Polecamy
Jak wybrać dobre nagłośnienie do domu?
Technologie

Jak wybrać dobre nagłośnienie do domu?

Potrzebujesz ok. 8 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Wprowadzanie nowoczesnych rozwiązań w domach jednorodzinnych, nikogo już dzisiaj nie dziwi… O ile jeszcze kilkanaście lat temu posiadanie własnego kina domowego w swoich czterech ścianach było czymś niemal nieosiągalnym, lub możliwym tylko w “wyższych sferach”, dziś specjalna aranżacja pomieszczenia pod salę kinową nie robi na nikim zbyt dużego wrażenia – jak widać czasy się zmieniają.

Przejdźmy jednak do konkretów… pomieszczenie to jedno, ważne jest odpowiednie wyposażenie np. sali kinowej. Jedną z podstawowych kwestii będzie dobre nagłośnienie i właśnie tym zajmiemy się w poniższym poradniku. 

Jak wybrać odpowiednie nagłośnienie do domu? Co wziąć pod uwagę i jakimi aspektami się kierować? 

Nagłośnienie domu – jaki rodzaj głośników wybrać

Głośniki są niezwykle ważne. To właśnie od nich zależeć będzie jakość dźwięku. W sklepach znaleźć można sprzęt w różnych cenach – rozpoczynając od kilkuset, kończąc nawet na kilkunastu tysiącach złotych. Bez względu jednak na to, w jakim konkretnie celu będziemy używać głośników, warto pomyśleć o tym jak często będą one używane. 

System audio do użytku domowego – poznaj rodzaje głośników

Poniżej znajdziesz kilka rodzajów nagłośnień i opis co do ich zastosowania. Sprawdź już teraz!

Kolumny wolnostojące, podłogowe – uniwersalne mogące służyć nawet jako element multiroom audio

Na ogół każdy kojarzy takie głośniki. Okazuje się, że wyposażone są w cały zestaw przetworników, zarówno wysoko, jak i średnio, czy niskotonowych. Mogą zapewnić zupełne pokrycie spektrum dźwięków pochodzących z jednego urządzenia. Cechują się także dobrą dynamiką, jak też niezłą klarownością dźwięku. Głośniki kolumnowe powinny być ustawiane parami. Są to urządzenia w zasadzie uniwersalne, więc mogą służyć nawet jako element nagłośnienia multiroom, czy w przypadku zestawu kina domowego.

głośniki wolnostojące

Kolumny podstawowe, monitory – niewielkie, lecz ważne

Charakteryzują się stosunkowo niewielkimi wymiarami. Najczęściej ich miejscem umieszczenia są półki, lub miejsca na ścianie, ważne, aby były umieszczone mniej więcej na wysokości uszu słuchacza. Głośniki te charakteryzują się często bardzo dobrym odwzorowaniem średnich, jak również wysokich tonów. Aby jednak osiągnąć jak najlepszy efekt, warto dodać do zestawu głośnik niskotonowy, czyli subwoofer. Omawiane urządzenia są świetnym rozwiązaniem do mniejszych pomieszczeń. Głośniki w bardzo dobrym stopniu wypełnią je dźwiękiem. Aby dobrze zaprojektować pomieszczenie pod kątem audio, rozmieszczenie kolumn warto wziąć pod uwagę już na samym początku.

Głośniki sufitowe – zapewniają dyskretny wygląd

Fantastyczne rozwiązanie jeżeli nie chcemy, aby głośniki były widoczne. Mowa o głośnikach, które zostaną wmontowane w sufit. Zapewniają one całkiem niezłą jakość dźwięku. Można dostrzec jednak braki w dynamice czy bassie. Sytuacja poprawi się, jeżeli zostaną one połączone z dedykowanym subwooferem. Na rynku oczywiście znaleźć można głośniki sufitowe bardzo dobrej jakości. Ten rodzaj urządzeń świetnie nadaje się do nagłośnień typu multiroom. Można jednak używać ich do nagłośnienia sali kinowej, do odsłuchu muzyki itp. Głośniki sufitowe zaliczają się do tzw. rodzaju głośników niewidzialnych. Co ważne, przewód głośnikowy jest również niewidoczny. Wybór takich głośników uwzględnia się np. w niewielkich pomieszczeniach w celu zaoszczędzenia miejsca

Subwoofer – bardzo ważny element

Zostały stworzone do generowania basu. Subwoofery są bardzo istotnym elementem zestawu audio – szczególnie jeżeli jest on oparty na niewielkich głośnikach. Jak zapewne wiadomo, muzyka, czy nawet dźwięk z filmu bez niskich tonów będzie wydawać się niepełny, bez dynamiki. Urządzenia te charakteryzują się dość sporymi rozmiarami, zatem często rzucają się w oczy w danym pomieszczeniu. Najlepiej ustawiać je na ziemi, właśnie ze względu na spore rozmiary. Ogólnie jeżeli pomieszczenie jest małe, warto pomyśleć o schowaniu takich głośników np. we wnętrzu mebla, lub za nim itp. Dzięki temu, uda się zaoszczędzić nieco miejsca.

Soundbary – element namiastki kina domowego

Soundbary są w ostatnim czasie często wybieranym rozwiązaniem w domach. Urządzenia te charakteryzują się podłużnym, poziomym kształtem. Są to systemy głośnikowe z wieloma przetwornikami. Bardzo dobrze mogą zastąpić oryginalne nagłośnienie wbudowane w telewizor. Potrafią naśladować dźwięk przestrzenny i nie stanowią problemu w montażu. Chociaż są świetnym rozwiązaniem, daleko im do klasycznego kina domowego. Pomimo wszystko stanowią pomost pomiędzy głośnikami z telewizora, a kinem domowym. Czasami można spotkać modele soundbarów, z dodanym subwooferem.

Kable audio, równie istotne co profesjonalne nagłośnienie domu

Poznaliśmy podstawowe źródła dźwięku, które mogą zostać wykorzystane w całym domu. Czas, aby przyjrzeć się przewodom, dzięki którym dane źródła podłączymy do sieci. Jak myślicie? Czy okablowanie może mieć wpływ na jakość dźwięku? Otóż zdania są podzielone. Przyjmijmy jednak, że jeżeli zakupimy kabel dobrej jakości, który będzie odpowiednio ekranowany, będzie charakteryzował się niską rezystancją, możemy być pewni dobrego wyboru. Nie oznacza to, że należy sięgać po bardzo drogie kable, które ceną mogą przewyższać nagłośnienie.

Jak wzmocnić dźwięk

Warto wiedzieć, że jeżeli wykorzystujemy dźwięk przestrzenny, zestaw składający się z wielu głośników, czy też zdecydujemy się na stereo o wysokiej jakości, konieczne będzie zewnętrzne wzmocnienie. Dzięki takiemu zrobimy duży skok jakościowy odnośnie soundbarów, czy głośników z zasilaniem własnym. Warto rozważyć wybór amplitunera.

Wybierając wysokiej jakości amplituner, można być pewnym, że będziemy posiadali jednostkę, która będzie mogła więcej, aniżeli tylko wzmocnienie dźwięku wielokanałowego. Takowy amplituner może być odpowiedzialny za przetwarzanie video, również za upscaling. Ponadto, za zarządzanie zwrotnicą, jak też przetwarzanie dźwięku 3D.

Jeżeli zależy nam na jak najlepszej jakości, najlepiej rozważyć osobne jednostki związane z przetwarzaniem dźwięku, jak i osobne wzmacniacze.

Jak obsługiwać nagłośnienie w domu

Przydać się może jednostka centralna. Taką jest np. kontroler, czyli serce całego systemu. Ma on za zadanie pośredniczenie pomiędzy źródłami dźwięku, czyli np. urządzeniami przekazującymi dźwięk, a pomieszczeniami. Kontroler może przekazywać dźwięki z urządzeń źródłowych, do takich należą np.: odtwarzacz CD/DVD, tunery radiowe, tunery telewizyjne, czy serwery muzyczne i nie tylko.

Jeżeli chodzi o ogólne sterowanie nagłośnieniem w domu, warto rozważyć zastosowanie smartfona ze specjalną aplikacją. Również istnieje możliwość sterowania nagłośnieniem za pomocą bluetooth, czy Wi-Fi. Można także używać dedykowanego pilota jeżeli taki będzie w zestawie. Inną metodą jest zastosowanie inteligentnych głośników, które sterowane są za pomocą głosu. Jeszcze innymi rozwiązaniami jest system multiroom, lub połączenie głośników w bezprzewodowy audio system z zastosowaniem wi-fi. Szczegóły możesz sprawdzić tutaj.

Nagłośnienie – na co zwrócić uwagę podczas umieszczania go w pomieszczeniach

Przede wszystkim pod uwagę należy wziąć rozmiar pomieszczenia. Nie chodzi tylko o miejsce na odpowiednie nagłośnienie, ale również brzmienie w danym pokoju. Przyjmuje się zasadę, że to głośnik należy dobierać do pomieszczenia, a pokój dobrze jeżeli będzie posiadał przynajmniej bazową adaptację akustyczną. Wszystko w celu redukcji pogłosu. Ratunkiem jest oprogramowanie, za pomocą którego można dokonywać korekcji, jednak nie jest to rozwiązanie na dłuższą metę. Odpowiednia akustyka nadal będzie najważniejszym aspektem.

Inną kwestią jest wykończenie pomieszczenia, jak i jego wyposażenie. Najlepiej postarać się, aby w pomieszczeniu nie znajdowało się zbyt wiele elementów, które mogą odbijać dźwięk. Jeżeli ktoś ma możliwość, świetnym rozwiązaniem będzie zastosowanie paneli akustycznych, za sprawą których jakość dźwięku w pomieszczeniu znacznie się poprawi.

Na koniec warto nadmienić, że jeżeli chcemy rzeczywiście otrzymać oszałamiający efekt, najlepiej sięgnąć po pomoc firm zajmujących się kwestiami dźwiękowymi. Dzięki temu wydobędziemy z wybranych głośników cały ich potencjał.

Podsumowanie

Odpowiednie nagłośnienie w domu jest bardzo ważne, bez względu na to, czy chcemy urządzić sobie kino domowe, czy słuchamy muzyki ze Spotify, lub płyt winylowych. Najlepiej stawiać na produkty wysokiej jakości (nie koniecznie najdroższe). Warto także przemyśleć system sterowania nagłośnieniem. Pamiętaj, że jeżeli chcesz mieć pewność, że produkty dźwiękowe, jak i ich dobór będzie na odpowiednim poziomie, najlepiej skorzystać z pomocy specjalistów.

Fot.: materiał prasowy Klienta.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Wybór kominka – co brać pod uwagę?
Wybór kominka – co brać pod uwagę?
Kominek to bez wątpienia świetna dekoracja domu, która może posłużyć także za ogrzewanie. Co jednak warto wiedzieć przed zakupem kominka? Podpowiadamy!
Skuteczny i bezpieczny sposób na pozbycie się much – oprysk na muchy!
Skuteczny i bezpieczny sposób na pozbycie się much – oprysk na muchy!
Oprysk na muchy - skuteczne rozwiązanie w walce z irytującymi insektami! Pozbądź się problemu raz na zawsze!
Czy odświeżacze powietrza są szkodliwe?
Czy odświeżacze powietrza są szkodliwe?
Często zdarza Ci się korzystać z odświeżaczy powietrza, ale nie wiesz, czy są bezpieczne dla zdrowia? Sprawdź to z nami!
Ostatnie wpisy