Polecamy
Powietrzna pompa ciepła vs. klimatyzacja – co wybrać?
Technologie

Powietrzna pompa ciepła vs. klimatyzacja – co wybrać?

Potrzebujesz ok. 7 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Powietrzne pompy ciepła należą do najpopularniejszych urządzeń tego typu. Od około dwóch lat mają one przeważający udział w segmencie źródeł ciepła montowanych z nowych domach. Z danych publikowanych przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej wynika, że pompy ciepła typu powietrznego stanowią już ponad 26% źródeł ciepła wskazanych we wnioskach o dofinansowanie z programu „Czyste Powietrze”. Udział urządzeń korzystających z kolektora gruntowego w tym samym zestawieniu to niecałe 4%. Z lektury poniższego tekstu dowiesz się, w jaki sposób działa pompa ciepła, jakie są dwa najpopularniejsze rodzaje urządzeń pobierających energię z powietrza atmosferycznego. Sprawdzisz tu też, czy klimatyzacja może stanowić alternatywne źródło ciepła.

W jaki sposób działa pompa ciepła?

Powietrzne pompy ciepła pobierają ciepło z powietrza na zewnątrz budynku. Mitem jest to, że pompa ciepła może pobierać energię również z wewnątrz budynku. Urządzenie pracujące w takim trybie nie mogłoby pracować efektywnie. Pierwsza faza procesu to absorpcja ciepła przez czynnik chłodniczy. Proces jest przeprowadzany za pomocą wentylatora wbudowanego w jednostkę zewnętrzną. W ramach kolejnego etapu podgrzany wstępnie czynnik chłodniczy trafia do sprężarki, która podnosi jego ciśnienie. W wyniku tego procesu rośnie też znacznie jego temperatura. Tak przygotowany czynnik może zostać użyty do podgrzania wody w systemie hydraulicznym lub powietrza wdmuchiwanego do wnętrza budynku.

Urządzenie jest zasilane energią elektryczną, ale jest o wiele wydajniejsze niż zwykłe ogrzewanie elektrycznie. Nie ma tu znaczenia, czy efektywność porównamy do ogrzewania elektrycznego bazującego na matach grzewczych, czy też na grzałkach podgrzewających wodę w układzie. Sprawność energetyczna pomp ciepła dochodzi do 500%, podczas gdy sprawność dobrej jakości kotłów elektrycznych nie przekracza zwykle 100%. Trzeba tu jednak zaznaczyć, że 500%-owa efektywność pomp jest możliwa do osiągnięcia tylko w najbardziej optymalnych warunkach temperaturowych. Kolektory powietrzne są wystawione na zróżnicowane warunki temperaturowe, przez co ich sprawność różni się w zależności od pory roku. Przyjmuje się, że obniżenie temperatury na zewnątrz z 7℃ do 0℃ może skutkować nawet 40%-owym spadkiem COP. Koszt pompy ciepła w przypadku urządzeń powietr

Rodzaje powietrznych pomp ciepła

Powietrzne pompy ciepła występują w dwóch głównych odmianach. Należy pamiętać, że każda z nich ma określone zalety i wady, przez co trudno o stwierdzenie, który rodzaj jest generalnie lepszy. W przypadku różnych inwestorów decydującą rolę mogą wszak odgrywać całkowicie różne kryteria.

Pompa ciepła typu powietrze woda

Pompy ciepła typu powietrze woda współpracują z hydraulicznym systemem grzewczym analogicznie do tradycyjnych źródeł ciepła takich jak kotły gazowe lub kotły zasilane paliwem stałym. Sprężony czynnik chłodniczy oddaje w tym przypadku zgromadzoną energię cieplną w kierunku układu hydraulicznego i zasobnika na ciepłą wodę użytkową.

Rozwiązanie tego typu jest wygodne i uniwersalne. Sprawdza się bardzo dobrze przy wymianie źródła ciepła w budynkach już zamieszkałych. Montaż nie jest inwazyjny, przez co wszelkie prace instalacyjne mogą być wykonane w jeden lub dwa dni. Jeżeli decydujesz się pompę ciepła typu powietrze woda, pamiętaj że urządzenia są sprzedawane w odmianie split i monoblok. Zestaw pompy ciepła split składa się z zewnętrznego agregatu i jednostki wewnętrznej (hydroboxu). Oba elementy są połączone za pomocą układu chłodniczego. Polskie prawo nie pozwala na montaż układów chłodniczych bazujących na gazach fluorowych osobom bez stosownych uprawnień. Z tego względu będziesz musiał sięgnąć po pomoc specjalisty, który posiada takie uprawnienia. W przypadku pomp ciepła typu monoblok instalację będziesz mógł przeprowadzić samodzielnie, bo cały układ chłodniczy został w tym przypadku zamontowany fabrycznie pod obudową zewnętrznego agregatu.

Pompa ciepła typu powietrze powietrze

Alternatywę dla urządzeń działających w układzie powietrze woda są pompy ciepła powietrze powietrze. Praca tych urządzeń przypomina odwrócony obieg klimatyzacji. Pobrane z zewnątrz ciepło jest wtłaczane do wnętrza pomieszczeń w trybie nadmuchowym. Na rynku można znaleźć powietrzne pompy ciepła z jednostkami wewnętrznymi typu centralnego lub jednostkami selektywnymi, przeznaczonymi do instalacji w każdym pomieszczeniu z osobna.

Instalacja jednostki centralnej wymaga poprowadzenia kanałów nawiewnych do poszczególnych pokoi. Jeżeli prace mają być przeprowadzone w już istniejącym i użytkowanym domu, to mogą okazać się dość inwazyjne. Potrzebne będzie skucie wewnętrznej warstwy pokrycia ścian, wydrążenie odpowiednich tras prowadzenia kanałów i ich instalacja. Zaletą takiego układu jest ograniczenie stopnia hałasu pracy. Wtłaczanie powietrza może odbywać się praktycznie bezszelestnie. Niewątpliwą zaletą urządzeń jest też możliwość pracy w trybie grzania i chłodzenia. Może ono zatem zapewnić komfort termiczny domowników w sezonie letnim. Nieco bardziej uciążliwe podczas pracy mogą się okazać jednostki wewnętrzne montowane selektywnie. Generują one jednostajny hałas, generujące na dłuższą metę pewien dyskomfort.

Czy do ogrzewania domu można użyć klimatyzacji?

Powietrzna pompa ciepła z selektywnym rozprowadzeniem energii do każdego pomieszczenia ma w zasadzie identyczną budowę jak klimatyzacja. Należy pamiętać, że tak naprawdę każda klimatyzacja ma funkcję ogrzewania. Pompa ciepła jest jedynie bardziej zoptymalizowana do pełnienia funkcji grzewczej. Wiele osób używa klimatyzacji do ogrzewania domu w sezonach przejściowych – wczesnej jesieni i późnej wiośnie. Gdy temperatura na zewnątrz nie jest jeszcze bardzo niska, urządzenie nie pobiera dużych ilości energii elektrycznej. Jeżeli Twój dom jest wyposażony z mikroinstalację fotowoltaiczną, może to stanowić rozsądny sposób na zwiększenie poziomu wykorzystania nadmiaru wyprodukowanego prądu.

W trakcie najzimniejszego okresu roku wykorzystanie klimatyzacji, jako głównego źródła ciepła może okazać się jednak problematyczne. Urządzenie może nie być w stanie pobrać z zewnątrz odpowiedniej ilości ciepła, a poziom konsumpcji energii elektrycznej zacznie przekraczać rozsądne granice. Konieczne stanie się wtedy wykorzystanie bardziej wydajnego źródła ciepła, zorientowanego do pracy w trybie grzania. Wykorzystanie klimatyzacji do ogrzewania może być też uciążliwe ze względu na nierównomierne rozprowadzanie ciepła pomiędzy pomieszczeniami. Różnica może być odczuwalna szczególnie mocno w pomieszczeniach takich jak łazienka, które wymagają nieco wyższych temperatur, a gdzie rzecz jasna nie montuje się wewnętrznej jednostki klimatyzacji.

Gdzie szukać instalatora?

Poszukując instalatora powietrznej pompy ciepła zwróć uwagę na ofertę firm trudniących się montażem klimatyzacji. Po wejściu na rynek pomp ciepła, większość tych firm dodała do swojej oferty lub nawet całkowicie zorientowała się na montaż tych urządzeń. Firm instalatorskich i producentów urządzeń wartych polecenia możesz szukać pytając wśród znajomych. Możesz skorzystać też z serwisów internetowych zawierających opinie o pompach ciepła, takich jak proheat.pl. Portal zawiera szereg informacji o urządzeniach korzystających z energii odnawialnej, a także cenne rady dotyczące przeprowadzania inwestycji. Znajdziesz tam też recenzje związane z poszczególnymi producentami sprzętu. W ten sposób sprawisz, że rozmowy z potencjalnym instalatorem będą bardziej rzeczowe, a ostateczna decyzja w zakresie wyboru technologii bardziej przemyślana.

Zdjęcie: materiał Klienta.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak wybrać idealne płytki łazienkowe zgodnie z panującymi trendami w wystroju wnętrz?
Jak wybrać idealne płytki łazienkowe zgodnie z panującymi trendami w wystroju wnętrz?
Wybór idealnych płytek łazienkowych może być wyzwaniem. Ten przewodnik pomoże Ci zrozumieć najnowsze trendy we wnętrzarstwie, abyś mógł zdecydować, które podłoże będzie najbardziej funkcjonalne i estetyczne dla Twojego domu.
Prezenty na Dzień Ojca last minute!
Prezenty na Dzień Ojca last minute!
Już za kilka dni Dzień Ojca, a Ty nadal nie masz prezentu? Sprawdź nasze propozycje i biegnij do sklepu.
Maksymalizacja przestrzeni: szafy z półkami, które pomieszczą więcej niż myślisz
Maksymalizacja przestrzeni: szafy z półkami, które pomieszczą więcej niż myślisz
Zależy Ci na konstrukcji, która pomieści wszystkie Twoje rzeczy i pomoże Ci optymalnie wykorzystać przestrzeń? Zwróć uwagę na szafy z półkami i szufladami. 
Ostatnie wpisy