Polecamy
Czy można farbować kwiaty sprayem?
Hobby

Czy można farbować kwiaty sprayem?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Farbowanie ciętych lub suchych kwiatów farbą w sprayu może być świetnym sposobem na oryginalny wygląd naszego bukietu. Zarówno pąki, łodygi, jak i liście można zafarbować na niespotykane w przyrodzie kolory. Jak w prosty sposób wykonać taką dekorację w swoim domu? 

Do farbowania kwiatów sprayem nadają się jedynie ścięte kwiaty, których świeżość i żywotność jest i tak ograniczona. Takie kwiaty możemy między innymi farbować, przycinać, uplatać je i wiązać, aby osiągnąć efekt ciekawej dekoracji. Rośliny doniczkowe oraz takie, które rosną w naszym ogrodzie, nie powinny być poddawane procesom farbowania. 

Jak zabarwić kwiaty sprayem? 

W celu przygotowania ciekawej jesiennej dekoracji możemy farbować suszone kwiaty i gałązki kolorowymi sprayami. Barwienie suszonych roślin sprayem wpływa na lepszą kondycję kwiatów oraz zabezpiecza łodygi przed łamaniem się. Najłatwiej barwić kwiaty, które wysuszyły się już na słońcu i lekko zbladły, oraz takie, które z natury mają jasny odcień. Nieco trudniejsze w koloryzacji będą kwiaty, które z natury pokryte są woskiem, lub te o intensywnej i mocnej barwie.

Oprócz sprayu do zabarwienia możemy użyć barwnika anilowego, tuszu do stempli lub barwników spożywczych. Malowanie kwiatów sprayem jest bardzo łatwe i nie wymaga specjalnych przygotowań, jednak dla bezpieczeństwa lepiej przeprowadzać je na zewnątrz lub w garażu. Wystarczy wybrane rośliny spryskać barwnikiem w aerozolu i pozostawić najlepiej na kilka godzin do wyschnięcia. 

Jakie kwiaty nadają się do barwienia? 

Najlepsze kwiaty do głębokiego barwienia, które bez problemu poddadzą się pigmentacji to takie o białych płatkach. Ich zabarwienie jest szybkie i łatwo kontrolować kolor, jaki uzyskamy w wyniku malowania. Do przygotowania dekoracji z barwionych sprayem kwiatów świetnie nadadzą się białe lilie lub goździki. Są to letnie kwiaty, więc warto je ściąć w czasie kwitnienia i zasuszyć w celu wykonania ciekawych ozdób. 

Kwiaty, które są całoroczne i najczęściej poddawane farbowaniu oraz barwieniu to róże. Może je malować na wymyślne i niespotykane kolory jak niebieski, kobaltowy, czarny lub granatowy. Do barwienia również nadadzą się rozmaite jesienne liście, z których można wykonać piękne bukiety na stół. Dzięki farbowaniu nie będą się kruszyć i na długo zachowają oryginalny wygląd. Do bukietu można dodać kilka gałązek jarzębiny wraz z owocami i je również pomalować na interesujący kolor. 

Barwienie kwiatów przez zamoczenie łodygi w barwniku 

Ciekawą alternatywą dla barwienia kwiatów sprayem jest metoda zamoczenia łodyg kwiatów w wodzie z kolorowym barwnikiem. Ten sposób daje piękne delikatne efekty, a można go wykonać w domu bez obawy, że proces pigmentacji zabrudzi nasze meble czy podłogę. Wystarczy przygotować kwiaty o białych płatkach i uciąć ich łodygę, aby nie były zbyt długie, wystarczy około 15 cm.

Ten proces wspaniale pokazuje, jak rośliny transportują wodę przez łodygi aż do kwiatów, dlatego można go wykonać z dziećmi. Wystarczy do wody dodać sporą ilość barwnika spożywczego (kilka kropel nie zabarwi cieczy). Następnie zamaczamy naszą ściętą pod skosem łodygę i czekamy do następnego dnia. Kwiat przez pobieranie wody z barwnikiem zmieni kolor płatków, a nawet liści na kolor użytego barwnika. 

Dlaczego nie powinno się farbować roślin doniczkowych sprayem?

Coraz częściej w ofercie sklepów, zwłaszcza w sezonie świątecznym, możemy spotkać pomalowane srebrnym lub złotym sprayem rośliny doniczkowe. Najczęściej są to małe iglaki, eszewerie czy grudniki, które dodatkowo są jeszcze obsypane sztucznym śniegiem. Niestety takie przystrojenie rośliny nie jest zabiegiem korzystnym, w większości przypadków kończy się uschnięciem doniczkowych kwiatów. Farba, którą zostały pokryte ich liście i pędy, zakleja aparaty szparkowe, utrudniając im oddychanie, a także ogranicza ilość światła, jakie dociera do liści, skazując rośliny na liczne niedobory wartości odżywczych. 

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Wybór kominka – co brać pod uwagę?
Wybór kominka – co brać pod uwagę?
Kominek to bez wątpienia świetna dekoracja domu, która może posłużyć także za ogrzewanie. Co jednak warto wiedzieć przed zakupem kominka? Podpowiadamy!
Jak udekorować dom na Wielkanoc?
Jak udekorować dom na Wielkanoc?
Wielkanoc zbliża się coraz większymi krokami. Oznacza to, że warto zacząć myśleć o ozdobach wielkanocnych. Jak ozdobić swój dom na Święta Wielkanocne? Oto kilka naszych pomysłów!
Jak skutecznie przyciągnąć uwagę do swojego ogrodu?
Jak skutecznie przyciągnąć uwagę do swojego ogrodu?
Odkryj unikalne techniki i praktyczne porady, które pomogą Ci przyciągnąć uwagę do Twojego ogrodu. Stwórz przestrzeń, która będzie przyciągała oko i inspirowała innych.
Ostatnie wpisy