Artykuł sponsorowany
Kaktusy to wyjątkowo popularne rośliny doniczkowe. Mówi się także, że są ona niezwykle łatwe w pielęgnacji i nie wymagają specjalnej troski. Nie oznacza to jednak, że możemy o nich całkowicie zapomnieć. Podpowiadamy więc, jak odpowiednio zadbać o swoją kolczastą roślinkę.
Kaktusy to bardzo wdzięczne oraz niewymagające rośliny. Nie oznacza to jednak, że możesz o nich zapomnieć i pozostawić same sobie – w końcu to żywa roślina, a nie figurka, prawda? Dowiedz się więc, jak prawidłowo dbać o swojego kaktusa, aby ozdabiał Twój parapet przez długi czas.
Zacznijmy od tego, jaka ziemia będzie najbardziej odpowiednia dla kaktusów. Przede wszystkim musi wysoce przepuszczalna, ponieważ w naturze rośliny te rosną w trudnych warunkach, gdzie podłoże błyskawicznie nasiąka wodą i szybko wysycha. Aby ziemia była optymalna, powinna być złożona w 30% ze zdezynfekowanej (czyli trzymanej przez 30 minut w nagrzanym piekarnik) ziemi ogrodowej, 20% substratu torfowego, 10% z perlitu oraz 40% z gruboziarnistego piasku. Tak przygotowane podłoże będzie najbardziej przypominać warunki pustynne, czyli naturalne dla kolczastych roślin. Pamiętaj także, aby nie stosować kompostu, gdyż zawiera zarodniki grzybów chorobotwórczych, na które kaktusy są bardzo podatne. Nie musisz się także przejmować procesem wytwarzania podłoża, gdyż obecnie bez problemu kupisz gotową ziemię do kaktusów o optymalnym składzie.
Zwróć też uwagę na doniczkę oraz osłonkę, a konkretnie na jej wielkość. Średnica doniczki powinna być większa o 1-2 cm od średnicy kaktusa, a jej dno zaopatrzone w liczne otwory umożliwiające swobodne odpływanie i absorbowanie wody. Dno doniczki warto poddać drenowaniu centymetrową warstwą żwiru. Szukając idealnej doniczki dla swojego kaktusa, koniecznie zajrzyj na stronę sklepu internetowego Flora Point.
Kaktusy nie wymagają dużej ilości wody i prędzej można je przelać, niż zasuszyć. Dodatkowo warto uzależniać podlewanie od pory roku i pogody, a co za tym idzie wilgotności powietrza. Część kaktusów wodę pobiera bowiem nie tylko przez system korzeniowy, lecz także za pomocą włosków absorpcyjnych na cierniach. Kaktusy należy więc podlewać od maja do końca września. Ważne jest także, aby nie wlewać wody bezpośrednio do doniczki – lepiej wlej ją do podstawki. Najlepiej do podlewania kaktusów sprawdzi się miękka woda, na przykład przegotowana kranówka lub deszczówka.
Dla dobrej kondycji Twoich kolczastych roślin doniczkowych istotne jest także ich położenie. Kaktusom do życia niezbędne jest bowiem bezpośrednie, silne nasłonecznienie przez co najmniej kilka godzin dziennie. Chodzi tu głównie o promieniowanie ultrafioletowe, które zapewnia im wzrost. Odpowiedni dla nich jest zatem parapet południowego okna. Jeśli masz takie możliwości, możesz także uprawiać kaktusy w oranżeriach lub szklarniach.
Kaktusy, które są już za duże na swoją doniczkę, możesz spokojnie przesadzić, jednak warto robić to zimą, gdy są one w stanie spoczynku. Przy przesadzaniu konieczne jest usunięcie martwych korzeni. Łatwo je rozpoznać, gdyż są suche i brązowe. Pamiętaj też, że nie wolno przesadzać kaktusów wiosną, ponieważ jest to okres, w którym rośliny wytwarzają tak zwane korzenie oczekujące, czyli zawiązki nowego systemu korzeniowego, rozwijającego się tuż po pierwszym podlaniu. Kaktusy pobierają wodę za pomocą młodych korzeni, a ich uszkodzenie powoduje zahamowanie wzrostu rośliny.
Zdjęcie główne: Anna Khomutova/pexels.com