Artykuł sponsorowany
Zakup nieruchomości to zawsze inwestycja na długie lata. Należy ją więc bardzo dokładnie przemyśleć. Zastanawiasz się, czy lepszą decyzją będzie zakup mieszkania czy domu? Przedstawiamy wszystkie za i przeciw obu tych rozwiązań oraz podpowiadamy, co należy brać pod uwagę.
Jeśli planujesz zakup swojej nieruchomości, z pewnością stajesz przed pytanie: dom czy mieszkanie? Które z tych rozwiązań jest korzystniejsze w obecnej sytuacji ekonomicznej? Jakie zalety mają mieszkania, a jakie domy?
Podjęcie decyzji, jeśli chodzi o zakup nieruchomości, nigdy nie jest łatwe. Co więc należy rozważyć, wybierając pomiędzy zakupem mieszkania a budową domu?
Przede wszystkim warto rozważyć swoje plany życiowe. Zastanów się, gdzie chciałbyś spędzić najbliższe 10, 20, a może nawet 30 lat? Pomyśl też, jak wygląda Twój standardowy dzień? Czy chcesz mieszkać sam czy z rodziną? Poruszasz się głównie komunikacją miejską, czy samochodem? Te i inne kwestie dotyczące zarówno teraźniejszości, jak i przyszłości mają ogromny wpływ na to, która opcja będzie dla Ciebie dogodniejsza.
Jeśli prowadzisz bujne życie towarzyskie, często bywasz w centrum miasta, nie posiadasz samochodu lub po prostu przemieszczasz się głównie komunikacją miejską, to znacznie lepszym rozwiązaniem będzie dla Ciebie zakup mieszkania – koniecznie sprawdź nowe mieszkania Gdańsk. Jeżeli natomiast cenisz sobie przede wszystkim spokój, a dojazdy do centrum nie są dla Ciebie problemem, to zdecyduj się na dom na przedmieściach lub na wsi – na przykład domy Szczecin.
Podejmując decyzję dotyczącą zakupu nieruchomości, nie można nie uwzględnić kosztów. Jak sprawy finansowe wyglądają w przypadku mieszkań, a jak w przypadku domów?
Wszystko zależy od metrażu nieruchomości. Są jednak dodatkowe aspekty, które dodatkowo wpływają na koszty życia. Mieszkanie w centrum dużego miasta będzie z pewnością droższe od tego, które położone w niewielkiej miejscowości. Podobnie jak dom, który może zostać wybudowany na przedmieściach dużej metropolii, lub też w małej wsi.
Spore znaczenie ma również kwesta kredytowania. Mieszkanie w mieście czy dom pod miastem możesz sfinansować, sięgając po kredyt hipoteczny. Jednak w przypadku domu, do wniosku kredytowego należy koniecznie dołączyć pozwolenie na budowę wraz z kompletem dokumentów potwierdzających własność działki, na której ma rozpocząć się budowa, przez co okres oczekiwania na decyzję może się wydłużyć.
Fot.: Wynand van Poortvliet/unsplash.com