Artykuł sponsorowany
Projektowanie własnego domu niesie ze sobą ogrom wyzwań, ale również masę pozytywnych emocji. Nawet, jeśli nie jesteś specjalistą od aranżacji wnętrz, z pewnością czujesz przynajmniej lekką ekscytację i radość. Zanim jednak na dobre zajmiesz się urządzaniem swoich wymarzonych wnętrz, pomyśl o praktycznych aspektach domu, które mogą zapewnić Ci niezwykle komfortowy poziom życia.
W obecnych czasach, kiedy paliwo niezbędne do ogrzewania domu jest drogie, a zewsząd słychać o zagrażającej światu katastrofie klimatycznej, rozsądnie jest przyszłościowo pomyśleć o ogrzewaniu swojego przyszłego lokum. Projektując dom, zwróć uwagę na to, w jaki sposób będziesz dostarczać do niego ciepło, ale również – jak będzie ono z niego uciekać. Dom to duży budynek, który stanowi swego rodzaju magazyn energii cieplnej. Ponieważ jest to często spora nadwyżka w stosunku do chłodnego otoczenia, zgodnie z prawami fizyki ciepło jest oddawane chłodniejszemu ośrodkowi. Żeby zatrzymać ciepło w domu, konieczna jest odpowiednia izolacja. Ocieplenie stropu, ścian i podłóg może w znaczący sposób przyczynić się do zatrzymywania ciepła w domu – a tym samym, do niższych rachunków za ogrzewanie.
Wiele osób decyduje się na instalację w salonie lub sypialni kominka, który poza dodatkowym źródłem ciepła zapewni domownikom niezwykle klimatyczne chwile spędzane w pobliżu ognia. Takie rozwiązanie z pewnością nie zapewni ciepła w całym domu i kominek nie może być jedynym źródłem ogrzewania, nie da mu się jednak odmówić pewnego uroku i zdolności do tworzenia niepowtarzalnej atmosfery. W dodatku, fale świetlne emitowane przez ogień i dźwięki płonących belek uspokajają i poprawiają jakość snu. Są jednak również mniej przyjemne aspekty posiadania kominka – między innymi osadzająca się dookoła sadza i pył. Aby zapobiec związanemu z tymi kwestiami bałaganowi, warto już na etapie planowania kominka zadbać o odpowiednią instalację, kratki kominkowe, a także preparaty do czyszczenia kominka.
Nowy, świeżo oddany do użytku dom to zazwyczaj piękne miejsce. Wnętrza wyglądają jak ze zdjęć w magazynach meblowych, ściany i podłogi są idealnie czyste, szyby i lustra pozbawione smug, a drewno błyszczy lakierem. Utrzymanie takiego stanu rzeczy jest często trudne, zwłaszcza, jeśli postawisz na mniej jakościowe materiały. Żeby zachować efekt nowości, warto zdecydować się na wykończenie domu przy użyciu produktów z górnej półki, a także zadbanie o zabezpieczenie poszczególnych elementów. Na przykład drewniane fragmenty wykończenia powinny zostać zaimpregnowane odpowiednimi preparatami – pomocna może być na przykład bejca do drewna. Jeśli już na etapie projektowania zatroszczysz się o te aspekty, będziesz cieszyć się efektem swoich decyzji przez całe lata.
Zdjęcie główne: pexels.com/ThisIsEngineering