Polecamy
Nawóz mineralny czy naturalny – który lepszy do warzyw i owoców?
Ogród i taras

Nawóz mineralny czy naturalny – który lepszy do warzyw i owoców?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Prawidłowe przygotowanie gleby pod uprawy i odpowiednie nawożenie ma ogromny wpływ na uprawiane owoce i warzywa. Same nawozy to bardzo szeroki temat, bowiem istnieje wiele ich typów oraz odmian. Wybranie produktów odpowiednich do konkretnego rodzaju gleby oraz uprawianych roślin ma ogromne znaczenie. Decydując się na samodzielną uprawę warzyw lub owoców, należy przede wszystkim wybrać między nawozami mineralnymi i naturalnymi.

Nawozy mineralne – nowoczesne i wygodne rozwiązanie

Nawozy mineralne są produkowane w sposób sztuczny, przy wykorzystaniu dobranych do tego składników. Z jednej strony sprawia to, że dla wielu ludzi nie są one dobrym rozwiązaniem – powszechnie uważa się, że nawozy sztuczne zawsze muszą być szkodliwe. Na samym początku warto zatem obalić ten mit i zaznaczyć, że nawozy sztuczne nie muszą mieć negatywnego wpływu na ludzkie zdrowie. Wszystko zależy od konkretnego produktu oraz sposobu jego stosowania. Dobre produkty stosowane według zaleceń producenta nie stanowią zagrożenia ani dla roślin, ani dla ludzi. Trzeba jedynie pamiętać, że stosowane w nadmiarze i przez długi czas faktycznie mogą mieć negatywne działanie.

Główną zaletą nawozów mineralnych jest ich ogromna wydajność – pod tym względem nie dorównuje im właściwie żaden nawóz organiczny. Nawozy mineralne to specjalnie przygotowane produkty, które za sprawą starannie dobranych składników błyskawicznie dostarczają glebie wszystko, co potrzebne jest do prawidłowego rozwoju roślin. Jest to szczególnie cenne w przypadku uprawy na większą skalę, ponieważ pozwala na osiągnięcie maksymalnych plonów z uprawy.

Na rynku dostępne są różne typy nawozów mineralnych. Jak zobaczyć można pod adresem https://sklepdlaogrodu.pl/pl/c/Nawozy-do-warzyw-i-owocow/2281583 producenci oferują m.in. produkty przeznaczone dla konkretnych gatunków roślin. Jest to bardzo istotne, bowiem poszczególne rośliny mogą mieć różne wymagania jeśli chodzi o dostarczane im składniki odżywcze.

Nawozy naturalne – rozwiązania prosto z przyrody

Nawozy naturalne są stosowane przez człowieka od zarania dziejów. Już prehistoryczni rolnicy odkryli, że niektóre produkty zwiększają jakość upraw i dostarczają do gleby składniki odżywcze, które potrzebne są roślinom. Stosowanie takich nawozów we własnych uprawach na pewno jest bezpieczniejsze i daje pewność, że do gleby nie dostaną się żadne szkodliwe związki chemiczne. Właściwie jedyną ich wadą jest to, że w porównaniu do nawozów mineralnych mają znacznie mniejszą wydajność.

Sama wydajność to jednak nie wszystko. Nawozy naturalne lepiej wpływają na glebę i wzbogacają ją o próchnicę. Jeśli komuś nie zależy na gwałtownym wzroście roślin i może zadowolić się nieco wolniejszymi efektami, z pewnością jest to lepsze rozwiązanie.

Nawozy naturalne produkowane są z różnych składników. Często wykorzystuje się do tego odchody zwierząt czy owadów, zawierające dużo cennych składników odżywczych. Nawóz naturalny można nawet przygotować samemu we własnym ogrodzie. Potrzebny jest do tego kompostownik, do którego wrzuca się różne odpady roślinne. Dzięki zachodzącym tam procesom chemicznym otrzymuje się następnie kompost, będący cennym nawozem.

Jaki nawóz wybrać?

Decydując się na konkretny rodzaj nawozu należy uwzględnić przede wszystkim swoje potrzeby. Nawozy mineralne są cenne szczególnie dla rolników posiadających duże uprawy. W takim przypadku naturalne nawozy nigdy nie zapewnią tak wysokiej wydajności.

Nawozy naturalne dają jednak pewność, że uprawa roślin odbywa się bez ingerencji sztucznych składników. W dłuższej perspektywie ich stosowanie jest również zdrowsze i korzystniej wpływa na ogólną jakość gleby.

Zdjęcia: materiał Partnera.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Fototapeta – niezawodny sposób na klimatyczną sypialnię
Fototapeta – niezawodny sposób na klimatyczną sypialnię
Dlaczego warto postawić na nią w aranżacji sypialni? Podpowiadamy.
Jak ładnie pościelić łóżko — 5 praktycznych wskazówek
Jak ładnie pościelić łóżko — 5 praktycznych wskazówek
Czym i jak pościelić łóżko? Oto kilka praktycznych i prostych sposobów.
Jak wybrać idealne miejsce na biuro twojej firmy – praktyczny przewodnik
Jak wybrać idealne miejsce na biuro twojej firmy – praktyczny przewodnik
Zastanawiasz się, jakie miejsce będzie najodpowiedniejsze na biuro twojej firmy? Nasz praktyczny przewodnik pomoże Ci dokonać najlepszego wyboru.
Ostatnie wpisy