Ścieżki są jednym z ważniejszych elementów małej architektury ogrodowej. Pozwalają na wytyczenie drogi od punktu A do punktu B. Jak wkomponować ścieżki w ogród? Z czego najlepiej wykonać ścieżki?
Dzięki odpowiednio wytyczonym ścieżkom w ogrodzie można wytyczyć trasę od punktu A do punktu B oraz podzielić przydomową przestrzeń na sektory. Przed ich wykonaniem warto zastanowić się, które miejsca będą najczęściej uczęszczane. Trzeba rozważyć również ilość ścieżek ogrodowych – ich ilość powinna być dopasowana do potrzeb i wielkości ogrodu.
Gdy ścieżki w ogrodzie zostaną wytyczone, to warto wtedy zastanowić się nad ich estetyką. Warto zaplanować je tak, aby były otoczone roślinami. Dzięki temu będą pięknie się prezentowały. Ścieżki w ogrodzie powinny być zawsze dopasowane do stylu budynku. Kolor i materiał powinien być spójny z ogrodzeniem i elewacją budynku.
Jest bardzo duży wybór materiałów na ścieżki ogrodowe. Te powinny być zawsze dopasowane do stylu ogrodu. Duże znaczenie ma również trwałość i łatwość w pielęgnacji materiału.
Alejki z trawy są tanie i ładnie się prezentują. Jest to najlepsze rozwiązanie, jeśli w ogrodzie biegają małe dzieci – nawet jeśli się przewrócą, to nie zrobią sobie dużej krzywdy. Trawę na alejki można wysiać lub skorzystać z gotowej darni rolowanej.
Jest naturalnym i ekologicznym materiałem na ścieżki. Najlepiej sprawdzi się między roślinami lubiącymi kwaśną ziemię. Ścieżki z kory trzeba co roku uzupełniać.
Jest bardzo uniwersalnym materiałem, który sprawdzi się w każdym stylu ogrodu. Materiał ten jest tani i daje bardzo ciekawy efekt wizualny. Ścieżki ze żwiru są ładne, lecz trudne w konserwacji (szybko zarastają chwastami). Żwirowe ścieżki warto ograniczyć krawężnikiem, aby kamień nie wysypywał się na trawnik.
Okrągłe kamienie idealnie wpisują się w styl wiejski i angielski. Nie wymagają żadnej pielęgnacji. Mają jednak wadę – mokre kamienie są śliskie i łatwo się na nich poślizgnąć.
Ścieżki wykonane z drewna będą idealnie pasować do stylu klasycznego, nowoczesnego i rustykalnego. Do budowy ścieżek można wykorzystać drewno i wyciosane klocki. Przed ich położeniem materiał należy zaimpregnować. Drewnianych elementów nie można układać na styk, ponieważ zwiększają one objętość pod wpływem wilgoci.
Najczęściej do budowy ścieżek wykorzystuje się szary i rudy granit. Ten rodzaj kamienia jest bardzo trwały i wytrzymały na niekorzystne działanie czynników atmosferycznych. Nie wymaga impregnacji. Bardzo często do budowy ścieżek wykorzystuje się piaskowiec. Wymaga on regularnej impregnacji, ponieważ chłonie wodę i szybko się brudzi.
Jest bardzo wytrzymałym materiałem, odpornym na nacisk. Świetnie sprawdzi się nie tylko na alejki, ale również na podjazd. Jeśli zostanie zaimpregnowany, to będzie pięknie się prezentował przez wiele lat. Klinkier najlepiej pasuje do ogrodów rustykalnych i wiejskich.
Beton jest bardzo popularnym materiałem, ze względu na duży wybór kształtów i wzorów. Niektóre płyty są świetną imitacją kamienia. Beton ma dużą odporność na zmianę temperatur i działanie wilgoci. Można zwiększyć jego trwałość poprzez impregnację.
Zdj. główne: Dirk Spijkers/unsplash.com