Polecamy
Jak zamontować panel lamelowy? Wyjaśniamy krok po kroku
DIY

Jak zamontować panel lamelowy? Wyjaśniamy krok po kroku

Potrzebujesz ok. 5 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Ogrodzenia panelowe szybko zyskują na popularności. Są praktyczne, względnie tanie, eleganckie, trwałe i zapewniają dyskrecję, ponieważ skutecznie osłaniają działkę. Niewątpliwie ogromną zaletą płotów lamelowych jest także szybki i prosty montaż, który nie wymaga angażowania specjalistów i korzystania z drogich, profesjonalnych narzędzi. Z montażem paneli lamelowych powinien poradzić sobie nawet niezbyt doświadczony majsterkowicz. Sprawdź, jak to zrobić!

Jak wybrać panel lamelowy?

Żeby zbudować płot lamelowy, najpierw trzeba wybrać odpowiednie panele. Służą one bowiem nie tylko do odgradzania posesji. Równie dobrze można z nich zrobić np. ściankę w ogrodzie, osłonę balkonu, tarasu, miejsca na grill. Niezależnie jednak od tego, czy trzeba zbudować długie ogrodzenie, czy tylko niewielką ściankę, proces montażu wygląda tak samo. Różnice ograniczają się do ilości zastosowanych paneli, ewentualnie ich wymiarów.

Drewniane panele ogrodzeniowe występują bowiem w różnych rozmiarach. Najczęściej spotykanym, który można uznać za standardowy, jest 180 × 180 cm. W sklepach są także panele o wymiarach 90 × 120 cm, 180 × 150 cm, 180 × 90 cm i inne. Niezależnie od wielkości panelu, jego rama ma zwykle grubość od 30 do 40 cm, poszczególne lamele – ok. 9 cm.

Różne są także materiały, z których może być wykonany dany panel lamelowy – zazwyczaj jest to drewno sosnowe lub świerkowe. Co więcej, do wyboru jest też wiele wzorów oraz kształtów poszczególnych modeli. Jeśli są pełne, płot doskonale chroni przed wiatrem i spojrzeniami postronnych osób. Alternatywą są panele ażurowe oraz takie, które w górnej części są wykończone łukami, falami czy mandalami.

Akcesoria do montażu ogrodzenia lamelowego

Do budowy płotu lamelowego niezbędne są również liczne akcesoria, takie jak:

  • słupki do paneli – powinny być wyższe niż panel o ok. 20 cm. Najczęściej kantówki mają przekrój 7 × 7 cm lub 9 × 9 cm. Zależnie od ilości użytych przęseł, należy kupić jeden słupek więcej;
  • kotwy na słupki – szpice wbijane w ziemię, w których montuje się słupki. Ich ilość powinna być równa liczbie kantówek;
  • śruby z nakrętkami do mocowania kotew – wystarczą śruby 10 × 50 mm, w ilości dwukrotnie większej niż liczba kotew. Zalecane są śruby ocynkowane lub kwasoodporne;
  • kątowniki do mocowania przęseł – każdy panel należy połączyć ze słupkiem za pomocą czterech kątowników (musi ich być więc czterokrotnie więcej niż przęseł);
  • wkręty – przytwierdza się nimi kątowniki do paneli oraz słupków. Każdy kątownik jest mocowany na cztery śruby 10 × 35 mm (potrzeba więc 4 razy więcej śrub niż kątowników);
  • wykończenie słupków – wykończenia pełnią funkcję dekoracyjną, nie są zatem konieczne. Ich liczba musi być równa liczbie słupków.

Czym montować płot lamelowy?

Ogrodzenie lamelowe można postawić bez pomocy specjalistów. Z budową takiego ogrodzenia powinny poradzić sobie dwie osoby, nawet jeśli wcześniej tego nie robiły. Do operacji wystarczą niezbyt kosztowne, powszechnie dostępne narzędzia, takie jak: wkrętarka, poziomica, młotek oraz miarka. Przyda się też sznurek lub żyłka do wytyczenia linii, po której będzie przebiegać ogrodzenie. Warto również znaleźć niewielki kawałek drewna o przekroju zbliżonym do przekroju słupka. Posłuży do wbijania w podłoże kotw (od uderzeń młotkiem mogłyby się wygiąć).

Budowa ogrodzenia lamelowego krok po kroku

  1. Montaż kotwy – wbij kotwę w ziemię, tak, żeby wystawała z podłoża na wysokość ok. 15 cm (Uwaga! Skorzystaj z kawałka drewna o przekroju zbliżonym do kotwy/słupka, żeby nie pogiąć metalowej szpicy).
  2. Wytyczenie linii ogrodzenia – przy pomocy żyłki lub sznurka wytycz linię płotu z paneli lamelowych.
  3. Montaż słupka w kotwie – włóż słupek do kotwy i przymocuj go śrubami (Uwaga! Użyj poziomicy, aby słupek był ustawiony idealnie pionowo).
  4. Mocowanie kątowników – wkrętami przykręć kątowniki do przęsła.
  5. Wyznaczy miejsce montażu kolejnej kotwy – przyłóż panel do kotwy i wyznacz miejsce, w którym znajdzie się kolejna szpila.
  6. Montaż drugiej kotwy – według punktu 1.
  7. Montaż drugiego słupka w kotwie – zgodnie z punktem 3.
  8. Montaż przęsła – przykręć panel do obu słupków (Uwaga! Przęsło nie powinno mieć kontaktu z podłożem, należy zamocować je na wysokości ok. 15 cm nad ziemią).
  9. Montaż kolejnych przęseł – powtarzaj całą procedurę aż do zbudowania całego ogrodzenia.

Należy pamiętać, że drewno sosnowe i świerkowe jest mało odporne na warunki zewnętrzne. Dlatego warto je dodatkowo zaimpregnować. Zwykle panele są już zabezpieczone impregnatem, który chroni je przed wodą, grzybami i owadami. Jeżeli jednak chcesz wydłużyć trwałość drewna, możesz to zrobić za pomocą farby, lakierobejcy lub oleju. Dzięki temu płot lamelowy sprawdzi się przez wiele lat!

Fot.: materiał prasowy Klienta.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak przedłużyć trwałość kwiatów ciętych?
Jak przedłużyć trwałość kwiatów ciętych?
Lubisz cięte kwiaty, ale nie lubisz tego, że szybko więdną? Poznaj sprawdzone triki, które sprawią, że cięte rośliny w wazonie na dłużej zachowają swoją świeżość i blask!
Jak zamontować hamak?
Jak zamontować hamak?
Marzysz o odpoczynku w hamaku, ale jego montaż wydaje Ci się trudny i czasochłonny Podpowiadamy, jak można sobie z tym poradzić!
Jak czyścić umywalkę?
Jak czyścić umywalkę?
Dowiedz się, jak skutecznie i bez wysiłku myć umywalkę, aby każdego dnia lśniła czystością.
Ostatnie wpisy