Polecamy
Balia ogrodowa – jak zrobić?
Porady domoweUrządzanie

Balia ogrodowa – jak zrobić?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Relaks w gorącej wodzie nieopodal własnego domu to marzenie każdego z nas. Balie ogrodowe to niestety wydatek wielu tysięcy złotych. Dowiedz się, w jaki sposób samemu ją zrobić!

Balia ogrodowa, czyli ruska bania, to wynalazek pochodzący ze Skandynawii. Jest popularna w ośrodkach wypoczynkowych, SPA, drogich hotelach czy w aquaparkach. Gorąca woda wpływa odprężająco na nasz organizm i pozwala uwolnić głowę od zmartwień. Tworząc balię na własną rękę, uzyskasz kameralny nastrój, prywatną przestrzeń i nieograniczony dostęp do gorących kąpieli w ogrodzie.

Balie ogrodowe – na co zwrócić uwagę?

Wybierając balię do swojego ogrodu, należy zwrócić przede wszystkim uwagę na rodzaj drewna użytego do produkcji. Wybierz materiał najwyższej jakości, gdyż będzie miał on bezpośredni kontakt z wodą, deszczem, słońcem czy ujemnymi temperaturami. Słabe drewno nie przejdzie próby złych warunków atmosferycznych – słoje zaczną się rozwarstwiać. W takiej balii obudowa pod wpływem ciepła deformuje się w krótkim czasie. Niezbędne będą kosztowne poprawki i dodatkowe uszczelnienia.

Drewno termiczne to jedyne słuszne rozwiązanie w tej sytuacji. Jest znacznie wytrzymalsze i odporne na wilgoć. Nie traci temperatury pod wpływem użytkowania w perspektywie kilkunastu godzin. Używając balii z niego przez całą noc, jego ciepło może zmienić się jedynie o kilka stopni. Materiał tego typu nie ma w swoim składzie żywicy oraz jest odporny na pleśń i grzyby.

Wykonanie bali krok po kroku

  1. Przygotowanie materiałów – przede wszystkim zadbaj o wysokiej jakości drewno. Może to być świerk, modrzew, drewno termiczne (o którym mowa wyżej) lub cedr. Zwróć uwagę, by grubość materiału nie przekraczała 40 mm.
  2. Formowanie drewnianych paneli – wyeliminuj wadliwe sztuki materiału, korzystając z piły stołowej. Resztę surowca potnij na mniejsze panele. Grubszy materiał zostaw do przyrządzenia siedziska i ogrodzenia.
  3. Montaż obręczy zewnętrznej – dobierz elementy do siebie w taki sposób, by mogły tworzyć podłogę i jednocześnie pozostać stabilnie w wodzie. Otwory w kształcie łuku powinny idealnie pasować do siebie. Należy wiele razy obciążyć ten fragment, by uzyskać mocne spoiwo. Wyrób żłobienia po zewnętrznej stronie przy pomocy urządzeń formujących.
  4. Budowa dna – do jego montażu użyj paneli pociętych na spoiny. Postaw na podłoże wykonane z grubszych elementów, które przytwierdzisz solidnymi śrubami. Wyrównaj poziom balii za pomocą drewnianych klocków, które zapewnią przepływ powietrza. Przymocuj panele specjalnym klejem do drewna. Jeśli użyjesz go za dużo i materiał wyleje się – usuń go przy pomocy scyzoryka.
  5. Połącz panele z podłogą, umieszczając panel podłogowy w środku panelu ściennego. Przetestuj złącza i umieść resztę paneli w podłodze.
  6. Zamontuj odpływ i przyłącz zawory. Wolne miejsca wypełnij silikonem, użyj taśmy ze stali nierdzewnej, by zabezpieczyć sąsiednie klepki.
  7. Do wykonania ławek użyj niedoskonałych paneli i umieść je na całej długości. Pamiętaj, by zostawić miejsce na grzejnik.
  8. Umieść specjalny piec, który bez problemu zanurzysz w wodzie. Przymocuj go do ściany. Piec zewnętrzny powinien znajdować się nie dalej niż metr od bani. 
  9. Przetestuj wynalazek! Nalej nie mniej niż 90 cm wody i włącz piec. Wykonaj ewentualne uszczelnienia.

zdj. główne: Roberto Nickson/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak zrobić pastę z tuńczyka z jajkiem?
Jak zrobić pastę z tuńczyka z jajkiem?
Jeśli szukasz pomysłów na to, co przygotować na poranne śniadanie, zobacz wideo z przepisem pasty z tuńczyka z jajkiem!
Czy firanki można suszyć w suszarce bębnowej?
Czy firanki można suszyć w suszarce bębnowej?
Firanki wykonane są z delikatnych tkanin, często ozdobionych misternymi wzorami. Zastanawiasz się, czy można je wysuszyć w suszarce bębnowej? Przeczytaj.
Parzenie kawy – jak robić to dobrze?
Parzenie kawy – jak robić to dobrze?
Kawę można parzyć na wiele różnych sposobów, a w zależności od sposobu parzenia, napar będzie miał nieco inny smak. Zobacz, na jakie sposoby możesz zaparzyć swoją kawę, by smakowała, jak z najlepszej kawiarni.
Ostatnie wpisy