Artykuł sponsorowany
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.
Miażdżyca to coraz częściej spotykane schorzenie, które obecnie uważane jest za groźną chorobę cywilizacyjną. Wpływ na jej wystąpienie ma bowiem styl i jakość życia, a także inne towarzyszące problemy zdrowotne. Jakie są przyczyny miażdżycy, jak ją wykryć oraz jak leczyć? Odpowiadamy.
Miażdżyca to schorzenie układu sercowo-naczyniowego, dotykające naczyń tętniczych, które spowodowane jest odkładaniem się lipidów wewnątrz ich ścianek, oraz powstawaniem blaszek miażdżycowych. W ten sposób zaobserwować możemy znaczne zwężanie tętnic oraz zmniejszony przepływ krwi przez naczynia. Choroba ta postępuje stopniowo, jej początki mogą być zauważane już w młodości. Niemniej jednak wtedy choroba nie daje objawów, które ujawniają się dopiero po wielu latach. W przypadku miażdżycy duże znaczenie ma wczesne i trafne rozpoznanie.
Miażdżyca to choroba przewlekła, której objawy nie są widoczne na pierwszy rzut oka. Postępują stopniowo, mogą dotyczyć różnych sfer – tętnic szyjnych, kończyn dolnych czy nerkowych. W przypadku tego schorzenia mogą wystąpić mocno odczuwalne etapy, na ogół związane z zakrzepicą.
Oto najczęstsze objawy miażdżycy:
Wszystkie z nich powinny skłonić nas do wizyty w poradni, ponieważ szybkie wykrycie problemu pozwala na podjęcie skutecznych działań związanych z leczeniem.
W przypadku miażdżycy istnieje wiele schorzeń, które mają i mogą mieć wpływ na rozwój choroby. Ich wczesne wykrycie może wspomóc późniejszy proces leczenia. Do występowania miażdżycy w znacznym stopniu przyczynia się prowadzony styl życia oraz związane z nim czynniki. Są to między innymi:
Ich kumulacja ma wpływ na stan serca oraz układu naczyniowego. Dlatego też podczas wystąpienia problemów miażdżycowych warto pamiętać o konieczności zmiany stylu życia.
Przed podjęciem leczenia ważne jest właściwe zdiagnozowanie problemu. Jednym z możliwych sposobów diagnozy jest badanie holter EKG 24.
Holter do domu ma za zadanie sprawdzić i zarejestrować pracę serca poprzez badanie go w sposób ciągły. Trwa ono dobę i pozwala skutecznie wykryć wszelkie nieprawidłowości w obrębie stanu narządu, które często jednoznacznie wiążą się z rozwojem miażdżycy. Holter EKG pozwala na skuteczną ocenę rytmu serca, znalezienie jego zaburzeń oraz określenie, czy serce pracuje prawidłowo, czy w niewłaściwy sposób.
Badanie serca holterem jest zlecane najczęściej wtedy, gdy osoba odczuwa zaburzenia rytmu serca oraz kołatanie. To w połączeniu z ogólnym osłabieniem organizmu, zaburzeniami widzenia bólami w klatce piersiowej czy zawrotami głowy może świadczyć o problemach typowych dla miażdżycy. Diagnostyka holterowska sprawdza się doskonale w wykrywaniu problemów sercowo-naczyniowych. Dodatkowo oprócz właściwej diagnostyki warto wprowadzić zmiany w prowadzonym stylu życia, obejmujące właściwą dietę oraz aktywność fizyczną, jak również zaprzestanie palenia tytoniu czy unikania nadmiernego stresu. Te czynniki mają bowiem znaczny wpływ na poprawę stanu zdrowia pacjenta.
Fot.: Johnathon Horner/unsplash.com