Artykuł sponsorowany
Płytki ceramiczne są trwałym i wytrzymałym materiałem zarówno na ściany, jak i podłogi. Zdarza się jednak tak, że ciężki przedmiot upadnie na płytkę i spowoduje pęknięcie albo ukruszenie. Zobacz, jakie są najlepsze sposoby, żeby naprawić pęknięte płytki.
Ubytki, pęknięcia i dziury w płytkach nie wyglądają estetycznie, a ich wymiana mogłaby być zbyt czasochłonna i kosztowna. Dlatego też ważne jest znalezienie skutecznego rozwiązania na pozbycie się uszkodzeń. Każde zadrapanie i dziury widoczne są tym bardziej na jasnych płytkach.
Naprawa ubytków w płytkach ceramicznych nie wymaga wzywania fachowca. Wystarczy posiadanie odpowiedniego sprzętu i można zrobić to samodzielnie.
Najpierw należy dokładnie wyczyścić płytki i odtłuścić je, a potem usunąć z nich wszystkie wykruszone elementy. Konieczne będzie także pozbycie się starych fug. Kiedy płytki są dobrze przygotowane, należy na dziurę czy ubytek nanieść masę wypełniającą. Jej nadmiar można usunąć szpachelką. Ważne jest, żeby wygładzić wypełniać, żeby powierzchnia płytki była równa. Na koniec warto zabezpieczyć płytki specjalnym środkiem przeznaczonym właśnie do tego.
Na wszelkie uszkodzenia są szczególnie podane płytki do łazienki i kuchni, ponieważ to właśnie w tych miejscach najczęściej na ścianach umieszczane są płytki ceramiczne.
Płytki przypodłogowe równie często zdobią łazienki i kuchnie, co płytki ścienne. W przypadku płytek podłogowych problem z pęknięciami i zarysowaniami jest częstszy. Tego typu uszkodzenia można naprawić podobnymi sposobami, co te na płytkach ściennych.
W tym przypadku także ważne jest odpowiednie przygotowanie powierzchni, czyli oczyszczenie i odtłuszczenie płytek podłogowych. Po nałożeniu wypełniacza i wygładzeniu płytek należy sprawdzić, czy ich kolor jest taki sam jak wypełniacza. Jeżeli tak, trzeba zakonserwować powierzchnię płytek. Jeśli uzyskany kolor jest inny, należy pomalować wypełniacz specjalną farbą do ceramiki.
Jeżeli uszkodzenie jest na tyle duże, że wypełnienie go nie jest dobrym pomysłem, płytkę najlepiej wymienić. Żeby to zrobić, najpierw trzeba usunąć fugę otaczającą płytkę. Żeby to zrobić, można użyć specjalnego noża do usuwania fug. Ważne jest, żeby robić to bardzo ostrożnie, bo istnieje ryzyko uszkodzenia sąsiednich płytek.
Żeby usunąć uszkodzoną płytkę, należy wyjąć ją w całości. Można zrobić to na przykład poprzez uderzenie przecinakiem mniej więcej po środku płytki, rozbicie jej i usunięcie kawałków i pozostałości. Dobrym rozwiązaniem jest też ostukanie uszkodzonej płytki młotkiem i podważenie jej krawędzi przecinakiem.
Po zdjęciu płytki należy dokładnie usunąć pozostałości starego kleju. Po nałożeniu nowego kleju trzeba ułożyć nową płytkę, mocno ją dociskać i chwilę przytrzymać. Dobrym rozwiązaniem będzie obciążenie jej na dłuższy czas.
Płytki na taras, ale także te kuchenne czy łazienkowe, wymagają zachowania odpowiedniej odległości pomiędzy nimi. Żeby to zrobić, należy włożyć między nie specjalne plastikowe krzyżyki dystansujące. Jeżeli wymieniana płytka znajduje się na ścianie, dobrze przykleić ją taśmą.
Kiedy klej wyschnie i mamy pewność, że nowa płytka dobrze trzyma się podłoża, można usunąć krzyżyki i zacząć fugowanie. Do nakładania fug nie powinno używać się ostrych narzędzi, żeby nie uszkodzić płytek i nie zrobić rys w nowej zaprawie. Nakładając fugę trzeba zwrócić uwagę na to, żeby jej grubość była taka sama na całej długości.
Zdjęcie główne: La Miko/pexels.com