziąć pod uwagę produkty jadalne, które znajdziemy w naszej kuchni – np. oliwa z oliwek. Jest śliska, jednocześnie zaś na tyle rzadka, że powinna stosunkowo sprawnie wpłynąć do zawiasów. Jeśli nie posiadamy niewielkiego pędzelka, to nic nie szkodzi – wystarczy szczoteczka do zębów, żeby nasmarować drzwi.
Do nasmarowania zawiasów można zastosować także wosk. Świeca parafinowa świetnie się sprawdza również do metalowego suwaka w kurtce, jeśli mamy problem z jego odpinaniem i zapinaniem. Jest to powszechnie znanym sposób, który sprawdzi się też w przypadku skrzypiących drzwi.
Jedną z ważnych przyczyn, które decydują o skrzypieniu drzwi, są błędy popełnione przy malowaniu skrzydła drzwiowego. Prawidłowy sposób nakładania farby na takie przedmioty zakłada omijanie zawiasów, co nie zawsze jest przestrzegane. Problem pojawia się po zaschnięciu farby, która z czasem doprowadza do osłabienia pracy zawiasów i powstania rdzy. Wyeliminowanie problemu wymaga usunięcia farby i rdzawego nalotu jeszcze przed posmarowaniem odpowiednią substancją.