Polecamy
Balia ogrodowa – jak zrobić?
Porady domoweUrządzanie

Balia ogrodowa – jak zrobić?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Relaks w gorącej wodzie nieopodal własnego domu to marzenie każdego z nas. Balie ogrodowe to niestety wydatek wielu tysięcy złotych. Dowiedz się, w jaki sposób samemu ją zrobić!

Balia ogrodowa, czyli ruska bania, to wynalazek pochodzący ze Skandynawii. Jest popularna w ośrodkach wypoczynkowych, SPA, drogich hotelach czy w aquaparkach. Gorąca woda wpływa odprężająco na nasz organizm i pozwala uwolnić głowę od zmartwień. Tworząc balię na własną rękę, uzyskasz kameralny nastrój, prywatną przestrzeń i nieograniczony dostęp do gorących kąpieli w ogrodzie.

Balie ogrodowe – na co zwrócić uwagę?

Wybierając balię do swojego ogrodu, należy zwrócić przede wszystkim uwagę na rodzaj drewna użytego do produkcji. Wybierz materiał najwyższej jakości, gdyż będzie miał on bezpośredni kontakt z wodą, deszczem, słońcem czy ujemnymi temperaturami. Słabe drewno nie przejdzie próby złych warunków atmosferycznych – słoje zaczną się rozwarstwiać. W takiej balii obudowa pod wpływem ciepła deformuje się w krótkim czasie. Niezbędne będą kosztowne poprawki i dodatkowe uszczelnienia.

Drewno termiczne to jedyne słuszne rozwiązanie w tej sytuacji. Jest znacznie wytrzymalsze i odporne na wilgoć. Nie traci temperatury pod wpływem użytkowania w perspektywie kilkunastu godzin. Używając balii z niego przez całą noc, jego ciepło może zmienić się jedynie o kilka stopni. Materiał tego typu nie ma w swoim składzie żywicy oraz jest odporny na pleśń i grzyby.

Wykonanie bali krok po kroku

  1. Przygotowanie materiałów – przede wszystkim zadbaj o wysokiej jakości drewno. Może to być świerk, modrzew, drewno termiczne (o którym mowa wyżej) lub cedr. Zwróć uwagę, by grubość materiału nie przekraczała 40 mm.
  2. Formowanie drewnianych paneli – wyeliminuj wadliwe sztuki materiału, korzystając z piły stołowej. Resztę surowca potnij na mniejsze panele. Grubszy materiał zostaw do przyrządzenia siedziska i ogrodzenia.
  3. Montaż obręczy zewnętrznej – dobierz elementy do siebie w taki sposób, by mogły tworzyć podłogę i jednocześnie pozostać stabilnie w wodzie. Otwory w kształcie łuku powinny idealnie pasować do siebie. Należy wiele razy obciążyć ten fragment, by uzyskać mocne spoiwo. Wyrób żłobienia po zewnętrznej stronie przy pomocy urządzeń formujących.
  4. Budowa dna – do jego montażu użyj paneli pociętych na spoiny. Postaw na podłoże wykonane z grubszych elementów, które przytwierdzisz solidnymi śrubami. Wyrównaj poziom balii za pomocą drewnianych klocków, które zapewnią przepływ powietrza. Przymocuj panele specjalnym klejem do drewna. Jeśli użyjesz go za dużo i materiał wyleje się – usuń go przy pomocy scyzoryka.
  5. Połącz panele z podłogą, umieszczając panel podłogowy w środku panelu ściennego. Przetestuj złącza i umieść resztę paneli w podłodze.
  6. Zamontuj odpływ i przyłącz zawory. Wolne miejsca wypełnij silikonem, użyj taśmy ze stali nierdzewnej, by zabezpieczyć sąsiednie klepki.
  7. Do wykonania ławek użyj niedoskonałych paneli i umieść je na całej długości. Pamiętaj, by zostawić miejsce na grzejnik.
  8. Umieść specjalny piec, który bez problemu zanurzysz w wodzie. Przymocuj go do ściany. Piec zewnętrzny powinien znajdować się nie dalej niż metr od bani. 
  9. Przetestuj wynalazek! Nalej nie mniej niż 90 cm wody i włącz piec. Wykonaj ewentualne uszczelnienia.

zdj. główne: Roberto Nickson/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Rekuperatory czy pompy ciepła – co lepiej mieć? Wyjaśniamy, czym się charakteryzują oba urządzenia
Rekuperatory czy pompy ciepła – co lepiej mieć? Wyjaśniamy, czym się charakteryzują oba urządzenia
W tym artykule przyjrzymy się bliżej obu tym technologiom i zastanowimy się, które z nich lepiej spełnią Twoje potrzeby.
Czym usunąć rdzę z ubrania?
Czym usunąć rdzę z ubrania?
Rdza na ubraniu? Z tym problemem poradzisz sobie przy użyciu domowych sposobów!
Czy efektywne promowanie swojego zielonego zakątka jest możliwe bez pomocy profesjonalistów?
Czy efektywne promowanie swojego zielonego zakątka jest możliwe bez pomocy profesjonalistów?
Odkryj, jak poprawić widoczność swojego zielonego zakątka za pomocą skutecznych strategii SEO, bez konieczności korzystania z pomocy specjalistów.
Ostatnie wpisy